INDEPENDENT: Koniec roztiahnutých nôh vo verejnej doprave. Madrid vďaka feministickej kampani zakázal „manspreading“

Dopravná spoločnosť EMT zo španielskeho Madridu predstavila nové opatrenia, ktoré by mali mužom vo verejnej doprave zabrániť pred prílišným rozťahovaním nôh. „Poslaním tohto nového pravidla je uvedomiť si potrebu správneho správania voči ostatným a rešpektovanie priestoru vo vozňoch verejnej dopravy,“ uviedla spoločnosť, ktorá prevádzkuje viac ako 200 autobusových liniek a prepravuje viac ako 400 miliónov cestujúcich každý rok. Informuje Independent.

Dopravná spoločnosť vytvorila špeciálny informatívnu značku, ktorá na zákaz „manspreadingu“ upozorňuje. Podobné značky už existujú v dopravných systémoch po celom svete a upozorňujú cestujúcich na to, aby svoju polohou nepôsobili ostatným nepohodlie.

Spoločnosť EMT uviedla, že jej rozhodnutie bolo urobené po konzultácii s mestskou radou pre rovnosť v reakcii na petíciu spísanú feministickým kolektívom Microcorrelatos Feministas, ktorý žiadal, aby muži prestali „napádať osobný priestor ostatných.“

„Rovnako tak, ako sú ženy učené, aby sedeli s nohami pri sebe, akoby medzi nimi niečo držali, muži rozťahujú nohy ako znak svojej sily a teritoriality, ako by im miesto patrilo,“ stojí v petícii, ktorá už nazbierala vyše 11 000 virtuálnych podpisov.

Proti manspreadingu ako prvé metropolitné mesto bojovalo v roku 2014 New York, myšlienka bola tento rok oživená aj v Španielsku, keď ľavicová strana CUP (Kandidátka ľudovej jednoty) požiadala o ukončenie toho, čo nazýva „machismus a mikroagresia.“

Napriek svojej trivialite – alebo snáď práve kvôli tomu – sa manspreading stal témou kultúrnej debaty, ktorá naznačuje oveľa širšie problémy v spoločnosti. Tí, ktorí sú proti novému opatrenia, tvrdia, že kampaň iba usiluje o riešenie starých problémov v súvislosti s rodovými stereotypmi, mocenskými štruktúrami a rolí žien vo verejných priestoroch. Oponenti označili samotný pojem manspreadingu za „misandristický“ (zameraný proti mužom) a poskytli biologické vysvetlenie toho, prečo muži sedia v určitých polohách.

Ako protiútok využili oponenti ženské kabelky alebo nákupné tašky, ktoré tiež vo verejnej doprave zaberajú miesto a môžu narušovať osobný priestor ostatných.


Publikovaný

v

,

od