Hra o tróny podľa Asia Times: Saudský korunný princ sa chystá na korunováciu

Protikorupčný zákrok sa rozširuje zatknutím stoviek podnikateľov; cieľom sú aktíva vo výške 800 miliárd USD. Saudský „protikorupčný“ zákrok, ktorý vedie korunný princ Mohammed bin Salman (MBS) spočiatku zasiahol 11 princov a niekoľko desiatok súčasných bývalých ministrov. V posledných dňoch sa rozšíril na stovky podnikateľov, ktorí sú zadržiavaní v luxusnom hoteli Ritz Carlton a ďalších hoteloch v Rijáde. Wall Street Journal uvádza, že saudský korunný princ sa zameriava na ohromujúci majetok vo výške 800 miliárd dolárov, o ktorom sa predpokladá, že sa nachádza na 1700 zmrazených bankových účtoch.

Podľa našich zdrojov, ktoré vyzerajú pomerne dôveryhodne, špekuluje sa najnovšie o tom, že korunný princ zavŕši svoj prevrat tým, že sa sám v „priebehu niekoľkých dní“ korunuje za kráľa. Panarabský televízny spravodajský kanál Al-Arabiya vlastnený Saudami, napísal na Twitter v stredu, že abdikácia môže byť veľmi blízko, ale potom príspevok odstránila.

Ako sa bude ďalej hrať?

Dokonca ani kľúčoví hráči to pravdepodobne nevedia. Je však úplne možné, že uprostred boja v kráľovskej rodine by mohla byť celá saudská monarchia zvrhnutá a nahradená vojenskou juntu. Presne tak, ako sa to stalo v Egypte v roku 1952, keď bol kráľ Faruq zvrhnutý a nahradený vojenskými vodcami Mohamedom Naguibom a Gamal Abdel Nasserom.

saudský korunný princ
Egyptský vojak a politik generál Muhammad Naguib, máva z kavalkády. Slávnostný sprievod sa konal pri príležitosti zmeny štátneho zriadenia v Egypta od monarchie k republike. Spolu s ním je Gamal Abdul Nasser (vľavo). Foto: Keystone / Getty Images

Reuters informuje, že saudské úrady vypočúvali 208 ľudí v rámci protikorupčného vyšetrovania. Odhaduje sa, že cez korupciu a úplatkárstvo bolo odcudzených najmenej 100 miliárd dolárov. Vyhlásil to vrcholný predstaviteľ vo štvrtok, keď sa vyšetrovanie rozšírilo za hranice kráľovstva.

Na základe našich vyšetrovaní za posledné tri roky odhadujeme, že počas niekoľkých desaťročí bolo zneužitých najmenej 100 miliárd dolárov prostredníctvom systematickej korupcie a sprenevery,“ uviedol vo vyhlásení generálny prokurátor Šejk Saúd al-Mojeb.

Bývalý saudský korunný princ vyšetrovaný

Orgány pre boj proti korupcii tiež zmrazili bankové účty kniežaťa Mohammeda bin Nayefa, jedného z najvyšších členov Domu Saudov a niektorých jeho najbližších rodinných príslušníkov. Nayef bol vymenovaný za korunného princa v roku 2015 a bol prvý v následníctve na trón, kým ho ako nový saudský korunný princ v júni nenahradil MBS. Je synovcom kráľa Salmana a vnukom zakladajúceho panovníka kráľa Abdulaziza.

Vyšetrovanie sa rozšírilo do susedných Spojených arabských emirátov. Komerční bankári informovali vo štvrtok Reuters, že Centrálna banka Spojených arabských emirátov požiadala komerčné banky a finančné spoločnosti, aby poskytli podrobnosti o účtoch 19 Saudov. Išlo o tak prominentné osoby ako je miliardár princ Alwaleed bin Talal, či bývalý náčelník národnej gardy princ Miteb bin Abdullah, ktorí patria medzi zadržaných počas vyšetrovania korupcie.

Spojené Arabské Emiráty a najmä Dubaj, sú jedným z hlavných miest, kde bohatí Saudi umiestňujú svoje peniaze v zahraničí. Okrem bankových účtov kupujú luxusné byty a vily v Dubaji a investujú do premenlivého akciového trhu Emirátov.

Niektorí bohatí saudskí jednotlivci tento týždeň likvidovali aktíva v Saudskej Arábii, v Spojených arabských emirátoch a iných krajinách v Perzskom zálive. Zrejme ide o snahu presunúť peniaze z regiónu a uniknúť zákroku, uvádzali súkromní bankári a manažéri fondov.

Akciové trhy v regióne kolabujú

V Rijáde bohatí individuálni investori vo veľkom predávajú akcie, aj keď nákup štátnych fondov pomohol podporiť trh. V Dubaji sa potopili akcie developerov nehnuteľností, pretože investori sa obávajú dopadu na trh s nehnuteľnosťami v súvislosti s odchodom Saudov.

Komerční bankári zo Spojených arabských emirátov uviedli, že neboli požiadaní o zmrazenie saudských účtov v ich inštitúciách. Avšak verili, že žiadosť centrálnej banky o informácie môže byť predohrou takéhoto konania.

Riziko zmrazenia účtov „ohrozuje postavenie Dubaja ako centra privátneho bankovníctva,“ uviedol bankár v zálive a dodal: „Banky v SAE sú plné saudských peňazí.

Jeden vedúci bankár v medzinárodnej banke obchodujúci v Saudskej Arábii uviedol, že jeho inštitúcia už reagovala na žiadosti saudskej vlády. Zmrazila niektoré účty – a to tak v rámci kráľovstva, ako aj mimo neho.

Banka vykonáva svoje vlastné vyšetrovania účtov súvisiace so zadržiavanými ľuďmi, povedal bankár bez ďalších podrobností.

Ďalší bankár v regióne uviedol, že jeho inštitúcia dostala od zákazníkov zo Saudskej Arábie viac otázok o cezhraničných finančných transakciách. S otázkami však zaobchádzala s mimoriadnou opatrnosťou, pretože by mohli byť prijaté ďalšie opatrenia zo strany regulačných orgánov.

Zdroj: Asia Times


Publikovaný

v

od

Značky: