Iracké jednotky obsadili Kirkúk, čo spôsobilo pobúrenie v Americkom Kongrese

Portál Al-Monitor priniesol správu o obsadení oblasti v okolí irackého mesta Kirkúk, ktorú od roku 2014 kontrolovali Kurdi

Iracké federálne jednotky minulú noc začali útočiť, aby prevzali kontrolu nad Kirkúkom a okolitými ropnými poliami. Dôležitosť oblasti je v tom, že v minulosti ropa odtiaľto tvorila polovicu ropného exportu celého Iraku. Kurdistan po vyhlásení nezávislosti bez týchto zdrojov nemôže prakticky nijako prežiť

Kurdskí bojovníci Peshmerga obvinili šiitské Jednotky ľudovej mobilizácie (PMU), že pri útoku používajú tanky Abrams a obrnené vozidlá Humvee dodávané z USA. To vyvolalo pobúrenie medzi americkými zákonodarcami, ktorí sa už dlho obávali, že americké vybavenie skončí v rukách priateľských voči Iránu.

Porovnanie kontroly Kurdov a irackých jednotiek od 10. do 17. októbra (Kurdi – žltá, iracké vojská – červená)

Kirkúk
Situácia v okolí mesta Kirkúk 10. októbra 2017 / Liveuamap
Kirkúk
Situácia v okolí mesta Kirkúk 17. októbra 2017 / Liveuamap

Predseda Výboru pre ozbrojené sily John McCain vydal vyhlásenie, v ktorom vyzýval iracké sily, aby „okamžite podnikli kroky na odstránenie tejto nestabilnej situácie tým, že zastavili svoj postup„.

Som obzvlášť znepokojený mediálnymi správami, že iránske a Iráncami podporované sily sú súčasťou útoku,“ napísal McCain. „Nedopustite sa žiadnej chyby, bude to mať vážne dôsledky, ak budeme naďalej vidieť americké zariadenia zneužívané týmto spôsobom.

Trent Franks, ktorý sedí vo Výbore pre ozbrojené sily a navrhol rezolúciu podporujúcu kurdskú nezávislosť od Iraku, pokračoval tým, že navrhol, že Spojené štáty by mali prestať poskytovať finančnú podporu Bagdadu.

Naliehavo žiadam irackého premiéra [Haider] al-Abadiho, aby splnil svoj záväzok zabrániť akémukoľvek vonkajšiemu alebo vnútornému útoku na Kurdov a dokázal, že Bagdad nie je bábkou Teheránu,“ uviedol vo vyhlásení Franks. „V opačnom prípade USA nebudú mať inú možnosť, ako prestať poskytovať finančné prostriedky. Dôvodom je, že nemôžeme s dobrým svedomím posielať peniaze iránskemu obetnému baránkovi, čo by poškodilo americké záujmy.

Kurdi, ktorí dobre poznajú nechuť Washingtonu voči Teheránu, zdôraznili úlohu iránskych síl v dnešnej ofenzíve a tvrdili, že zničili päť vozidiel Humvee, ktorí sa podieľali na útoku.

Očakávali sme, že nás napadnú, ale že nepoužijú americké zbrane,“  povedal pre Al-Monitor generálmajor Hajar Ismail, veliteľ Peshmergy. „Máme viac ako 200 peshmergov, ktorí boli dnes zabití v týchto bojoch… z Iránu tiež priniesli ťažké zbrane.

Pentagón však nemohol potvrdiť, že Peshmerga zničila americké Humvee a spochybnil, že pri útoku boli použité americké vojenské vozidlá.

Koalícia monitoruje pohyby vojenských vozidiel a personálu v okolí mesta Kirkúk,“ povedal hovorca Pentagonu major Adrian Rankine-Galloway pre Al-Monitor. „Tieto pohyby vojenských vozidiel boli doteraz koordinované pohyby, nie útoky.

Hoci Rankine-Galloway opätovne potvrdil záväzok Spojených štátov podporovať „jednotný Irak“, zdôraznil tiež, že Spojené štáty nie sú v konflikte ani na strane vlády v Erbile ani vlády v Bagdade a ich závažnosť nepovažujú za vysokú.

„Sme si vedomí hlásení o obmedzenej výmene streľby počas počas úsvitu 16. októbra,“ povedal Rankine-Galloway. „Veríme, že to bol izolovaný incident. Neposudzujeme úrovne násilia podľa niekoľkých správ v médiách.

Bagdad poprel, že PMU má akékoľvek tanky M1 Abrams dodané z USA a trval na tom, že federálne iracké sily majú plnú kontrolu nad tankami. Iracké veľvyslanectvo vo Washingtone nekomentovalo vozidlá Humvee, ale tvrdilo, že „existuje konsolidovaná dezinformačná kampaň zo strany subjektov v kurdskom regióne, aby zakryli svoje zlovestné činy pri pokuse narušiť koordinované a profesionálne pohyby irackých bezpečnostných síl.

V diplomatickom liste, ktorý sa distribuuje novinárom, veľvyslanectvo tvrdilo, že Bagdad „starostlivo naplánoval a koordinoval návrat federálnych síl do provincie Kirkúk s miestnymi bezpečnostnými silami“ a obviňoval „regionálne stranícke milície s pôvodom mimo provincie Kirkúk“ z útokov na federálne bezpečnostné sily.

Diskusia o tom, kto je vinníkom za vzplanutie násilia – a či sa neoprávnene používajú zbrane a zariadenia USA – by mohla mať dôsledky pre schopnosť Washingtonu pokračovať v poskytovaní predaja zbraní v objeme viac ako 1 miliardy dolárov ročne.

Súčasný zákon vyžaduje, aby minister obrany potvrdil, že „iracká vláda prijala také opatrenia, ktoré sú primerane nevyhnutné na ochranu [americkej vojenskej] pomoci pred jej prenosom na násilné extrémistické organizácie“ alebo také, ktoré majú spojenie s Iránom. Hoci Spojené štáty vybavujú milície PMU zbraňami, ministerstvo zahraničných vecí označilo niektoré milície v rámci PMU za zahraničné teroristické organizácie.

Domáci zákonodarcovia sa v minulom roku pokúsili pokročiť ďalej v pláne poskytnutia pomoci pre milície Pesmerga a sunnitské kmeňové sily vo výške 50 miliónov dolárov. Tátoi pomoc mala byť vyplývala z toho, že vláda nepokročila v kontrole milícií PMU kontrolovaných Iránom alebo spojených s Iránom. V tom čase však návrh zákona neprežil konfrontáciu so senátnou verziou zákona

 


Publikovaný

v

,

od

Značky: