Vyberte položku Stránka

JERUSALEM POST: Svastika v kyjevskom obchodnom dome

JERUSALEM POST: Svastika v kyjevskom obchodnom dome

Izraelský denník informuje o podivnej výzdobe obchodného domu Horodok v Kyjeve. Video dokumentuje nacistický symbol na pohyblivých schodoch.

Ukrajinské nákupné stredisko Horodok sa nachádza na bulvári Stepana Banderu, spolupracovníka s nacistami. Obrázky a facebookové zábery z nákupného centra ukazujú schodisko s veľkou svastikou.

Vidno nakupujúcich, ktorí sa vezú hore a dole po bočných pohyblivých schodoch. V strede sú nepohyblivé schody s veľkou svastikou uprostred bieleho kosoštvorca, ktorý je obkolesený červenou farbou, podobne ako vlajke nacistického Nemecka.

Ulica sa v minulosti nazývala Moskovský bulvár. V roku 2016 bola pomenovaná po Banderovi aj napriek protestom židovských predstaviteľov a ukrajinských Poliakov, ktorých komunity boli cieľom príšerných zločinov a genocídy oddielov banderovcov.

Ukrajinský nacionalista Stepan Bandera krátko spolupracoval s nacistickým Nemeckom v boji proti Sovietskemu zväzu. Keď vyhlásil samostatnosť Ukrajiny, Nemci ho zavreli do koncentračného tábora, kde však netrpel podobne ako mnohí ďalší, pre ktorých to bol cieľ fyzickej likvidácie. Oddiely banderovcov počas celej vojny kooperovali s nacistami a ukrajinskí nacionalisti spolu s pobaltskými sa smutne preslávili ako najbeštiálnejší dozorcovia v nemeckých táboroch.

Počas celej vojny sa počty obetí banderovcov medzi Židmi a neukrajinskými národnosťasmi rátajú na stovky tisíc ľudí

Podľa Eduarda Dolinského, riaditeľa Ukrajinského židovského výboru, videoklip zosnímal návštevník obchodného domu v sobotu večer, pár hodín predtým, ako niekoľko stoviek neonacistov pochodovalo vo fakľovom sprievode cez Kyjev.

Poznámka editora: Aj keď sa video zverejnilo v pondelok, je možné, že nepochádza z tohto víkendu. Vyhľadávač nič nehovorí o veľkom pochode neonacistov v Kyjeve s fakľami.

Zdroj: Jerusalem Post

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This