Hamas mení stratégiu, začína teroristické útoky na Západnom brehu Jordánu

Portál Al-Monitor analyzuje pohyby v Palestínskej autonómii. Teroristické hnutie Hamas, ktoré sa doteraz programovo držalo len v pásme Gaza začína kampaň na získanie vplyvu na Západnom brehu ozbrojenou cestou.

V minulosti mal Hamas zakladajúcu chartu, v ktorej mal deklarované, že jeho cieľom je zničenie Izraela. Túto chartu zmenil len počas minulého roka. Hamas vládne v Pásme Gazy od roku 2007 a zdá sa, že posledná zmena stratégie je tiež očividným priznaním falošnosti zmeny charty. Ozbrojený boj môže mať len jeden cieľ – zničenie protivníka. Z uvedeného dôvodu sa zdá, že Izrael a jeho celé okolie, kde má Hamas svoje kontakty, čakajú skutočne horúce chvíle. Ak Hamas zavelí a spiace bunky sa zobudia, dá sa očakávať vlna teroru.

[sociallocker][/sociallocker]

Hamas (Akronym z arabského pomenovania Islamského hnutia odporu) bol založený ako odnož Moslimského bratstva v roku 1987. Samotné Moslimské bratstvo je jedna z najstarších moslimských organizácií, ktorej cieľom je ustanovenie vlády v spoločnosti na islamských princípoch. Hnutie kombinuje rovnako ako ostatné organizácie Moslimského bratstva politické aktivity kombinované s charitatívnou činnosťou. Svoje ciele presadzuje akýmikoľvek metódami, vrátane použitia terorizmu. Skupina ovplyvnená myšlienkami Moslimského bratstva stála napríklad za vraždou egyptského prezidenta Anvara Sadata, alebo samotné hnutie vyprovokovalo povstanie v Sýrii v roku 1982, pri potlačení ktorého bolo zabitých okolo 15 tisíc ľudí.

17. januára sa v Jenine, na Západnom brehu Jordánu odohrala bezpečnostná akcia, počas ktorej mala byť zlikvidovaná teroristická bunka stojaca za vraždou rabína Raziela Shevacha.

Ahmed Jarrar, ktorý bol vodcov tejto bunky utiekol. Avšak samotný prípad ukázal, že Shin Bet (izraelská rozvidka) spolupracuje s Palestínskou autonómiou. Vláda Fatahu sídliaca v Rammalahu spoluprácu popiera, analytici sú všaka toho názoru, že obidve organizácie naďalej spolupracujú

Logo Hamasu

 

Hamas do minulého roka svoje aktivity udržiaval len v oblasti pásmy Gazy. Po akcii IDF v Jenine sa však Hamas nepriamo prihlásil k Jeninskej teroristickej bunke, keď ostro napadol bezpečnostnú spoluprácu PA s Izraelom. Sami Abu Zohri, dlhoročný hovorca Hamasu v Gaze, to označil za „kriminálnu bezpečnostnú spoluprácu“ a sľubuje, že „útoky na Izrael budú pokračovať„.

Oznámenie Hamasu teda možno interpretovať ako prevzatie zodpovednosti za útok, čo potvrdzuje novú stratégiu zo strany Hamasu.

Doteraz sa vedúci predstavitelia hnutia snažili čo najviac zahmlievať prípadné priame zapojenie do útokov. Dôvodom bol strach z izraelskej odvety v čase, keď sa hnutie preťahovalo s Fatahom o moc

Hamas nijako nereagoval na rôzne protesty a organizovanie teroru, ktoré vychádzali zo Západného brehu Jordánu. Dokonca aj nepokoje a násilnosti, ktoré vyvolal pokus zaviesť bezpečnostné prvky na Chrámovej hore v Jeruzaleme,  Hamas podporil iba slovne. Z kľudu ho nevyviedlo ani resp. decembrové uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela zo strany USA

Tieto akcie väčšinou organizovali sily Fatah Tanzim. Hamas neviedol demonštrácie, nebol v konflikte s IDF a nebol pri plánovaní útokov (aspoň nie otvorene). Ako bolo poznamenané, nenesie zodpovednosť za akékoľvek útoky.

Zohriho hrozby, že pošlú „ďalšie bunky, ako je tá z Jeninu„, sa mali dostať na palestínsku ulicu. Jeho hrozby vyjadrujú novú stratégiu Hamasu vo svetle jeho pochopenia, že zmierenie s Fatahom sa nezdá byť aktuálne.

Dôvodom, prečo sa mení stratégia je poznanie, že hnutie nemá čo stratiť. Fatah a Palestínska autonómia sú oslabené a ako tvrdí Hamas, kolaborujú s Izraelom. Prezident Mahmúd Abbás na jednej strane tvrdí, že odstúpil od dohody z Oslo, ale podľa Hamasu zároveň pokračuje v bezpečnostnej spolupráci s Izraelom,

Oslabenie autority medzinárodne uznanej vlády Palestínskej autonómie je radostnou správou v boji o verejnú mienku. Keďže Hamas tvrdí, že diplomatická cesta nie je efektívna, je načase sa dať na cestu ozbrojeného boja. Hamas si myslí, že namiesto diplomatického prístupu, ktorý evidentne zlyhal je nutné sa vydať cestou, ktorá sľubuje väčší úspech.

Armáda Hamasu má širokú infraštruktúru útočníkov po celom Západnom brehu. Doteraz títo teroristi čakajú v kľude na „zelené svetlo“ z Gazy, alebo zo zahraničia.

Anonymný zdroj z Palestíny nevedel horeuvedené uzávery jednoznačne potvrdiť. Pripustil však skolabovanie podpory verejnej mienky pre diplomatickú cestu.

V tejto atmosfére nebude možná ani práca bezpečnostných zložiek pri zatýkaní aktivistom „proti okupácii„. Na strane bezpečnostných služieb vládne  obava, že sa to bude považovať za spoluprácu s Izraelom.

Hamas túto „vôľu ľudu“ len reflektuje, keď sa naopak dvíha podpora pre ozbrojený boj a podľa názoru zdroja je to podstatou problému.


Publikovaný

v

od

Značky: