Vyberte položku Stránka

Havária ruskej rakety bola sabotáž? Zahájilo sa trestné konanie.

Havária ruskej rakety bola sabotáž? Zahájilo sa trestné konanie.

Ruský denník Kommersant sumarizuje haváriu letu rakety Sojuz-FG. Došlo k zahájeniu trestného konania a nevylučuje sa potrestanie páchateľov.

[sociallocker][/sociallocker]

Bezprostrednou príčinou nehody nosnej rakety „Sojuz-FG“ s kozmickou loďou „Sojuz MS-10“ bola kolízia prvkov pri  oddelení prvého a druhého stupňa nosiča, povedal novinárom výkonný riaditeľ Roskosmosu pre pilotované programy Sergej Krikaľov. Definitívna príčina incidentu sa stanoví na základe práce štátnej komisie do 20. októbra, dodal.

Zatiaľ nemáme žiadnu konečnú verziu, ale okamžitý dôvod je jasný.  Súvisí s tým, že došlo k zrážke jedného z bočných prvkov, ktorý je súčasťou prvého stupňa. Pri oddelení prvého a druhého stupňa sa vyskytol kontakt. Vyskytla sa odchýlka od projektovanej trajektórie a zdá sa, že spodná časť druhého stupňa bola zničená. Raketa zastavila normálny let a automatika zapracovala ako mala,povedal pre agentúru TASS.

Nosič, raketa „Sojuz-FGhavarovala vo štvrtok 11. októbra. Následkom toho Vyšetrovací výbor Ruska začal trestné konanie a Biely dom [vláda – pozn.ed.] nevylúčil personálne opatrenia proti páchateľom. Štarty ruských nosných rakiet s ľudskou posádkou sú počas vyšetrovania nehody pozastavené.

Posádka na palube Sojuz MS-10 prežila. V piatok 12. októbra, riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin uviedol na Twitteri, že budúci let ruského kozmonauta Alexeja Ovčinina a Američan Nicka Hague je naplánovaný na jar 2019. „Chlapci určite poletia. Plánujeme ich let na jar budúceho roka,“ napísal.

Let Sojuzu bol poistený v spoločnosti „Soglasie“. Ak bude nehoda uznaná ako poistná udalosť, platby za ňu môžu dosiahnuť rekordné hodnoty. Okrem toho to bude prvý prípad poistnej udalosti v najnovšej histórii ruského poisťovania vesmírnych lodí s posádkou.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This