Vyberte položku Stránka

GUARDIAN: Čierna Hora môže podľa Trumpa spôsobiť tretiu svetovú vojnu

GUARDIAN: Čierna Hora môže podľa Trumpa spôsobiť tretiu svetovú vojnu

Denník Guardian prináša informáciu o interview amerického prezidenta, kde spochybňuje záväzok NATO brániť sa navzájom.

[sociallocker][/sociallocker]

Trump v rozhovore pre Fox News naznačil, že Čierna Hora by mohla spôsobiť tretiu svetovú vojnu svojou agresivitou. Prezident tiež spochybnil spoločný obranný princíp NATO

Donald Trump naniesol novú dávku pohŕdania útokom na Čiernu Horu, ktorej obyvateľov opísal ako „veľmi agresívnych“, naznačujúc, že malý národ môže byť príčinou tretej svetovej vojny.

Niekoľko dní po ostro kritizovanom summite s ruským partnerom sú Trumpove poznámky označené za „dar Putinovi„.

V rozhovore pre Fox News Trump tiež spochybnil základný princíp NATO. V rozovore dostal otázku na článok 5, ktorým sa definuje spoločná obranná politika NATO. Článok 5 hovorí, že útok na jedného člena je útokom na všetkých a každý má prijať opatrenia podľa vlastného uváženia.

Prečo by mal môj syn ísť do Čiernej Hory, aby ho bránil pred útokom?“ pýtal sa Tucker Carlson, ktorý spovedal Trumpa na Fox News.

Trump odpovedal: „Chápem to, čo hovoríte. Dal som si rovnakú otázku.

Čierna Hora je malá krajina s veľmi energickými ľuďmi … Sú to veľmi agresívni ľudia. Môžu sa správať agresívne a gratulujem, ste v tretej svetovej vojne,“ dodal.

Čierna Hora, bývalá juhoslovanská republika s počtom obyvateľov okolo 630 000, sa vlani pripojila k NATO, keď sa stala jeho 29. členom. Bol to krok, ktorý nahneval Moskvu. Armáda krajiny má asi 2000 členov.

Vzťahy Čiernej Hory s Ruskom sa v posledných rokoch zhoršili, keď sa balkánsky štát vydal na cestu k NATO. Dúfa tiež, že vstúpi do Európskej únie, čo Putina hnevá. Podľa ruského prezidenta, ide o ďalšie približovanie sa Západu smerom k Rusku.

Moskva bola obvinená z toho, že zasahoval do čiernohorských volieb a neúspešný prevrat v roku 2016 vraj plánovali proruskí militanti.

Čiernohorský premiér Dusko Markovič vyhlásil, že Trumpov komentár „nie je v kontexte ospravedlňovania existencie NATO, ale ide o financovanie NATO„.

[Trump] odpovedal na otázku a vo svojej odpovedi povedal, že čiernohorský ľud je odvážny a že nechce, aby občania USA bojovali a boli zabíjaní za iné členské štáty NATO,“ povedal Markovic v parlamente v stredu v hlavnom meste Podgorica.

Jediný raz, kedy došlo na odvolávanie sa na článok 5, bolo, keď Amerika čelila teroristickým útokom 11. septembra 2001, ktoré uskutočnila al-Káida. nasledovala invázia vojsk NATO vedených USa do Afganistanu a takmer po 17 rokoch NATO stále pokračuje v operácii v Afganistane.

Trump ďalej rozosieva pochybnosť, či USA pod jeho vedením budú brániť našich spojencov. Ďalší darček Putinovi,“ napísal na Twitteri Nicholas Burns, ktorý bol americkým veľvyslancom v NATO po útokoch z 11. septembra.

Niektorí pozorovatelia vyslovili pochybnosti o Trumpovom tvrdení, že Čierna Hora je agresívna, pripomínajúc video z minuloročného summitu NATO, kde prezident USA odstrčil predsedu vlády Čiernej Hory pri fotografovaní.

Významný republikánsky senátor John McCain, ktorý nazval pondelňajší summit s Vladimírom Putinom v Helsinkách „tragickou chybou“, povedal, že Trump robí presne to, čo chcel ruský silný muž.

Ľudia Čiernej Hory odvážne vydržali tlak Putinovho Ruska, aby prijali demokraciu,“ povedal McCain na Twitteru.

Senát hlasoval 97-2 pri podpore vstupu krajiny do NATO. Útokom na Čiernu Horu a spochybnením našich záväzkov vyplývajúcich z NATO prezident nahráva priamo do Putinových rúk.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Heather Nauert však povedala, že Trump je rozhodný pri podpore kolektívnej obrany NATO.

Deklarácia summitu, ktorá bola výsledkom summitu, jasne uvádza, že akýkoľvek útok na jedného spojenca bude považovaný za útok proti všetkým,“ povedala Nauert.

Richard Haass, predseda Rady pre zahraničné vzťahy, nazval Trumpove názory „mimoriadne“.

Nejde len o to, že prezident hádže Čiernu Horu do autu; robí záväzok USA k NATO podmieneným a ukazuje svoj nesúhlas s článkom 5 a kolektívnou bezpečnosťou, čo je základom aliancie,“ napísal Haass na Twitteri.

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This