Vyberte položku Stránka

Izraelský debakel? Čistiareň kobercov označili za atómový sklad.

Izraelský debakel? Čistiareň kobercov označili za atómový sklad.

Izraelský premiér Benjamim Netanyahu vo svojom prejave na pôde OSN ukázal obrázok iránskeho skladu s atómovým materiálom. Podľa Iránu ide o čistiareň kobercov.

Benjamin Netanyahu 28.9.2018 v New Yorku predniesol prejav počas zasadania OSN. V ňom obvinil Irán z porušovania medzinárodných dohôd a z toho, že naďalej pokračuje v atómovom programe.

Počas prejavu hovoril o sklade, kde sa nachádza 300 ton atómového materiálu

Ukazoval fotky daného skladu zo satelitného prieskumu, rovnako aj priamo z „miesta činu

Vo svojom prejave okrem toho označil miesta v libanonskom Bejrúte, kde vraj proiránske šiitské hnutie Hizballáh skladuje balistické rakety.

Na skrytú vyhrážku, že Izrael by mohol zaútočiť priamo na Bejrút sa ozval minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov, ktorý takéto úmysly označil za porušenie medzinárodného práva. V súvislosti s rozmiestňovaním systémov S-300 po Sýrii, ktoré majú v dosahu aj Bejrút, by sa toto varovanie mohlo v prípade izraelského útoku premeniť na činy. Rusko začiatkom roka podpísalo zmluvu o vojenskej spolupráci s Libanonom. Spojené štáty sa zmluvu snažili torpédovať, s nástupom novej vlády s podporou Hizballáhu je však téma rusko-libanonskej spolupráce opäť na stole.

Iránsky protitúder

Iránske zdroje veľmi rýchlo našli lokalitu, ktorú Izrael označil ako miesto, kde Irán tajne schováva 300 ton jadrového materiálu.

Tlačová agentúra iránskych študentov (ISNA) sa vydala na adresu Maher Alley v okrese Turquzabad. Skutočne tam našla objekt, ktorý Netanyahu označil ako sklad jadrového materiálu.

Lenže jeho účel bol iný. Podľa zistenia ISNA ide o čistiareň kobercov.

Naviac samotný termín Turquzabad znamená v jazyku farsí označenie niečoho nereálneho. Povedať, že niekto prišiel z Turquzabad je to isté ako v slovenčine povedať, že niekto spadol z Mesiaca, prípadne je označenie niekoho zaostalého, kto je „100 rokov za opicami„.

Ak je to skutočne tak, potom to vyzerá na provokáciu iránskych tajných služieb. Vzhľadom na okolnosti sa zdá, že Iránci podstrčili izraelskej tajnej službe Mossad nejaké údaje, ktoré pre Iráncov okamžite naznačujú, že ide o podvod.

Skrátka, keď Iráncovi poviete, že fotky sú z Turquzabad, tak sa rozosmeje. Je mu jasné, že fotky z „miesta, ktoré sa nenachádza nikde“ nemôžu byť pravdivé.

Mossad potom pripravil svojmu premiérovi neuveriteľný debakel. Po tomto prejave už izraelským „dôkazom“ neuverí nik. Jedine ak by „prišiel z Turquzabad„.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This