Tlačová agentúra ČTK informuje o proteste umelkýň, ktoré v otvorenom liste odsudzujú kampaň Metoo. Podľa nich ide o obmedzenie sexuálnej slobody.
Stovka prevažne francúzskych umelkýň na čele so známou herečkou Catherine Deneuve sa v otvorenom liste ohradila proti tendenciu ku kriminalizácii mužov.
Až do takej miery podľa nich vyústila pôvodne americká kampaň Metoo namierená proti sexuálnemu obťažovaniu žien najmä vo filmovom priemysle. V texte zverejnenom v denníku Le Monde signatárky uviedli, že „bránia slobodu flirtovať, ktorá je nepostrádateľná pre sexuálnu slobodu„.
„Znásilnenie je zločin. Ale neodbytné alebo nemotorné flirtovanie nie je zločin a ani galantnosť nie je agresiou mužského šovinizmu,“ pripomínajú umelkyne, medzi ktorými je aj spisovateľka Catherine Milletová alebo nemecká herečka Ingrid Cavenová.
V texte sa uvádza, že prípad amerického producenta Harveyho Weinsteina, obvineného z obťažovania či dokonca znásilnenia desiatok žien, priniesol legitímne povedomie o sexuálnom násilí páchanom na ženách a to najmä na pracovisku, kde niektorí ľudia zneužívajú svoju moc.
„To bolo nutné. Ale táto existujúca sloboda prejavu sa dnes obracia vo svoj opak: sme nútené hovoriť tak, ako sa má, zamlčovať to, čo dráždi, a tie, ktoré sa odmietajú riadiť takými zákazmi, sú považované za zradkyne a spolupáchateľky,“ upozorňujú signatárky.
Varujú pritom pred novou formou puritánstva, ktoré argumentáciou na ochranu žien a posilnenie ich postavenia, im naopak nasadzuje okovy večných obetí, úbohých neboráčiek prenasledovaných diabolskými falokratmi, ako v časoch honu na čarodejnice.
Kampaň verejných výpovedí dospela podľa denníka k obžalobe jednotlivcov, ktorí bez toho, aby mali príležitosť reagovať alebo sa brániť, sú kladení na rovnakú úroveň ako skutoční páchatelia sexuálnych zločinov. Táto zrýchlená „spravodlivosť“ už má svoje obete: muži sú trestaní pri výkone svojej profesie, sú nútení vzdávať sa svojich funkcií.
„Pritom ich jediným previnením bolo, že sa dotkli niečieho kolena, pokúsili sa ukradnúť bozk, hovorili o ‚intímnych‘ záležitostiach pri obchodnej večeri alebo posielali sexuálne explicitné správy žene, ktorá záujem neopätovala,“ hovorí sa v texte.
„Posielanie ‚ošípaných‘ na porážku ale, skôr než aby pomáhalo ženám získavať silu, v skutočnosti slúži záujmom nepriateľov sexuálnej slobody, náboženským extrémistom a najhorším reakcionárom,“ uvádza sa tiež v dokumente.
„Ako ženy sa nepoznávame v tomto feminizme, ktorý na pozadí odsúdenia zneužitia moci prináša nenávisť voči mužom a sexualite.“
Weinsteinova aféra, ktorá vypukla vlani, zdvihla vlnu ďalších obvinení mieriacich na politikov, predstaviteľov filmového priemyslu, novinárov či manažérov. Po USA sa kampaň rozbehla aj v západnej Európe, najmä vo Francúzsku a v Británii.
Herečka a režisérka Asia Argento hovorí o tom, ako medzinárodná nenávisť voči ženám lobotomizuje ich názory na miesto, odkiaľ niet návratu
https://twitter.com/AsiaArgento/status/950777950655401984