S nebývalo ostrou kritikou na adresu poslancov vystúpil na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) šéf Európskej komisie (EK), Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker sa naozaj rozčúlil

Na vypočutie o výsledkoch šesťmesačného predsedníctva Malty Európskej únii sa zhromaždilo asi len 30 ľudí,  Juncker obvinil europoslancov z opovrhovanie malými krajinami. A poznamenal, že „parlament je úplne smiešny“. Neskôr sa Juncker sa ospravedlnil za výroky predsedovi EP Antonio Tajanimu, ktorý sa mu vytrvalo, ale neúspešne pokúsil odporovať.

„Pán predseda, pán premiér, Európsky parlament je smiešny. Úplne smiešny. Tlieskam tým, ktorí ráčil byť prítomní v sále, ale skutočnosť, že na tejto debate sedia asi tri desiatky poslancov (z celkových 750 europoslancov – pozn. Red.), Dostatočne dokazuje, že Parlament nie je seriózny, „cituje Jeana-Claude Juncker denník Politico .

V priebehu rokovaní sa europarlament zaoberal výsledkami končiaceho predsedníctva Malty, aj otázkami prerozdelenia utečencov z Talianska a Grécka. Podľa Junckera zákonodarcovia skutočne „ukázali pohŕdanie“ voči Malte a jej premiérovi Josephovi Muscatuvi, ktorý sa zúčastnil debaty.

Predseda EK povedal, že ak by Joseph Muscat bol nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou ( „čo je ťažko predstaviteľné“), alebo prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom ( „to je ľahšie si predstaviť“), „tak by tu bol plná sála“.

Rozčúlený Juncker niekoľkokrát prešiel z francúzštiny do angličtiny a silne gestikuloval. Na jeho ďalšiu poznámku, že „parlament je úplne absurdný“, reagoval ihneď šéf Európskeho parlamentu Antonio Tajani. „Môžete kritizovať Parlament, ale Európska komisia ho nemôže riadiť, a mal by ste riadiť Európsku komisiu,“ vyhlásil Tajani, čo vyvolalo len slabý potlesk v sále. Potom sa obrátil k Junckerovi jeho rodnou francúzštinou a požadoval „použiť iný slovník“. „Nie sme smiešni,“ opakoval niekoľkokrát Antonio Tajani.

Koncom horkej verejné prestrelky medzi dvoma najvyššími úradníkmi EÚ bolo uistenie Junckera, že sa nikdy nezúčastní „stretnutia tohto druhu“.

„Európska komisia je pod kontrolou parlamentu, ale parlament musí rešpektovať predsedníctva najmenších krajín, čo nerobí,“ vyhlásil šéf EK. „Chcel by som vzdať hold maltskej vláde a jej premiérovi, ktorý odviedol vynikajúcu prácu, rovnako ako všetci maltskí ministri a štátni úradníci.“

O niekoľko hodín neskôr, oficiálny zástupca EP Jaume Duch uviedol na Twitteri, že sa Juncker ospravedlnil Tajanimu za svoje jedovaté repliky na adresy poslancov.

Podľa agentúry AP sa bezprecedentná udalosť v pléne EP stala logickým dôsledkom rozporov, ktoré sa nahromadili v posledných rokoch medzi rôznymi orgánmi EÚ. Niektorí oponenti Európskeho parlamentu o ňom hovoria ako o bezvýznamnom orgáne, v ktorom sa zhromaždili úradníci bez skúsenosti a profesionality, a rovnako tak politickí veteráni, ktorí chcú pokojne prežiť až do dôchodku. Možno len dodať, že podoba a funkcie Európskeho parlamentu systematicky podrývajú dôveru obyvateľov Európy voči samotnej EÚ. Až sa budú opäť europolitici diviť, prečo majú tak nízku prestíž, môžu začať práve v EP.