Historický moment v spoločnej obrane EÚ: 23 krajín podpísalo dôležitý dokument

Dvadsaťtri krajín Európskej únie má záujem o posilnenie vzájomnej spolupráce v oblasti obrany. Príslušný dokument, ktorý umožní v decembri spustiť trvalú štruktúrovanú spoluprácu (PESCO), dnes podpísali v Bruseli ministri zahraničia a obrany.

„Podpísali ste niečo, čo ešte pred rokom väčšina z vás a tiež zvyšok sveta, nepokladali za možné,” povedala Federica Mogheriniová po podpise ministrov šéfka európskej diplomacie.

Štáty, ktorých ministri dnes pripojili svoj podpis pod dokument, sa zaviazali napríklad k zvýšeniu svojich obranných rozpočtov tak, aby sa dosiahli dohodnuté ciele. Krajiny majú zladiť svoje obranné možnosti a potreby a prípadne sa špecializovať tak, aby sa ich schopnosti navzájom dopĺňali.

PESCO podporuje spoluprácu v oblasti výcviku a logistiky. Má tiež podporovať schopnosť európskych armád vzájomne spolupracovať aj pri nasadení, napríklad v rámci európskych bojových skupín.

Obranná spolupráca PESCO tiež teraz umožňuje spoločne rozvíjať obranné schopnosti, investovať do spoločných projektov a posilňovať operačnú pripravenosť.

Silnejšia spolupráca európskych krajín v oblasti obrany predpokladá Lisabonskú zmluvu, krajiny EÚ skutočne dlho nič konkrétne nepodnikali.

Zmena prišla až s rozhodnutím Spojeného kráľovstva opustiť Európsku úniu, avšak názory významných hráčov EÚ na konkrétnu podobu obrannej spolupráce sa líšia. Francúzsko, ktoré nesie ťažisko európskych operácií napríklad v Afrike, presadzovalo tesnejšiu a efektívnejšiu spoluprácu menších skupín vojensky schopnejších členov EÚ. Naproti tomu Nemecko zdôrazňuje význam čo najširšieho zapojenia krajín bloku. S výnimkou Británie a Dánska, ktoré majú v tejto veci dohodnutú výnimku, sa ku PESCO nepripojilo ani k Írsko, Portugalsko či Malta. EÚ zdôrazňuje, že dvere pre túto trojicu zostanú otvorené. Naopak Rakúsko, ktoré je neutrálne a nie je členom NATO, sa stáva zakladajúcim členom PESCO.


Publikovaný

v

od

Značky: