Vyberte položku Stránka

JOZEF KAMENSKÝ: Hodnoty, kšefty a ilúzie

JOZEF KAMENSKÝ: Hodnoty, kšefty  a ilúzie

Keď archeológovia našli kdesi v Britskom zapadákove na nejakom ostrovčeku v mori hromadu rituálnych ľudských obetí z čias dobýjania Rímom, boli šokovaní. Prečo to robili? Prečo tie brutálne zabité telá aj jedli? Dokonca štiepili kosti, aby sa dostali ku špiku. Išlo o Keltov.

[sociallocker][/sociallocker]

Záhadu spolu so psychológmi vyriešili. Aj takto šokujúco je schopný sa brániť národ pred zotročením a prakticky svojim zánikom.
Bránili sa tým, čím vedeli – rituálmi druidov, ktorými si chceli nakloniť bohov a častá cesta bola cez obeť a ľudská bola najlepšia. Zabíjali vlastných a s vysokou pravdepodobnosťou akt bol dobrovoľný.

A tu je podstata „fenoménu z Ľubice“. Je to jednoducho o pude sebazáchovy, čert vezmi teraz to, aké odmeny si kedy nadelil a s kým sa bozkával. Ono ani apoštolovi Pavlovi dnes moc nevyčítame, aká sviňa bol predtým, aký vrah.

Pohyby v spoločnosti sú hlboko iracionálne a ani obraz Zuzany Čaputovej od tohto neuniká. Je to ale iného druhu a ide o vyhovenie ľuďom, ktorí majú radi telenovely, pekné tváre v nich, a viete koľko taká filmová produkcia stojí? Výdaje a príjmy show biznisu sú z tých najvyšších.

No kdesi tam v pozadí do duší ľudí padá aj iný archetypálny obraz a zvlášť Slovákov oslovuje. Zuzana znamená hebrejsky čistá a zároveň ľalia. Ľalia okrem toho, že kvet má tvar hexagramu, teda je to v podstate „Dávidova hviezda“, v kresťanstve symbolizuje aj Pannu Máriu.

Zuzana Čaputová má aj iné kvality, ktoré ale ak by nasledovala, ak by sa k nim dnes vôbec priznala, vyzerala by ako „fašistka zo Slobodného vysielača“. Vlastne to vyzerá paradoxne tak, že Čaputovej staršie výroky odporúčajú voliť alternatívu a teda možno snáď aj Harabina.

Kým to tu dám, zopakujme si, čo často opakujú elity z mainstreamu ako definíciu fašizmu. Medzi iným je to zvýrazňovanie nespokojnosti so systémom v ktorom žijeme a že niečo nás z toho zla vyvedie von.
Potom už len poukazovanie na niečo nesprávne na Západe stavia každého mimo hru, tiež je vlastne fašista.

Potom tie články o tom, že čo všetko otvára fašistom dvere, že sú to šarlatáni (rozumej ľudia s iným svetonázorom ako je materialistický), homeopati, atď.

A po Slobodnom vysielači sa ponevierajú kadejakí spirituálni sektári, ktorí hovoria o kadejakých bludoch meditácie, možno aj o zen budhizme. Upss …

Nuž mne sa tento výrok Zuzany Čaputovej veľmi páči, ale čo sa stalo, že ho už neopakuje a k zen budhizmu sa v tejto kampani, a to ani v čomsi ľudsko-humornom u Krausa nehlási?

Ja by som ju volil, keby bola naozaj zen budhistka so všetkým čo budhizmus odnáša, teda aj pestovanie cností, odvrat od tela a jeho pudov a upriamenie sa na ducha. Zahodenie hriechu ….

Tak tu to je z roku 2017:

„V západnej kultúre sme evidentne osedlali koňa intelektu, vďaka čomu tu máme výdobytky rôzneho druhu. Zároveň som si ale nie úplne istá, že je to priamo úmerné obyčajnému ľudskému šťastiu alebo spokojnosti. Zdá sa mi, že sme veľa energie vložili do intelektuálnych schopností a zručností bez toho, aby sme zároveň s tým rozvíjali ďalšiu dôležitú bázu v podobe hodnotového ukotvenia alebo spirituality.“

Bingóóó!

Len prečo v kampani, aj celá je strana propaguje pravý opak tohto? Niekto namietne, že však chce chrániť menšiny, lebo má onen budhistický súcit.

Nie, toto nie je budhistický súcit. Slovák to slovo vníma v onom banálnom kontexte ľutovania, citov len ako projekcie. Budhizmus ale chápe súcit ako niečo konštruktívne so zámerom dostať človeka z utrpenia tak, aby sa odtrhol od návykov, pudov a pod. Budhistický súcit nechce dať človeku to, čo chce on (jeho pomýlené ego) , ale chce ho nasmerovať k nirváne, čo je cieľ Budhizmu.

A už keď ideme do konkrétnosti, Dalajláma dáva pre budhistu jediný spôsob súlože a to je ten hetero. Potom homosexualita je vo väčšine krajín, kde sa vyskytuje budhizmus zakázaná. Napríklad je zakázaná v Indii, kolíske budhizmu a to sa hovorí aj o tolerantnom hinduizme.

Ono je to tragédia, ak v celku vnímavého človeka, ktorý sa vybral dobrým smerom chytia sily, ktoré ho spracujú pre seba, pre svoje ciele. Pošpinia onú čistotu – Šosanu – Zuzanu, znásilnia pre geopolitiku, čo sú prosto len kšefty.

S Kiskom to bolo rovnaké. Vie dnes vôbec niekto o tom, že Andrej Kiska dávno pred voľbami povedal niečo také, že v USA nevidel medzi migrantami šťastného človeka? No a každý ho má dnes za pro amerického. Stalo sa to, že sa stal iba hovorcom niekoho iného …

A ani nejde o práva homosexuálov, len je to agenda na ktorú mládež ktorej sa búria hormóny a nejakí precitlivelí počúvajú.

Predseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko v jednom rozhovore v roku 2006 povedal niečo také, že – “ Ľavici kedysi išlo o proletariát, ale keďže dnes sa majú pracujúci dobre, my sme sa zamerali už na menšiny.“ (parafrázujem)

Neviem nakoľko vážne to myslí, že toto je najväčší problém ľudstva, kedy väčšina sveta hladuje a ešte vždy existuje otrokárstvo, fakt je ale ten, že na mnohých ľudí takéto návnady zaberajú a oni to vedia.

A čo na záver?

Vyzerá to tak, že drak ukradol našu Pannu a keďže už je mimo, k vládnutiu sa podujal hlúpy „Jano“, ktorého k tomu zrejme dokopal pán OSUD. Naše rozprávky sa ale končia dobre, hoci vždy je tam aj nejaké „ale“ …..

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This