HUDSON INSTITUTE: Vycúva Trump z Obamovej politiky voči Kube?

Každý rok Rada pre národnú bezpečnosť vydáva každoročný prehľad americko-kubánskej politiky. Dnešné New York Times uvádza, že prezident Trump sa rozhoduje či zachová alebo nie politiku otvorenia voči Kube, ktorú zaviedol Barack Obama v roku 2014 a ktorá vyvrcholila do obnovy plných diplomatických vzťahov s Kubou v roku 2016. V prípade, že dôjde ku zmene, bude sa rozhodovať do akej miery Amerika zvráti súčasnú politiku

Vzhľadom k tomu, že Obama konal bez schválenia Kongresu a politika otvorenia závisela len na použití výkonných dekrétov, NPR prehlásil v novembri 2016, „Donald Trump by mohol ľahko vrátiť späť Obamu politiku“ – presne to, čo sľúbil, že urobí počas kampane. Peter Quinter, ktorý kedysi pracoval v Miami na US Colnici pri presadzovaní bojkotu Kuby, teraz stojí na čele skupiny pre Clá a medzinárodné obchodné právo a agituje pre firmy, ktoré hľadajú investičné príležitosti na Kube. Pre NPR povedal:

V prípade, že Trumpova administratíva nasadí spätný kurz… vrátime sa naspäť k tomu, ako to bolo predtým, čo nie je dobré pre kubánsky ľud alebo americký ľud.

Debata sa scvrkáva na boj medzi horkokrvnými anti-castrovskými členmi Kongresu – ako napríklad Marco Rubio a Robert Menendez – resp. rôznych kubánskych exilových skupín a tých v Kongrese a z podnikateľskej sféry, ktorí dôrazne uprednostňovali zachovanie otvorenia. Rozštiepenie nie je jednoduché s republikánmi na jednej strane a demokratmi na strane druhej. Republikáni Tom Emmer z Minnesoty a Reid Ribble z Wisconsinu, obaja zo Snemovne reprezentantov, silne podporujú Obamove otvorenie, rovnako ako senátor Jeff Flake z Arizony, ktorý dúfa, že nakoniec Kongres možno presvedčiť, aby zrušil ešte aj existujúce embargo voči Kube.

Hlavným argumentom proti politike Obamu je pretrvávanie represií režimu Raúla Castra proti obhajcom demokracie na Kube.

Centrum pre slobodnú Kubu vo Washingtone, DC uvádza, že od januára tohto roku bolo zatknutých 1867 disidentov. Práve minulý týždeň, Amnesty International oznámila, že provinčný súd v Holguin potvrdil 20.marca rozsudok pre ľudskoprávneho advokáta Dr. Eduarda Cardeta na tri roky väzenia – dal rozhovory do medzinárodných médií, v ktorých bol kritický voči kubánskej vláde. Cardet odstrčil v novembri 2016 bicykel, na ktorom išli štyria policajti v civile a bol obvinený z napadnutia vládneho úradníka. Cardet bol na čele kresťanského hnutia oslobodenia, jednej z aktívnych prodemokratických skupín na ostrove, ktorá obhajuje mierové, demokratické zmeny a vyhýba sa násiliu.

Pretrvávanie represií aj napriek „otvoreniu“ je do značnej miery vinou toho, ako Obamova administratíva viedla vyjednávania s Kubou. Obama nežiadal kubánsku vládu, aby niečo urobila výmenou za zmenu politiky USA, ako je prepustenie všetkých politických väzňov, ukončenie porušovania ľudských práv a zastavenie zatýkania obhajcov demokracie.

Prezident Trump sa teraz snaží vyzdvihnúť otázku ľudských práv, čo je akt pokrytectva, keďže vo svojom vzťahu so Saudskou Arábiou a Tureckom, dvoma režimami vinnými z obrovského porušovania ľudských práv a neustáleho potláčanie každej opozície akéhokoľvek druhu, Trump mlčal. Takéto tvrdenie by mohlo rušiť spojencov, ktorým sa dvoril v snahe, aby sa pripojili k boju USA proti islamskému radikalizmu.

Teraz Trump čelí opozícii, ktorej sa nepáči návrat k dňom obmedzenia a to najmä z americkej obchodnej komunity. Zdroje vo vláde uviedli, že Spojené štáty a Kuba teraz spolupracujú na zdieľaní spravodajských informácií, zákaze drog a okrem iného aj na vedeckom výskume. Ak by mala byť znovu zavedená tvrdá politika, to všetko skončí. Obhajcovia tvrdej politiky, ako Rubio, správne poznamenávajú že spoločnosti, najmä hotelové reťazce robia obchody, ktoré sú vykonávané v súčinnosti s kubánskou armádu, ktorá vlastní mnoho nehnuteľností.

Druhou oblasťou, ktorú Trump zvažuje, je zníženie vlny amerického cestovného ruchu na Kube. Teraz prakticky každý občan USA môže cestovať na Kubu, ak on alebo ona spĺňa jednu z 12 vzdelávacích či kultúrnych kategórií. Zvrátenie tejto politiky by, ako sa v správe Times hovorí, „spomalilo nedávny príliv amerického cestovného ruchu na Kube na pramienok.“ To by malo okamžitý efekt na American Airlines a výletný priemysel, rovnako ako na desiatky cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú výlety na ostrov.

Keď ide do tuhého, mohli by to byť práve tieto dôvody, ktoré povedú k tomu, že Trump nebude schopný splniť želanie odporcov novej politiky. Vezmite priemysel výletných plavieb: popredné výletné spoločnosti – Carnival, Royal Caribbean, Celebrity, Oceánia, MSC a Norwegian Cruise Lines – pridali desiatky plavieb na Kubu oddnes do roku 2019. Nórsky riaditeľ (CEO), Frank Del Rio, povedal pre Bloomberg BusinessWeek :

Prinášame naše vlastnú infraštruktúru, všetko pohodlie Ameriky. Nerovnováha, ktorá postihuje letecké spoločnosti neprekáža výletnému priemyslu.

Riaditeľ pôvodom z Kuby, ktorého rodina utiekla v roku 1961, poznamenáva:

Havana je značka. Ako u všetkých špičkových značiek, jednoducho sú k nej ľudia prirodzene priťahovaní.

Aj keď si je vedomý možnosti hroziacej zmeny v politike, je tu nádej jeho priemyslu, že „lukratívny začiatok by mohol urobiť pre prezidenta neprijateľné zlikvidovať politiku svojho predchodcu,“ ako spomenul právnik Robert Muse. Kým americké hotely majú štandardne veľmi vysoké ceny a mnoho turistov nebude riskovať prenájom Airbnb alebo individuálny prenájom domu či bytu od kubánskeho občana, výletné lode poskytujú turistom ubytovanie na ktoré sú zvyknutí, bez rizika vypnutia elektriky pre klimatizáciu alebo nekvalitných služieb.

Ďalší náznak toho, ako veľmi obchodná komunita chce, aby otváranie uspelo, je málo známy mesačník, Cuba Trade: The Magazine for Trade and Investment in Cuba (Kubánsky obchod: Časopis pre obchod a investície na Kube). Raz som natrafil na tento lesklý 100 stránkový mesačník, pretože som ho našiel vo výpredaji vedľa časopisu Time na termináli letiska. Obsahuje príbehy o vyhliadkach na mimoriadny finančný profit a reklamy od firiem informujúcich lídrov z podnikateľskej sféry, ako môžu ich agentúry pomôžu lídrom dostať sa na kubánsky trh. Národná asociácia pestovateľov pšenice, má napríklad celostránkový inzerát v májovom čísle sa správou: „Je čas ukončiť embargo.

Príbehy v marcovom čísle zahŕňajú väzby medzi mestom Tampou na Floride a Havanou na Kube; Hlavné sektory pre investície na Kube; a ako Kongres sám môže ukončiť hospodárske embargo voči Kube. Je iróniou, že sa snaží ukázať, že americký ľud tiež potvrdzuje tento cieľ, v časopise nájdete farebnú fotografiu demonštrácie na kubánskej ambasáde vo Washingtone, D.C. zameranej proti embargu. Avšak je to fotografia z demonštrácie revolučnej komunistickej skupiny International A.N.S.W.E.R. (Act Now to Stop War and End Racism) – čo len ťažko reprezentuje skupinu normálnych Američanov.

Akou cestou sa Donald Trump vydá, keď sa bude rozhodovať o Kube? Musí vziať do úvahy argumenty tých, ktorí uprednostňujú jednanie, zapojenie a argumentujú tým, že záležitosti studenej vojny už nemajú opodstatnenie a tých, ktorí tvrdia, že režim je stále komunistický, zarába pre seba, zatiaľ čo jeho občania dostávajú priemernú mzdu vo výške 20 dolárov za mesiac a využíva výhody otvorenia na zosilnenie svojej kontroly, čím sa sťažia reformy ešte viac ako inokedy.

Posledná informácia je, že Trump urobí nejaké rozhodnutie začiatkom júna. Keď to urobí a najmä v prípade, že nezrovnalosti odsunie, je viac ako pravdepodobné, že obe strany budú sklamané.

Zdroj: Hudson Institute 


Publikovaný

v

od

Značky: