Herečka Lena Headey, ktorú majú diváci najviac spojenú s postavou Cersei Lannister z populárneho seriálu Hra o tróny, prehovorila o svojom hroznom zážitku s producentom Harveym Weinsteinom, ktorý je obvinený z desiatok prípadov sexuálneho obťažovania.

„Prvýkrát sme sa stretli na festivale v Benátkach. Premietali sa tam Bratia Grimmovci (počas natáčania ma neustále šikanoval režisér Terry Gilliam). V jednej chvíli ma Harvey pozval k vode, kde sme sa zastavili a on začal naznačovať a gestikulovať. Len som sa mu vysmiala, bola som úplne v šoku a hovorila som si, že to musí byť nejaký vtip. Bolo by to ako bozkávať vlastného otca. Povedala som niečo ako poďme k ostatným, dáme si drink. Nikdy som od tej doby nehrala vo filme od Miramaxu,“ opísala Headey v prvom tweete a pokračovala…

 

„Ďalší krát sme sa stretli v Los Angeles o pár rokov neskôr. Myslela som si, že už na mňa nikdy nič neskúsi po tom, čo som sa mu vysmiala a povedala, že ani za milión rokov. Myslela som, že to rešpektuje a že mi chce možno ponúknuť prácu. “

 

 

„Pozval ma na raňajky. Dali sme si raňajky, hovorili o filmoch a filmárčine. Začal sa ma pýtať na môj milostný život. Tému som stočila niekam inam. On odišiel na záchod a keď sa vrátil, povedal, nech ideme na jeho izbu, že má pre mňa scenár. Vliezli sme do výťahu a všetko sa okamžite zmenilo. Telo mi dávalo jasne najavo, že je niečo zle a ako sme išli hore, povedala som Harveymu, že nemám záujem o nič iné ako prácu a že nič iného sa nestane. Neviem, čo do mňa vošlo, ale mala som silný pocit odporu, „pokračovala herečka.

 

 

Po mojich slovách mlčal, naštvaný. Vyliezli sme z výťahu, jeho ruka na mojom chrbte. Bez slov. Cítila som sa úplne bez sily, chcel otvoriť dvere, ale karta nefungovala, to ho naozaj rozzúrilo. Došli sme späť k výťahu a skrze hotel, kedy ma držal pevne za ruku. Zaplatil za moje auto a povedal mi, aby som o tom nikde nehovorila. Ani s mojím manažérom či agentom. “

 

 

Príbeh Leny Headey je veľmi podobný tým, ktoré v médiách či na sociálnych sieťach zdieľali aj ostatné herečky, ktoré mali byť Weinsteinom obťažované.

Asi najostrejšie na Weinsteina zaútočila herečka Rose McGowan, ktorá v niekoľkých dňoch odhaľovala informácie o obťažovaní v roku 1997 na festivale Sundance. Počas svojich tweetov takisto spomenula, že bola predstaviteľom hollywoodskeho štúdia znásilnená. S Weinsteinom mala pred rokmi dokonca uzavrieť mimosúdnu dohodu práve kvôli sexuálnemu obťažovaniu.

Ďalšími herečkami, ktoré sa proti praktikám známeho hollywoodskeho producenta vyjadrili, sú napríklad Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Ashley Judd, Cara Delevingnová, Zoë Brock, Asia Argento, Mira Sorvino, Heather Graham, Léa Seydoux či Clair Forlani.

 

 

Herečka Rose McGowan mala mať v minulosti s Weinsteinom mimosúdne vyrovnanie právě kvôli sexuálnemu obtažovaniu.

 

„Toto je dievča, ktoré bolo zranené týmto monštrom. Ste ním aj vy pokiaľ sa len ticho prihliadate.“

Weinstein bol v uplynulých dňoch vyhodený zo svojej spoločnosti Weinstein Company a bolo mu aj odobrané členstvo v Americkej filmovej akadémii.

 

Harvey Weinstein bol obvinený z obťažovania 40tich žien.