Vyberte položku Stránka

IL GIORNALE: Masaker na Majdane v Kyjeve spôsobili opozíciou zaplatení Gruzínci

IL GIORNALE: Masaker na Majdane v Kyjeve spôsobili opozíciou zaplatení Gruzínci

Výbušnú informáciu priniesol najväčší taliansky denník Il Giornale. Podľa nej opozícia do Kyjeva priviezla litovských a gruzínskych dobrovoľníkov, ktorí spustili streľbu, aby vyvolali chaos a spôsobili masaker na Majdane.

Il Giornale komentuje dokumentárny program talianskej televízie Channel 5, Matrix. V ňom sa spovedali gruzínski ostreľovači. Dostali vraj kontrakt na organizovanie a vyvolávanie nepokojov na Majdane. Za svoju prácu mali sľúbených 5000 dolárov

Každý začal strieľať po dvoch alebo troch výstreloch. Trvalo to pätnásť, dvadsať minút. Nemali sme na výber. Bolo nám nariadené strieľať bez rozlišovania tak na políciu, ako aj na demonštrantov,“ hovorí Revazishvilli a jeho dvaja spoločníci

Do Ukrajiny prišli dobrovoľníci na falošné pasy. Akciu zorganizoval vojenský poradca bývalého gruzínskeho prezidenta Saakašvilliho, Mamuka Mamulashvili, ktorý pomáhal pri protestoch na Majdane. Revazishvilli je bývalý člen bezpečnostných služieb vtedajšieho gruzínsky prezident Saakašviliho a jeho dvaja kolegovia sú bývalí militanti z jeho vlastnej strany.

Najprv koordinovali demonštrácie proti ukrajinskej polícii, spočiatku bez použitia zbraní. Zbrane prišli na scénu 18. februára a dostali ich rôzne gruzínske a litovské skupiny od Mamulashviliho a ďalších vodcov ukrajinskej opozície.

V každom vreci boli tri alebo štyri zbrane, pištole Makarov, samopaly AK, ostreľovacie pušky a náboje.“ 

Nasledujúci deň Mamulashvili a ďalší lídri protestu vysvetlili, že budú sledovať útok dobrovoľníkov z budovy konzervatória a na hoteli Ukrajina. V takom prípade – hovorili – musíme strieľať na námestie a zasiať chaos. Ale jeden z protagonistov priznáva, že dostal ďalšie vysvetlenie, oveľa podrobnejšie.

Keď prišiel Mamulashvili, pýtal som sa ho. Veci sa stávajú komplikovanými, musíme začať strieľať – on odpovedal, že nemôžeme ísť do predčasných prezidentských volieb. Ale kto by mal strieľať? pýtal som sa. On odpovedal, že kto a kde to nezáležalo, museli ste strieľať všade tak veľa, aby ste zasiali chaos.

Masaker na Majdane

TOPSHOTS Demonstrators sit by the bodies of two anti-government protesters killed by a sniper during clashes with the police in the center of Kiev on February 20, 2014. Live ammunition was being used on Thursday in fresh clashes in the heart of Kiev that claimed the life of at least ten protesters and left about a dozen injured. AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKYSERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images

Nezáležalo na tom, či by sme vystrelili na strom, barikádu alebo na molotovov koktail. potvrdzuje iný dobrovoľník – to, čo bolo dôležité, bolo zasiatie zmätku. Počuli sme výkriky,“ hovorí Alexander „boli tam mŕtvi a zranení. Moja prvá a jediná myšlienka bola, aby som sa ponáhľal skôr, než ma chytia. Inak by ma zabili. Niekto už kričal, že tam boli ostreľovači

O štyri roky neskôr Alexander a jeho dvaja spoločníci oznámili, že ešte nedostali anoi najmenšiu odmenu a tiež sa rozhodli povedať pravdu o tom, kto ich použil a opustil ich.

V tej dobe som si to neuvedomil, nebol som pripravený, potom som to pochopil. Boli sme použití. Použití a odhodení.

Masaker na Majdane spôsobili ostreľovači, ktorí strieľali na všetkých

Rovnako aj neskorší ukrajinský minister zdravotníctva Oleh Musiy, ktorý strávil viac ako dva mesiace organizovaním lekárskych jednotiek na Majdane, tvrdil niečo podobné. Podľa Yahoo uviedol, že do improvizovanej nemocnice zriadenej v blízkosti námestia 20. februára priviezli asi 40 civilistov a demonštrantov so smrteľnými ranami. Ale povedal, že zdravotníci tiež ošetrovali aj troch policajtov, ktorých rany boli zhodné.

Forenzné dôkazy, najmä podobnosť zranení spôsobených guľkou, priviedli Musiya ale aj ďalších k záveru, že ostreľovači sa zameriavali na obe strany konfliktu na Maidane – on sám však z masakry obviňuje Rusov. Podľa Yahoo boli strelné zbrane určené na vytvorenie vlny odporu tak silného, že by to zvrhlo Janukovyča a tiež oprávňovalo ruskú inváziu.

A estónsky minister zahraničia po návšteve Ukrajine povedal ministerke zahraničných vecí Európskej únie, že opozícia mala na Maidane nasadených ostreľovačov, ktorí pálili zároveň na demonštrantov aj políciu, aby zdiskreditovali bývalú vládu Ukrajiny .

O autorovi

1 Komentár

  1. Tiby Pap

    no hold velka politika aj jej nasledky

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This