Imigračný úrad USA vzorne spolupracuje pri dovoze detských neviest do krajiny.

Správa amerického senátu odhaľuje doteraz netušený rozsah znásilňovania detí za pomoci imigračných zákonov.

[sociallocker][/sociallocker]

Aj keď Spojené štáty vo svete intenzívne vystupujú proti detských manželstvám, nútenia detí do sobáša a proti manželstvám medzi príbuznými, na domácej pôde je to inak.

Diera v imigračných zákonoch dovoľuje dovoz detských neviest (resp. dovoz ich manželov, ak je nevesta s občianstvom USA, alebo tu má povolenie na trvalý pobyt). Podľa súčasného zákona pri žiadosti o vízum za účelom sobáša, nie je stanovený vek. To sa týka tak dovozu maloletých, ako aj žiadostí maloletých občanov USA o sobáš so staršou osobou so zahraničia.

Preto sú možné absurdity, keď 40, 50 a v jednom prípade aj 71 ročný muž sa „zamilujú“ do nevesty zahraničného pôvodu, ktorej vek nedosahuje zákonnú hranicu. V niektorých prípadoch sa jedná o 13 ročné dievčatká, ktoré prejavujú, zjavne „dobrovoľnú„, túžbu dostať sa ako manželka do USA.

Pri žiadostiach o manželstvo s neplnoletou osobou na 95% ide o dievčatá, ktoré nedosahujú zákonom stanovený vek.

Správa ďalej konštatuje podporu praxe nútených manželstiev. Spomína prípady hlavne z Pakistanu, keď po návšteve u príbuzných maloletá „nevesta“ žiadala o víza pre svojich prvostupňového bratranca.

Celkove bolo v období medzi rokmi 2007 až 2017 vrátane zaznamenaných 8686 prípadov žiadostí za účelom sobáša, kde bol jeden z dvojice nádejných svadobčanov maloletý.

Aby ste v Amerike dostali víza za účelom sobáša, musia sa k tomu vyjadriť dve vládne agentúry. Najprv sa podáva žiadosť na Úrad Spojených štátov pre občianstvo a imigráciu (USCIS). USCIS pri žiadosti podanej maloletou osobou, alebo v jeho mene nevyžaduje rodičovský alebo súdny súhlas. Po schválení žiadosti zo strany USCIS rozhodne o skutočnom vydaní víza Ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo zahraničných vecí vráti alebo odmietne len málo žiadostí o vízum pre manželov alebo snúbencov po tom, čo ich schváli USCIS. USCIS senátnemu výboru reportoval: „Medzi [fiškálnym rokom (FY)] FY 2007 a FY 2017 sa vrátilo do UCSIS približne 2,6% žiadostí manželov, alebo snúbencov. Z tohto počtu bolo približne 37 percent zrušených.

Celkový počet manželských žiadostí v reportovanom období bol 3 595 447. Mohlo by sa zdať, že vzhľadom k celkovému počtu žiadostí, neplnoletých bolo len málo, menej ako 0,25%. Naviac Ministerstvo zahraničných vecí zrušilo 2,6% žiadostí, takže opticky to vyzerá, ako keby imigrační úradníci narážali na zdravý rozum kolegov v rezorte zahraničia

Bohužiaľ, existuje ešte jedno číslo a to je počet vydaných tzv. zelených kariet z uvedených žiadostí pre sobáše s maloletými osobami. A ten počet jednoducho neklame. Celkove bolo vydaných v spomínanom období vydaných 4749 oprávnení na trvalý pobyt pre maloleté osoby, ktoré sa do USA dostali na „sobášne“ víza.

Aktivistka Fraidy Reissová bojuje roky za zastavenie tejto praxe. Tvrdí, že naráža na sexizmus u zákonodarcov, z ktorých mnohí si ako zázrakom spomenú na svoju prababičku, ktorá sa vydávala 13 ročná

Paradoxom je, že o škandále škodoradostne píše iránska agentúra Fars News, kde zdôrazňuje dvojitý meter USA pri kritike zahraničia a pritom doma to politici nechávajú bežať. Pre zaujímavosť treba dodať, že podľa islamského práva šaria je legálny vstup „ženy“ do manželstva deväť rokov. V sedemdesiatych rokoch po vytvorení islamskej republiky v Iráne, toto bola jedna z prvých zmien. Po protestoch obyvateľstva nakoniec bol vek zvýšený na civilizovanú hranicu, dnes je vraj pre dievča 16 rokov…

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí povedal, že ministerstvo „berie tento problém veľmi vážne.

Sme odhodlaní chrániť práva detí a bojovať proti núteným sobášom,“ povedal hovorca. „Nebudeme vydávať víza, kým žiadateľ nepreukáže, že má právny nárok tieto víza dostať.

Dodal, že ak je nutné z akéhokoľvek dôvodu u žiadateľa vykonať dodatočné šetrenie alebo preskúmanie, ministerstvo víza nevydá, kým sa toto preverovanie alebo kontrola neukončí.

Minulý rok sa snažil člen Snemovne reprezentantov Bobby Rush o návrh zákona, ktorý by zákazal detské manželstvá v Spojených štátoch , ale návrh zákona nikdy neopustil výbor.

Rush vo vyhlásení pre NBC News uviedol, že bude pokračovať so svojimi kolegami v práci na zákone, aby dostal túto otázku už na súčasné zasadnutie Kongresu.

Rovnako ako mnoho iných som bol šokovaný, že som sa dozvedel o rozsahu tohto problému a ako náš imigračný systém spolupracuje pri páchaní tohto zverstva,“ povedal. „Som odhodlaný spolupracovať s mojimi kolegami na ukončenie tejto nechutnej praxe.

Neostáva nič iné, než len držať aktivistke Reisoovej a kongresmanovi Rushovi palce. Deti za nič nemôžu, napriek tomu sú najväčšou obeťou týchto stredovekých praktík, ktoré sa zaostalé kultúry pokúšajú implementovať do civilizačne vyspelých krajín.


Publikovaný

v

od

Značky: