Posledné protesty v Iráne vzbudili vo svete veľkú pozornosť. Reakcie analytikov však kritizujú spôsob, ako reagovali hlavne Spojené štáty na tieto udalosti.
James Dorsey pre Al-Masdar News sumarizuje postoje jednotlivých aktérov.
Všíma si hlavne plány Saudskej Arábie, kde princ Mohamad bin Salman plánuje využiť rast nespokojnosti na destabilizáciu režimu. Rijád chce finančne podporiť hlavne Kurdov na severe a západe Iránu a sunitských Balučov, ktorí obývajú pásmo na hraniciach s Pakistanom. Kermanshah, mesto prevažne kurdského západného Iránu, bolo jedným z prvých miest, kde sa protesty rozšírili po prvej erupcii v konzervatívnej Mashhade.
[sociallocker][/sociallocker]
Saudská Arábia v posledných 18 mesiacoch financovala veľkými sumami militantné skupiny, madrasy alebo náboženské semináre v pakistanskej provincii Balučistan, ktoré hraničia s iránskou oblasťou Sistan a Balučistan obývané Balučmi. Riiajdom založený think-tank, o ktorom sa predpokladá, že ho minulý rok podporil princ Mohamed, publikoval plán pre rozšírenie nepokojov medzi iránskymi Balučmi.
Prezident Trump a ministerstvo zahraničných vecí USA v posledných dňoch vyjadrili podporu demonštrantom, naliehali na medzinárodné spoločenstvo, aby vyjadrilo podporu tým, ktorí sa v Iráne snažia o pokojnú zmenu vlády.
Rôzni americkí analytici tvrdili, že anti-iránske výroky Trumpa vrátane jeho pokusov o zákaz udeľovania víz Iráncom obmedzuje vplyv jeho podpory na demonštrantov a môže dokonca posilniť tvrdú líniu tým, že im umožní ukazovať prstami na údajné cudziu podnecovanie nepokojov.
„…Dopady Trupových tweetov boli v najlepšom prípade okrajové. Vyvolali zúfalé komentáre, plné posmechu. Naprieč rôznymi triedami, frakciami a generáciami v Iráne existuje spoločné opovrhovanie pre #POTUS, ktorého politika vyzera nevypočitateľná a pokrytecká„, vyjadril sa na Twitteri Golnar Motevalli, Iránsky korešpondent z Iránu pre Bloomberg News.
Analytici navrhli konkrétne kroky, ktoré by USA mohli urobiť na podporu protestujúcich. Pani Maloneyová a novinár Maziar Bahari navrhli, že Spojené štáty by mohli využiť svoj vplyv na technológie, poskytovateľov satelitného internetu a spoločnosti prevádzkujúcich sociálne siete, ako je Facebook, Twitter a Instagram, aby sa pokúsili udržať komunikačné kanály demonštrantov otvorené.
Bývalý úradník ministerstva zahraničných vecí Reza Marashi argumentoval tým, že návrhy, ktoré on a ostatní ponúkli v roku 2009, keď iránska vláda čelila omnoho väčším protestom proti údajným volebným podvodom, zostali platné aj v súčasnej situácii.
„Poradili sme našim nadriadeným, aby vyjadrili znepokojenie nad násilím proti protestujúcim a zdôraznili dôležitosť rešpektovania slobody prejavu, demokratického procesu a pokojného nesúhlasu. Zdôraznili sme tiež potrebu, aby vláda USA verejne vyjadrila svoj rešpekt voči iránskej zvrchovanosti, jej prianie vyhnúť sa tomu, aby sa Amerika stala témou počas domáceho iránskeho protestu a jej presvedčenie, že je na íránskych ľuďoch, aby určili, kto bude lídrom Iránu,“ pripomenul pán Marashi.
Veľa z týchto návrhov bolo Trumpovou administratívou ignorované. Pri tejto príležitosti administratíva nielenže dovolila Rouhanimu a tvrdej línii, aby poukazovali na obetného baránka, nevyhli sa zvýšeniu iránskych obáv, že americká politika vo vleku so Saudami je zameraná na zmenu režimu.
„Bolo by rozumné, keby Washington uznal hranice svojej moci v Iráne. Politici a odborníci nemôžu zmeniť túto jednoduchú pravdu: Problémy sú iránske, demonštranti sú iránski a riešenie bude iránske,“ poznamenal Marashi.