Portál Rosbalt píše, že odtok kapitálu z Ruska dosahuje hrozivé rozmery. Portál Politikus naopak uvádza šokovanú a zúfalú reakciu USA pri pohľade na vzmáhajúcu sa konkurencieschopnosť Ruska. Kde je pravda?
[sociallocker][/sociallocker]
V skutočnosti je to o strate vplyvu západu na ekonomické dianie v Rusku. Odliv kapitálu, ktorý popisuje Rosbalt je skutočný. Zároveň však treba pripomenúť, že hospodárska výkonnosť Ruska neklesá, naopak rastie. Ruské firmy splácajú svoje dlžoby na západ, čiže sa snažia zbaviť kurzových rizík. To naznačuje, že sa ruským firmám darí, že majú lokálne zdroje na refinancovanie a že len v malej miere ide o vytláčanie zahraničného kapitálu lokálnymi zdrojmi.
Server Rosbalt sa zároveň mýli v odhade veľkosti splácania dlžôb v zahraničnej mene. Ako píše portál bne Intellinews, ruský prebytok bežného účtu má nakročené k rekordnej výške. Ešte nikdy v histórii samostatného Ruska nedošlo k tak obrovského previsu príjmov nad výdajmi. Rusko bude mať v roku 2018 prebytok vyše 100 miliárd dolárov. Spomínaný odliv v treťom kvartáli bol spôsobený splatením úverov vo výške 9,3 mld. USD, pričom odliv portfóliových investícii 1,5 mld. USD bol ďaleko za úverovou položkou.
Práve údaje so serveru Politikus potvrdzujú, že fámy o likvidácii ruskej ekonomiky sú prehnané.
Rusko tento rok prekoná doterajší rekord v zbere obilia platný už viac ako 30 rokov. Podľa údajov agentúry Bloomberg presiahla tohtoročný zber hranicu 130 miliónov ton, čo je o 2,6% viac ako maximálny zber dosiahnutý ešte za čias ZSSR.
„Štvrťstoročie po páde ZSSR ruskí farmári nakoniec prekonajú rekord v zbere obilia vytvorený ešte v sovietskych časoch,“ píše Bloomberg.
Americké ministerstvo poľnohospodárstva už bije na poplach. Predpovedá, že ruskí poľnohospodári v tomto roku vyvezú rekordných 31,5 miliónov ton pšenice, čo umožní Rusku stať sa jedným z lídrov a vytlačiť amerických pestovateľov z prvého miesta. Podľa dokumentov podiel amerického obilia na medzinárodnom trhu klesne z 29,5 na 26 miliónov ton.
„Podľa prognóz sa očakáva vyšší výnos v krajinách EÚ a v Rusku, čo im umožní predať viac pšenice. Tým sa zníži podiel Spojených štátov a Kanady na svetovom vývoze,“ píše sa v správe.
Okrem toho z americkej správy vyplýva, že výroba pšenice samotnej sa v Rusku zvýši na úroveň 77,5 miliónov ton, rovnako ako sa zvýši jej spotreba zo 40 na 42 miliónov ton. Zároveň sa Spojené štáty nebudú môcť pochváliť žiadnymi úspechmi. Produkcia obilnín klesne zo 62,9 na 47,9 milióna ton.
Stále rastúca konkurencia je pre Spojené štáty hrozbou, ktorú musia brať do úvahy. Napriek tomu, že Washington pravidelne každé dva mesiace ukladá sankcie proti Rusku, USA z toho nezískava žiadny veľký prospech. Naopak, Rusko sa stáva ešte silnejším a nezávislejším. Práve z tohto dôvodu Američania bijú na poplach.
Politika náhrady dovozu v Rusku priniesla ovocie. Iba v prvom polroku sa neenergetické vývozy z Ruska zvýšili o 23% na 70 miliárd dolárov. Okrem toho Moskva začala predávať v zahraničí o 34% viac kovov, o 30% viac potravín a drevárenský spolu s papierenským priemyslom zaznamenal rast o 26%.
Je zrejmé, že sankcie USA voči Rusku len posilnili pozíciu Ruska.