Rakúsky novinár a spisovateľ Martin Leidenfrost , ktorý o nás povedal, že sme „stále normálnejší než Západ“, povedal tiež to, že nechcel by byť Slovákom, pretože „úplne mu chýbajú tie naše sklony sebabičovania, sebapopierania, sebazničenia.“
Prečo ideme na všetko tak negatívne? Aj nebohý Ján Kuciak sa chcel stať novinárom preto, aby odhaľoval kauzy, zlo, veril tomu, že len samotným odhaľovaním zla sa všetko samo od seba napraví. Nie preto budeme dobrí, lebo sa nám dobro bude páčiť, ale preto, lebo sa nám mechanicky znemožní páchať zlo.
[sociallocker][/sociallocker]
Veril tomu, že raz sa taký stav dosiahne, hoci si uvedomoval, že potom stratí prácu, ale však si nájde inú ….
Je ale aj iná cesta, možno lepšia a ňou je hľadanie dobra. A ono potom to pestované dobro prerastie zlo.
Potom je tu ten problém, že ľudia vidia koreň zla vždy len mimo seba, a veľmi sa divím tomuto postoju, pretože oni sami poukazujú povedzme na klenoty východu, ako sú múdrosti véd, budhizmus, ak už kresťanstvo je to fuj. Veď oni tí vzdelaní ľudia by už dávno mali vedieť, že koreňom všetkého zla je lipnutie na ilúzii hmoty, z toho plynú vášne, neresti, proste hriech. Máme tu ale v spoločnosti bujnenie akejsi schizofrénie.
Marián Kuffa, ktorého tak nenávidia isté osobnosti mainstreamu, keď v jednej kázni vysvetľoval herézu, okrem iného povedal – “ chceš vedieť kto je farizej? Pozri sa doma do zrkadla …“ Áno, vo svojich očiach sme lepší ako naozaj sme.
Naše duše obsahujú všetko, čo je aj vonku a to v rôznej forme. Pojem mafián nie je nejaký izolovaný výmysel intelektuálov a nemal by byť ani obuškom na nepohodlných, mafián sa kľudne môže ukrývať aj v tebe, sú to proste len padnuté cnosti.
Ndrangheta vlastne znamená niečo ako hrdinstvo, boj o cnosti. Je to z gréčtiny, pôvodné osídlenie južného Talianska bolo totiž grécke, dodnes tam prežíva jazyk „griko„. Lenže pôvodne je to niečo iné ako teraz, kedysi škorpión bol orlom a u Číňanov je to sviňa. Máme teda určitú formu, archetyp, ktorý sám o sebe nemusí byť zlom, ale nádych zla mu dáva až niečo iné.
Otužovať rodinné vzťahy je chvályhodné, byť úspešným v podnikaní tiež, pomáhať si v tomto je výborné. Čo ale až z dobra robí zlo? No je to egoizmus a k nemu pristupujúca chamtivosť a ostatné necnosti? Rád by som použil aj termím hriechy, ale to slovo dostalo dosť negatívnu konotáciu a ja nechcem vyvolať dojem, že tu idem niekoho naháňať ako inkvizítor. Ale je to to isté. Čin, ktorý sa míňa zmysluplnému cieľu, čin mimo zdravý rozum, egoistický čin, je hriech.
My prekladáme pojem mafia, že ide o organizovaný zločin a zločin je u nás prestúpenie zákona, pričom už nechceme vidieť zdroj zla a dokonca sú hlasy, a dosť vážené hlasy, ktoré tvrdia, že zlo a dobro sú len sociálne konštrukty, ktoré podliehajú konsenzu, nemajú absolútnu platnosť. Povedzme zlo je to, na čom sa dohodneme, že čo je, alebo parlament sa dohodne, mimovládky sa dohodnú, pričom prirodzené právo je outsiderom, o práve, ktoré vyplýva z duchovného dedičstva ľudstva sa nehovorí, dokonca je kriminalizované.
Mafián je mafiánom skrz svoje ego, skrz svoje hrabanie len pre svojich, či už pokrvných, alebo ideologických. Nejde ale o zabíjanie, cieľom sú peniaze a dnes už ani mafia nemá rada krv, operuje sofistikovanejšie. Prestaňme užívať slovo mafia ako nálepku, pozrime sa ale na skutočnú podstatu zla, že do čoho nás chce uvrhnúť, že je to otroctvo pod vládou pudov, a vtedy hynie racionalita, i duchovný rozlet.
No aký zaujať postoj voči tomu, ak bojovníci proti onej mafii sú sami presiaknutí necnosťami, ak sami vykazujú mafiánske črty? Prihrievajú si len svoju politickú, či ideologickú polievočku, čiže len svoju „ndrinu“ (rodinu) a nejde im ani zďaleka o skutočnú nápravu.
Hlasy elít tvrdia, že zachránia nás len peniaze a zmyslom života je vlastne len konzum a v týchto hodnotách majú spoločný prienik s mafiou. Sloboda …. Anarchokapitalizmus pre mafiu pripravuje živnú pôdu, ale aj ľavičiarsky anarchizmus, neomarxizmus. Pričom umlčujú a kriminalizujú hlasy, ktoré chcú rozvíjať cnosti, ktorí chcú mafie skutočne likvidovať. Schizofrénia? Nevedomosť? Nakoľko ale zámerná a nakoľko ide len o znížený inteligenčný kvocient?
Ján Kuciak si všimol jednu zaujímavú vec, ktorú spomínal v nejakom rozhovore a dosť mi to pripomenulo moje názory. Poukázal na to, že mnohí vo vrcholnej politike vzišli z komunálnej a teda tie praktiky si nesú ďalej. Nuž kto pracoval vo sfére, kde prichádzal do styku s ľuďmi od komunálnej politiky, nemohol si nevšimnúť, že už tam sa kradne z verejného.
Teda vôbec nepreháňam, ak nabádam k tomu, aby sa každý pozrel do zrkadla … prv ako bude niekoho kritizovať.
Aj keď sú tieto riadky o mafii, akosi už menej verím v taliansku stopu čo sa týka vrážd, zrejme si vystačíme sami …