Keď som sa v utorok v Európskom parlamente v Štrasburgu obrátil na Viktora Orbána, predsedu vlády Maďarska, nezašiel som tak ďaleko ako zosnulý, skvelý John McCain, ktorý kedysi opísal Orbána ako „neofašistu v posteli s Putinom.“
[sociallocker][/sociallocker]
Určite by som však nesúhlasil s analýzou pána McCaina v roku 2014. Ak nič iné, situácia týkajúca sa právneho štátu a demokracie sa v Maďarsku zhoršila.
V historickom hlasovaní v stredu hlasovalo viac ako dve tretiny poslancov Európskeho parlamentu o skorom spustení článku 7 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces uloženia sankcií maďarskej vláde vzhľadom k jej rastúcemu autoritatívnemu a antidemokratickému správaniu, ktoré by mohlo viesť k pozastaveniu hlasovacích práv Maďarska v Európskej únii.
V rozsiahlej analýze situácie v Maďarsku, správa európskych zákonodarcov vyjadrila vážne znepokojenie nad zhoršením právneho štátu a demokracie v krajine, čím vyvrcholil roky trvajúci zbytočný dialóg medzi EÚ a Maďarskom.
Poznámka: „Analýza“ bola zaujatá a vypracovaná za účelom vyfabrikovať dôvody pre odsúdenie Maďarska. Výsledok bol dopredu stanovený.
Od roku 2010 Viktor Orbán prijal zákony, ktoré obmedzujú slobodnú tlač, politizuje maďarské súdnictvo a démonizuje mimovládne organizácie. Je hanebné, že opakoval antisemitské témy a zaútočil na medzinárodnú, vysoko uznávanú Stredoeurópsku univerzitu.
V utorok Orbán obhajoval svoje kroky argumentami, že má volebný mandát na zvrhnutie demokracie v Maďarsku. Napriek tomu medzinárodní pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vydali usvedčujúci posudok o nedávnych parlamentných voľbách v Maďarsku, kde upozorňovali na „zastrašujúcu a xenofóbnu rétoriku, mediálne ovplyvňovanie a neprehľadné financovanie kampane„.
Podľa hodnotenia OBSE, nedávne voľby v Maďarsku mohli byť slobodné, ale nie spravodlivé.
Prebiehajúce vyšetrovanie zo strany Unhack Democracy Europe odkrýva obvinenia z rozsiahlych dôkazov o falošnej registrácii voličov, o sfalšovaných záznamoch hlasovania vo volebných miestnostiach a zastrašovaní úradníkov volieb.
Jeho rétorika sa podobá tej, ktorú použil bývalý vodca Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage, aby vystrašil voličov pri téme masovej migrácie počas referenda o Brexite. So štátnou podporou bola táto rétorika šírená po celom Maďarsku, zjavne s jediným cieľom vybičovať rasové napätie a nepriateľstvo voči migrantom – a démonizovať George Sorosa, čo je taktika spojená s antisemitizmom, v dnešnej dobe používaná hnutím alt-right po celom svete.
Orbán je celkom otvorený v tom, že jeho cieľom je v Európe vybudovať neliberálnu demokraciu. Okrem toho chce šíriť neliberalizmus aj do iných krajín v Európe aj mimo nej, spolupracovať s bielym nacionalistom Stevom Bannonom a ultrapravicovým talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim.
Rovnako ako Donald Trump, Orbán nezakrýva svoje opovrhnutie voči medzinárodnému poriadku založenom na pravidlách a obdiv voči autoritárskym silným mužom ako Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan.
Spolu s ostatnými ultrapravicovými politickými stranami v Rakúsku, Taliansku a Francúzsku podpísala Orbánova strana v roku 2016 dohodu o spolupráci so stranou ruského prezidenta Vladimíra Putina „Jednotné Rusko„.
Ďalší znepokojujúci signál, že európska extrémna pravica podkopáva spoluprácu medzi národnými spravodajskými službami Západu, je dohoda, zabezpečujúca zdieľanie informácií s Kremľom pri otázkach súvisiacich s bilaterálnymi a medzinárodnými vzťahmi.
Toto hlasovanie dokazuje, že pochod neliberálov v Európe už nebude prebiehať bez odporu a že veľká väčšina poslancov v Európskej únii je stále ochotná bojovať za demokratické zákony a hodnoty.
V nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch musí medzinárodné spoločenstvo – a obzvlášť Spojené štáty – dbať na naše varovania a konať: Maďarská vláda predstavuje hrozbu pre medzinárodný poriadok založený na pravidlách.
Európske vlády a USA majú morálnu povinnosť zasiahnuť. Nemôžeme stáť stranou a nechať populistické, ultra pravicové vlády strhnúť demokratické európske štáty na obežnú dráhu Vladimíra Putina a podkopať povojnové medzinárodné normy.
Na vlády, ktoré sa vydali na autoritársku cestu, musí byť uložené politické a finančné bremeno, musí byť poskytnutá podpora organizáciám občianskej spoločnosti a občanom Maďarska, ktorí si zaslúžia niečo oveľa lepšie než toto.
Nepohodlnou pravdou je, že za súčasných okolností by dnes bolo pre Maďarsko nemožné vstúpiť do Európskej únie. Orbán otvorene povedal, že chce projekt zničiť.
To nie je v záujme ľudí Ameriky alebo Európy. Musíme ho zastaviť – teraz.
Zdroj: Guy Verhofstadt, komentár pre CNN
Guy Verhofstadt, šéf skupiny ALDE (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu). Hlási sa k myšlienkam radikálneho marxistu Altiera Spinneliho, ktorý požadoval likvidáciu národných štátov.