V utorok vyšla v popredných izraelských novinách Yediot Acharonot karikatúra, ktorá ukazovala, ako sýrsky prezident Bashar al-Assad stojí vedľa ruského dôstojníka. Na obrázku ruský prezident Vladimír Putin privádza k sýrskemu diktátorovi obrovský kamión s protileteckým systémom S-300.
[sociallocker][/sociallocker]
„Nemôžem sa dočkať pohľadu, čo dostanem po tom, ako zostrelíme ďalšie (ruské) lietadlo,“ hovorí Assad ruskému dôstojníkovi.
Karikatúra ilustruje atmosféru v Izraeli, kde virtuálne všetci odsudzujú Putina za to, že zradil židovský štát po zostrelení prieskumného lietadla Iľjušin IL-20 sýrskou armádou pomocou systému PVO S-200 pôvodom z Ruska [z bývalého Sovietskeho Zväzu]
V nedeľu ruské ministerstvo obrany zverejnilo – podľa svojho tvrdenia – skutočnú rekonštrukciu udalostí 17. septembra, ktorá viedla k zostreleniu lietadla IL-20 a smrti 15 ruských vojakov.
Ruské ministerstvo obrany odmietlo zistenia izraelskej armády týkajúce sa incidentu. Trvalo na tom, že jedna zo štyroch stíhačiek IAF F-16I, ktoré zaútočili na iránske raketové zariadenie v severozápadnej provincii Latakia v Sýrii, využila IL-20 ako štít proti prilietajúcej rakete S-200. Krátko nato ruské lietadlo zmizlo z radaru.
Rusi tiež trvali na tom, že izraelský veliteľ vzdušných síl informoval ruskú armádu len jednu minútu pred blížiacim sa útokom na iránske zariadenie v Latakii.
Putinovo ministerstvo obrany uviedlo, že kroky IAF zo 17. septembra predstavujú jasné porušenie existujúcich dohôd medzi Izraelom a Ruskom, ktoré mali zabrániť konfliktom medzi oboma krajinami v Sýrii.
Rusi ďalej tvrdili, že veliteľ IAF klamal o polohe izraelského leteckého útoku, keď oznámil, že útok sa uskutoční v severnej Sýrii.
Pilot IL-20 následne dostal príkaz opustiť svoju oblasť misie a vrátiť sa na ruskú základňu Hmeimim v severozápadnej Sýrii. Potom však lietadlo náhle zmizlo z radaru.
Rusi tiež tvrdili, že bojové lietadlá IAF zostali ďalších päťdesiat minút vo vzdušnom priestore mimo pobrežia Sýrie, kde hliadkovali vo vzduchu. Jedna zo stíhačiek F-16 sa náhle priblížila k IL-20, ktorý sa chystal pristáť v Hmeimim a tým zmiatla prichádzajúcu strelu S-200.
Čo sa v skutočnosti udialo, než Rusi začali pretláčať lži cez svoje pery.
Po prvé, lietadlo sa nemôže „skrývať“ za iným lietadlom, ako to zdôraznil bývalý pilot IAF a šéf Vojenskej rozviedky Amos Yadlin, ktorý minulý týždeň nazval ruské vyhlásenia „neprofesionálnymi“ a podľa neho to má za úlohu „očistiť Sýrčanov z viny„.
Yadlin tiež odhalil, že štyri stíhačky A-16 IAF boli už späť v izraelskom vzdušnom priestore, keď sýrska armáda začala s odpaľovaním rakiet S-200, pričom ich vypúšťala podľa IDF „náhodne„..
V nedeľu izraelský novinár Avi Scharf zverejnil priebeh incidentu, ktorý viedol k zostreleniu ruského lietadla. Napísal tweet, v ktorom uviedol, že Sýrčania začali opaľovať približne dvadsať rakiet desať minút po tom, čo stíhačky IAF zasiahli svoj cieľ v Latakii, čo je v severozápadnej Sýrii.
„Namiesto presunu do bezpečia a namiesto zákazu vypúšťania rakiet S-200, ruské lietadlo sa dostalo do nebezpečnej zóny, kde bolo zničené o 22.03 hod.,“ napísal Sharf.
Ďalší dôkaz ruských lží o činnostiach IAF a strate ich lietadla IL-20 pochádza zo samotného ruského ministerstva obrany.
V nedeľu ministerstvo tvrdilo, že lietadlo uskutočňovalo špeciálnu prieskumnú misiu v zóne deeskalácie Idlib, ktorá je na severe Sýrie blízko tureckej hranice.
Avšak 17. septembra to isté ruské ministerstvo vyhlásilo, že „spojenie s IL-20 a posádkou ruského lietadla sa stratilo nad Stredozemným morom, 35 kilometrov od pobrežia Sýrie.“
Ruské lietadlo ďalej letelo v oveľa vyššej nadmorskej výške ako izraelské F-16, ktoré lietalo vo veľmi malej nadmorskej výške, aby sa vyhlo zasiahnutiu raketami S-200, o ktorých je známe, že sú neúčinné proti nízko lietajúcim cieľom.
Potom je tu ruské tvrdenie, že Izraelci dali predbežné varovanie iba jednu minútu pred skutočným útokom.
IAF popiera, že sa to stalo a hovorí sa, že predbežné varovanie bolo doručené oveľa skôr a podľa dohody o vyhýbaní sa konfliktom s Ruskom.
Rusi teraz mlčia o tom, že ich armáda v Sýrii nesprávne pochopila rozvíjajúcu sa bitku. Spočiatku totiž uviedla, že do útoku proti iránskemu raketovému zariadeniu v Latakii bola zapojená francúzska fregata.
Rusi tiež mlčia o tom, že očividne zabudli poskytnúť Sýrčanom elektronické označenie, ktoré by bolo schopné identifikovať lietadlo ako ruské.
Ruská armáda sa ďalej pokúša utajiť skutočnosť, že na používanie protileteckých batérií ruskej (sovietskej) výroby v Sýrii dohliadajú ruskí dôstojníci. Títo dôstojníci boli schopní identifikovať vlastné lietadlo IL-20 ešte predtým, než bolo zničené.
To všetko vyvoláva otázku, prečo ruská vláda iniciovala túto krízu a neustále klame o tom, čo sa stalo 17. septembra 2018.
Ako uviedol Israel Today, správanie Kremľa naznačuje, že Rusi len čakali na zámienku, aby mohli Sýriu vyzbrojiť najmodernejším protilietadlovým raketovým štítom S-300.
Ruská vláda sa rovnaký systém pokúsila poskytnúť Assadovi v apríli [pozn. – po raketovom bombardovaní Sýrie armádou USA, Veľkej Británie a Francúzska, pričom zámienkou útoku bol vymyslený a Bielymi prilbami zinscenovaný chemický útok vo Východnej Ghoute]. Avšak po proteste Izraela a ďalších krajín zapojených do sýrskej vojny od svojho zámeru odstúpila.
Dodávka S-300 by mohla zmeniť celkovú situáciu na bitevnom poli v Sýrii, hoci IDF je pravdepodobne schopná systém zničiť. Izraelská armáda už oznámila, že bude pokračovať vo svojich útokoch proti Iránu v Sýrii.
Ďalším dôvodom, prečo je zo zostrelenia IL-20 obviňovaný Izrael, je Putinova prestíž na domácej scéne aj v zahraničí.
Komentátori v Rusku poukázali na to, že ruský režim postavený na silnom vodcovi má zvyk obviňovať ostatných za veci, ktoré dopadli zle a nikdy nepripúšťa zlyhanie vlastnej armády.
Tretím dôvodom ruského správania je situácia v Sýrii a na Blízkom východe vo všeobecnosti.
Putin chce udržať svoje strategické postavenie v regióne a tiež chce zabezpečiť, aby USA a Izrael neprekazili jeho úspechy v Sýrii oslabením Hizballáhu a ďalších iránskych zástupcov vo vojnou rozorvanej krajine.
Zdroj: Israel Today