GUARDIAN: Špióni, ako to že nemáte vo svojich radoch gayov, lesbičky a černochov?

Anglický denník Guardian spustil hromy-blesky na britské tajné služby. Podľa denníka je vo vedení málo černochov a celkove málo žien a homosexuálov. O situácii písal aj český denník iDnes.

[sociallocker][/sociallocker]

Parlamentná komisia pre spravodajskej služby a bezpečnosť previedla prieskum v tajných službách. Podľa správy spravodajské agentúry Spojeného kráľovstva trpia nedostatkom čierneho a ázijského personálu na špičkových pozíciách. Rovnako sa konštatujú aj nedostatky v oblasti rodovej rovnováhy.

Dokument konštatuje, že napríklad MI6 nemala v posledných dvoch rokoch vo vedení ani jedného černocha, Aziata alebo predstaviteľa inej etnickej menšiny (BAME). Trochu lepšie je na tom iba agentúra GCHQ, ktorá sa venuje odpočúvaniu. Na vyšších pozíciách sa našiel jeden človek, ktorý nie je beloch.

Správa tiež zmapovala „poľutovaniahodnú“ nerovnosť v zastúpení rodových identít. Medzi zamestnancami zahraničnej rozviedky (MI6) sa za homosexuálov či transgender osoby (LGBT) považujú len tri percentá, u kontrarozviedky (MI5) to sú 4,4 percenta a v GCHQ 1,3 percenta.

Na seniorských pozíciách spravodajskej komunity vidíme krikľavý nedostatok černochov, Ázijcov a ďalších etnických minorít,“ povzdychol si predseda parlamentnej komisie pre tajné služby Dominic Grieve, podľa ktorého personálne obsadenie tajných služieb nereflektuje etnické zloženie súčasnej Británie.

Správa konštatuje, že nie je jasné, prečo je LGBT pracovníkov menej ako BAME, keď sú pre túto komunitu v organizáciách vytvorené výborné podmienky.

Grieve tiež upozornil na nedostatočné zastúpenie žien. „V MI5 sú síce vyššie pozície obsadené ženami len na 31%, u ostatných agentúr je však toto číslo podstatne nižšie (asi 25 percent),“ uvádza Grieve v denníku Guardian .

Vláda Theresy Mayovej závery správy podporila. „Spravodajská a bezpečnostná komunita musí v záujme svojej životne dôležité práce využívať schopnosti a talenty všetkých častí našej spoločnosti,“ stojí v tlačovom vyhlásení kabinetu.

Grieve sa vo vzťahu k náboru sťažoval najmä na nedostatok údajov. „Aby sme dobre pochopili rozmanitosť v spravodajskej komunite, podstatné je získať komplexné údaje. Kým organizácia nevie, aký je stav a ako to funguje, nedokáže definovať a dosiahnuť pokrok,“ povedal.

To znamená, že záväzok organizácie k rozmanitosti a inklúzii nemožno brať vážne, kým nezhromažďuje, prehľadné a transparentné údaje o pracovných silách a kým nedokáže primerane hodnotiť svoj pokrok. Bohužiaľ, súčasné údaje v spravodajskej komunite nie sú dostatočne komplexné.

Britské tajné služby sa v posledných rokoch snažia pri hľadaní nových ľudí zameriavať aj na etnické menšiny. Riaditeľ MI6, Alex Younger, povedal, že chce, aby sa jeho dedičstvom stal rozmanitejší personál. Napríklad MI6 vlani pustila do kín náborový klip, ktorého hrdinkou je mladá žena nešpecifikovaného etnika a pohlavia.

Zdá sa, že budúci James Bond už nebude uhľadený biely gentleman, ktorý zvádza ďalšiu zo zástupu Bond girls. Prototyp anglického špióna je dnes miešanec Aziata s černochom, pokiaľ možno po zmene pohlavia, alebo aspoň gay. Tak by zrejme vyzerala postava slávneho špióna, keby scenár písali členovia britského parlamentu.


Publikovaný

v

od