Vyberte položku Stránka

Izraelský premiér v Indii píše novú kapitolu vzťahov

Izraelský premiér v Indii píše novú kapitolu vzťahov

Návšteva Benjamina Netanjahu v Indii je prvou návštevou izraelského premiéra po 15 rokoch. Koná sa v zložitej situácii a obe strany sú si toho vedomé. Asia Times mapuje vývoj izraelsko-indických vzťahov.

Úzke styky medzi Indiou a Izraelom začali už v roku 1968. Vtedy sa Indira Gándhí rozhodla založiť zahraničnú spravodajskú agentúru  „Oddelenie výskumu a analýzy“ (RAW). Indická premiérka poveril vedúceho agentúry Rameshwar Nath Kao, aby ju formoval podľa zásad Mossadu.

[sociallocker][/sociallocker]

Kao rýchlo vytvoril tajný vzťah medzi členmi izraelskej spravodajskej služby Mossad. On sám vyvinul v minulosti veľké úsilie pri založení izraelského konzulátu v Bombai v roku 1953. V tom čase Nové Dillí nebolo ochotné podporiť plnohodnotné veľvyslanectvo.

Upevňovanie väzieb medzi Pakistanom a Čínou

Koncom 60-tych a začiatkom 70-tych rokov sa začal vytvárať úzke vzťahy medzi Pakistanom, Čínou a Severnou Kóreou. Indira Gándhí, ako aj Kao to vnímali ako hrozba pre bezpečnosť Indie a preto poverila šéfa agentúry nadviazať úzku spoluprácu medzi RAW a Mossadom.

Spolupráca medzi RAW a Mossadom bola mimoriadne užitočná. V roku 1977 sa India dozvedela od Mossadu o jadrových ambíciách Pakistanu. Nástupca Indiry Gádhí Morarji Desai zavolal generálovi Zia-ul-Haqovi a povedal mu: „Generál, viem, čo máte v Kahute. RAW mi dodala všetky detaily.

Zároveň generál Moshe Dayan, hrdina arabsko-izraelskej vojny z roku 1967, tajne navštívil Káthmandu, aby sa stretol s predstaviteľmi RAW. Po stretnutí Pakistan obvinil spojenie RAW-Mossad z pokusu o zmarenie jeho jadrového programu.

Vzťahy medzi Indiou a Izraelom v 80. a 90. rokoch boli neformálne, pretože India na jednej strane odsúdila izraelskú agresiu v Palestíne. Na druhej strane však India udržiavala vysokú úroveň spolupráce s Izraelom v oblasti obrany a spravodajstva.

India bola lídrom Hnutia nezúčastnených krajín a prikláňala sa viac k pro-arabskému a pro-palestínskemu postoji. Napriek tomu založila v Tel Avive v roku 1992 veľvyslanectvo, aby sa bilaterálne vzťahy posunuli dopredu a o päť rokov neskôr sa Ezer Weizman stal prvý izraelský prezidentom, ktorý navštívil Indiu.

Boj s terorizmom

Ako minister vnútra LK Advani bol prvým indickým ministrom, ktorý pristál v Izraeli na päťdňovej návšteve v júni 2000 s cieľom diskutovať s Weizmanom o dvoch kľúčových otázkach: technológie a techniky boja proti terorizmu. India mala záujem spoluprácu v oblasti s terorizmom povýšiť na oficiálnu bázu. Preto v roku 2000 prišiel prvý indický minister zahraničných vecí Jaswant Singh do Izraela, aby v Tel Avive založil spoločnú protiteroristickú komisiu.

V roku 2014, keď sa konflikt medzi Izraelom a Hamasom zhoršil, indický minister zahraničných vecí Sushma Swaraj otvorene vyhlásil, že „neexistuje žiadna zmena v politike Indie voči Palestíne. ktorá spočíva v tom, že plne podporujeme palestínsku vec pri udržiavaní dobrých vzťahov s Izraelom„.

Nová éra spolupráce, obchodovanie so zbraňami

Politické návštevy v posledných rokoch znamenali novú éru vzťahov medzi Indiou a Izraelom. Indický prezident Pranab Mukherjee navštívil Izrael v októbri 2015, po ňom nasledoval Swaraj v januári 2016. V septembri 2016 zastupoval minister poľnohospodárstva Radha Mohan Singh a minister pre rozvoj ľudských zdrojov Prakash Javadekar Indiu na pohrebnom ceremoniáli bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa.

Najdôležitejším historickým momentom vzťahov medzi Indiou a Izraelom však bolo, keď premiér Narendra Modi navštívil Izrael v dňoch 5. – 6. júla 2017 a súčasná šesťdňová návšteva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Indii má za cieľ upevniť dvojstranné vzťahy, ktoré boli formalizované v roku 2003, keď Ariel Sharon prišiel do Nového Dillí.

Vojna v Kargile v roku 1999 bola testovacím obdobím a Izrael reagoval rýchlo poskytnutím vojenského vybavenia a munície. To viedlo k tomu, že sa India stala jedným zo štyroch najväčších trhov s trhom zbraní.

Vo svojej knihe „1971: Globálna história založenia Bangladéša“ Srinath Raghavan zaznamenáva, že India získala zbrane od Izraela v 14-dňovej vojne, ktorá viedla k vytvoreniu Bangladéša.

Zdieľanie spravodajských informácií podľa plánov Indiry Gándhí, ktoré zohráva dôležitú úlohu v protiteroristických opatreniach, viedlo k úzkej spolupráci medzi Indiou a Izraelom. Spravodajské agentúry oboch krajín spolupracovali intenzívnejšie od teroristického útoku v Bombaji v roku 2008, čo viedlo k vytvoreniu spoločnej pracovnej skupiny na boj proti hrozbe terorizmu.

Partnerstvo je teraz formálnejšie a strategickejšie, zatiaľ čo jadrom dohôd medzi Indiou a Izraelom sú hospodárske zmluvy. Zatiaľ čo dvojstranný obchod narástol v roku 2014 zo 675 miliónov dolárov v roku 1998 na 4,52 miliardy dolárov, vojenské väzby, predovšetkým predaj vojenského vybavenia, predstavujú 1 miliardu dolárov ročne pri nákupe z Izraela.

Indické nadšenie pri získavaní protitankových rakiet Spike od izraelskej firmy Rafael Advanced Defense Systems sa zdá že bude veľmi podobné aj pri raketám zem-vzduch Barak-8 stredného dosahu (MR-SAM).

Lietajúce stredisko včasného varovania a riadenia (AWACS) Phalcon , radary Aerostat a ozbrojené drony Heron-TP patria medzi najdôležitejšie nákupy Indie z Izraela.

Jadrom vojenskej spolupráce je pri zdieľaní spravodajských informácií, je indická závislosť na izraelskom špičkovom bezpečnostnom systéme

Spomedzi deviatich dohôd, ktoré boli podpísané počas Netanjahuovej návštevy, sú hlavné kybernetická bezpečnosť, vesmírna veda, solárne tepelné technológie, ropa a plyn a technológia v poľnohospodárstve.

Môžete si predstaviť drony pre poľnohospodárstvo? To je to, čo môže Izrael urobiť pre indickú farmu,“ povedal pyšný Netanyahu. Mal na mysli technológiu, keď množstvo dát a fotografie polí zosnímaných dronmi môžu pomôcť poľnohospodárom „nasmerovať vodu na úroveň jednotlivej rastliny.

India sa už od roku 2003 intenzívne zaujíma o izraelské metódy priameho zavlažovania.

V roku 2006 podpísali India a Izrael Dohodu o poľnohospodárskej spolupráci, ktorá sa neskôr vyvinula na Indo-izraelský poľnohospodársky projekt zameraný na zvýšenie rozmanitosti plodín, produktivitu a efektívnosť využívania zdrojov.

Keď Modi minulý rok navštívil Tel Aviv, počuli sme, že Netanjahu hovoril o „I2T2“ alebo ako indický talent vystupňuje izraelskú technológiu. To viedlo k vytvoreniu Indicko-Izraelského technologického inovačného fondu pre priemyselný výskum a vývoj (I4F). Fond má podporovať spoločné výskumné a vývojové projekty v oblasti inovatívnych a futuristických technológií a výrobkov. Zdôraznili úlohu mládeže pri posilňovaní budúcej spolupráce v oblasti inovácií a rozhodli sa začať každoročnú výmenu návštev 100 mladých vedcov z vedeckého prostredia.

Zatiaľ sa zdá, že vzťahy medzi Indiou a Izraelom sú na dobrej ceste. Tým sa prekonali posledné zakopnutia, keď India hlasovala proti uznaniu Jeruzalema za jeho hlavný mesto v Organizácii Spojených národov minulý mesiac.

Cesta vpred sa zdá byť hladká, cesta, na ktorej India a Izrael môžu dohromady zájsť veľmi ďaleko. Na indicko-izraelskom obchodnom summite v Dillí Modi vychvaľoval vzťahy medzi Indiou a Izraelom v žiarivých termínoch.

Vzhľadom na rozsah indického hospodárstva a relevantnosť špičkových izraelských technológií pre nás, neexistuje žiadny limit toho, čo môžeme dosiahnuť spoločne,“ povedal.

Modi sa snaží rozšíriť vzťahy medzi Indiou a Izraelom. Nestačí mu len len zhromažďovanie informácií ako to robila Indira Gándhí v 70-tych rokoch minulého storočia.

Modi je menej citlivý voči indickým moslimom. Tí by mohli interpretovať nové vzťahy ako trojuholník medzi Indiou, Izraelom a USA, ktorý je namierený proti islamu a islamským krajinám. Pre premiéra Modiho je prioritou bezpečnosť a rozvoj Indie. Všetko ostatné je vedľajšie.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This