Vyberte položku Stránka

Hnutie „#metoo“ má prvú nechcenú obeť. Vyhodili profesorku za obťažovanie študenta.

Hnutie „#metoo“ má prvú nechcenú obeť. Vyhodili profesorku za obťažovanie študenta.

Portál Echo24 píše o úplne absurdnej situácii. Podľa článku mala lesbická profesorka obťažovať homosexuálneho študenta a univerzita to uznala ako neakceptovateľné sexuálne správanie. Zdá sa, že hon na čarodejnice už žije vlastným životom

[sociallocker][/sociallocker]

Vyzerá to ako prípad veľmi podobný tým z kampane proti sexuálnemu obťažovaniu #metoo, na ktorej začiatku stálo obvinenie slávneho hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, píše Echo24.

Tentoraz je však vinníkom žena. Newyorská univerzita vylúčila pre sexuálne obťažovanie zo svojich radov profesorku Avital Ronellovou, ktorú obvinil jeden zo študentov. Pedagogička vinu odmietla a dodala, že netušila, že jej študentovi niečo vadí. Poukazuje na to, že študent je gay a ona lesba.

Proti odvolaniu z univerzity protestuje rad prominentných feministiek.

O prípade, ktorý teraz po 11mesačnom vyšetrovaní dospel k vylúčeniu profesorky Ronellové z New York University, informuje denník The New York Times. Avital Ronellová je svetovo uznávanou profesorkou nemeckého jazyka a komparatívneho a tiež feministkou.

K jej vylúčenie univerzita dospela po mesiacoch vyšetrovania na základe osobitného zákona proti diskriminácii (tzv. Title IX). Zákon bol podľa Dany Bolgerové z medzinárodnej advokátskej skupiny Know your IX zamýšľaný ako odpoveď na dlhú históriu sexuálneho obťažovania žien na školách.

Portál Echo24 pripomína, že podnet na vyšetrovanie podal bývalý študent profesorky Nimrod Reitman dva roky po absolvovaní štúdia. Problémy podľa neho začali ešte predtým, než nastúpil na školu na jar roku 2012, keď mu Ronellová navrhla, nech s ňou strávi pár dní v Paríži. V apartmáne ho potom mala prvýkrát sexuálne obťažovať a prehovárať k sexu. Hoci protestoval, jej správanie sa podľa neho opakovalo aj v ďalších semestroch. Obvinenia podporila i rada emailov, ktoré si profesorka so študentom vymenili.

Vyšetrovanie došlo k záveru, že sa Ronellová previnila sexuálnym obťažovaním. Ďalšie obvinenia – ako snahu uškodiť študentovi potom, čo ju obvinil, alebo nútenie k sexu – sa pre nedostatok dôkazov nepotvrdilo. Študent tvrdí, že ho profesorka opakovane pobozkala, siahala na neho, spala s ním v posteli, držala ho za ruky, písala mu správy, emaily a neustále mu volala a vyhrážala ukončením vedenia jeho práce.

Nimrod Reitman poskytol New York Times niekoľko emailov, ktoré mu v roku 2012 Ronellová písala. „Zobudila som sa s ľahkou horúčkou a bolesťou v krku,“ napísala v jednom z emailov po výlete v Paríži. „Budem sa musieť veľmi snažiť, aby som ťa nepobozkala, kým môj krk nedostane bezpečnostnú previerku. Nie je to ľahké odložiť!

V júli 2012 poslala Reitmanovi ďalší krátky email. „Počas meditácie som videla tento obraz: Sme na gauči, tvoje hlava na mojom lone, hladkám ťa na čele, nežne sa hrám s tvojimi vlasmi, upokojuje ťa to, bolesť hlavy je preč. Áno?

Krátko potom, čo sa univerzita rozhodla na základe vyšetrovania prerušiť s profesorkou spoluprácu, rad vedcov z celého sveta, vrátane prominentných feministiek, zaslala univerzite list, ktorý Avital Ronellovou bráni. Medzi prvými podpísanými v liste je jedna z najvplyvnejších feministických autoriek súčasnosti, filozofka Judith Butlerová.

Hoci nemáme žiadny prístup k dôverné dokumentáciu (z vyšetrovania), všetci sme po roky pracovali v blízkosti profesorky Ronellové,“ stojí v liste zaslanom univerzite na obranu Ronellové. Autori sa vo svetle osobných skúseností profesorky zastávajú a ďalej žiadajú, aby k nej pristupovali „s dôstojnosťou, akú si zaslúži niekto jej svetového postavenia a reputácie„.

Avital Ronellová sa narodila roku 1952 v Prahe vo vtedajšom Československu. Jej rodičmi boli izraelskí diplomati. Od roku 1956 žila a študovala na univerzitách v USA aj v Berlíne. Na New York University prednáša s prestávkami od roku 1996.

Sama Ronellová vo vyhlásení zaslanom New York Times všetky obvinenia odmietla. „Naša komunikácia – o ktorej teraz Reitman tvrdí, že pozostávala zo sexuálneho obťažovania – bola medzi dvoma dospelými ľuďmi, gayom a lesbou, ktorí zdieľali izraelský pôvod, rovnako ako sklon ku kvetnatej a farbistej komunikácii vychádzajúce z nášho spoločného akademického pozadia a citlivosti,“ napísala Avital Ronellová vo vyhlásení.

Jej bývalý študent Nimrod Reitman je homosexuál a je v manželstve s iným mužom. Avital Ronellová sa k homosexuálnej orientácii hlási tiež. „Túto komunikáciu opakovane vítal, reagoval na ňu a podporoval počas asi trojročného obdobia,“ dodala Avital Ronellová.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This