Vojenský ruský analytik Andrej Akulov vyjadril názor, že ruská misia v Sýrii vyvrátila pochybovačné hlasy o schopnostiach Ruska. Pre samotnú krajinu to znamenalo zhromaždenie obrovského množstva skúseností.
Myslí si, že víťazstvo Ruska v Sýrii je jednou „z hlavných udalostí tohto storočia a pravdepodobne jediným príkladom úspešnej vojenskej operácie dosiahnutého v krátkom čase s pozitívnymi výsledkami, ktoré pripravujú cestu pre rokovania.“
Na začiatku operácie v roku 2015 bola vláda prezidenta Bashar al-Assada na kolenách. Rusku nikto neveril a predpokladalo sa, že si zopakuje afganskú skúsenosť s rovnakými tragickými následkami ako pre Sovietsky zväz.
Po viac ako dvoch rokoch je sýrska vláda silná a stabilná, Daeš (Islamský štát) je pred konečnou likvidáciou. Džihádisti sa držia už len v časti provincie Idlib, ale po uvoľnení rúk v Sýrii, ani tam zrejme nebudú dlho.
Rusko ukázalo, že pri dobrej koordinácii a podpore na zemi zo strany miestnej vlády, úplne stačí rozhodné a efektívne letectvo.
Pri zložení skupiny Vzdušných síl sa v priemere menilo len okolo 30-50 bojových lietadiel a 16-40 vrtuľníkov. Operačné tempo bolo počas aktívnej fázy veľmi vysoké – na 100 náletov pripadalo okolo 250 úderov. Do konca septembra letectvo nalietalo v Sýrii 30 650 bojových náletov, ktoré vykonalo približne 92 000 útokov proti 96 800 teroristickým cieľom. Bolo zlikvidovaných 53 700 teroristov.
Celkovo Rusko stratilo tri lietadlá. Jedno bola zasiahnuté tureckým lietadlom a dve lietadlá -Su-33 a MiG-29K – boli stratené v dôsledku nehôd, nie nepriateľského útoku. Ruské lietadlá štartovali na približne 15 000 náletov.
Okrem letectva bolo víťazstvo dosiahnuté veľmi obmedzenými silami. Žiadne významné nasadenie ruských jednotiek sa neuskutočnilo. Obete sú minimálne – 41 mužov na strane regulárnej armády za dva roky. Tu však treba poznamenať, že nepravidelné vojenské sily tzv „Wagnerovci“ mali podstatne vyššie straty. Podľa austrálskeho portálu ABC News bolo zabitých celkove 73 ruských žoldnierov
Rusko malo na zemi príslušníkov špeciálnych síl, ktorí hlavne označovali ciele pre útoky letectva a pre riadené rakety. Zúčastnili sa však aj niektorých bojových operácií. Hlavne v regióne Aleppo boli nasadené policajné jednotky z radov prevažne čečenských síl.
Kľúčovú rolu zohralo plynulé zásobovanie. Toto bol jeden z hlavných dôvodov, prečo na začiatku Rusom málokto veril. Pre veľkú dlhotrvajúcu a intenzívnu vojenskú kampaň je nutná špičková logistika. Rusko ukázalo, že jeho armáda dramaticky vyrástla aj v tejto oblasti. Cez Bospor denne prechádzali nákladné lode so všetkým potrebným do stredomorských prístavov Tartus a Latakia.
Výsledkom bolo, že dodávateľské trasy teroristických útvarov boli prerušené. Rovnako boli zastavené aj toky, ktoré umožnili financovanie teroristov ako napr. nezákonné dodávky ropy.
Školenie poskytované ruskými poradcami výrazne posilnili profesionálne zručnosti sýrskeho personálu, čo umožňuje vládnym silám dosahovať jedno víťazstvo za druhým. Ruský podporný personál a príslušníci špeciálnych síl často sprevádzali sýrske armádne jednotky v boji. Ruskí vysokí dôstojníci a generáli tréningom, poradenstvom a asistenčnými misiami často viedli sýrske jednotky k víťazstvám, keď zdieľali svoje skúsenosti a odborné znalosti. Hlavnú údernú silu sýrskej armády, 5. dobrovoľnícky útočný zbor vybavili ruským hardvérom. Správnych kandidátov do zboru vybrali a trénovali ruskí dôstojníci.
Takmer všetci vyšší ruskí vojenskí velitelia získali v Sýrii bojové skúsenosti. Mnohí sa naučili riadiť spoločné sily a organizovať humanitárne operácie. Od septembra 2017 získali 86% lietajúcich pracovníkov leteckej techniky bojové skúsenosti, vrátane 75% leteckých posádok na dlhé vzdialenosti, 79% posádok taktickej leteckej dopravy, 88% vojenského dopravného letectva. 89% posádok leteckej armády slúžilo aj v Sýrii.
Ruská misia v Sýrii sa stala skúšobným priestorom pre zbrojné systémy, mnohé z nich boli ponúknuté na predaj do iných krajín. Letecké a vzdušné sily používali útočné lietadlá Su-24M a Su-25, stíhacie bombardéry Su-34, strategické bombardéry Tu-22M3, Tu-160 a Tu-95, viacúčelové stíhačky Su-27SM, Su-30SM a Su-35S, záchytné stíhače MiG-31, viacúčelové vrtuľníky Mi-8, bojové vrtuľníky Mi-24, Mi-28N, Ka-52, lietadlá včasného varovania A-50, prieskumné lietadlá Tu-214R, lietadlá elektronického prieskumu a elektronického boja Il-20M1. Celkovo v Sýrii Rusko otestovalo viac ako 160 zbraní, pričom iba 10 z nich nesplnilo očakávania.
Ruské lietadlá používajú nový špeciálny počítačový subsystém SVP-24 na zvýšenie presnosti útokov. Je inštalovaný na bojových lietadlách Tu-22M, Su-24M a Su-25. Subsystém využíva satelitný navigačný systém GLONASS na neustále porovnávanie polohy lietadla a cieľa. Meria parametre prostredia a prijíma informácie z dátových kalkulácií na výpočet „obálky“ (rýchlosť, nadmorská výška, smer), na základe ktorej sa v presnom okamihu automaticky uvoľňuje gravitačná bomba. Dokonca aj v prípade straty signálu GLONASSu, nespočetné snímače umožnia počítaču poskytnúť riešenie na určenie cieľa. Výsledkom je, že gravitačné bomby zasahujú rovnako presne ako moderná navádzaná munícia.
Poznatky získané zo sýrskej operácie sa v Rusku preskúmali a na základe znalostí došlo k mnohým úpravám. Bojové skúsenosti zo sýrskej kampane ukázali, že nové pokročilé ruské lietadlá Su-34, Su-35S a Su-30SM si vyžadujú menšie úpravy svojich letových ovládačov a motorov. Problémy boli opravené na mieste. Výkony Su-34 s použitím zbraní, ako je bomba KAB-500S navádzaná pomocou GLONASSu a riadenými raketami ako CH-25ML a CH-29L, boli mimoriadne pôsobivé. A to až tak, že Sergej Smirnov, riaditeľ Asociácie leteckej výroby z Novosibirska bol ocenený vyznamenaním. Vrtuľníky Mi-24P útočili na nepriateľské pozície v nízkej nadmorskej výške. Tu hrozilo neustále zasiahnutie prenosnými raketami zem-vzduch. Rusko neprišlo ani o jednu helikoptéru, aj kvôli taktike masívneho vystreľovania svetlíc, aby sa zabránilo útoku raketami. Veľmi dobre sa dnes predávajú lietadlá SU-35s. Čína kúpila v novembri 2015 24 kusov, Indonézia ich v apríli 2016 kúpila 10 a Spojené arabské emiráty tiež kúpili 10 tento rok v marci.
Veľmi vysokú spoľahlivosť ukázali aj najnovšie ruské rakety vzduch-zem s plochou dráhou letu CH-101. Ide o najmodernejšiu zbraň s vysokou presnosťou, veľkou silou a mimoriadnym dosahom 4500 kilometrov. Odpaľovali ich strategické bombardéry Tu-95 a Tu-160 .
Medzi sofistikovanými zbraňami, ktoré Rusko použilo v Sýrii, vyvolali najvyšší záujem rakety s plochou dráhou letu Kalibr odpaľované z mora (SLCM). Je možné ich vypúšťať z povrchových aj podmorských platforiem proti pozemným cieľom nachádzajúcim sa vo vzdialenosti viac ako 1 500 km. Na odpaľovanie zbrane slúžili ako platformy fregaty, korvety a ponorky v Stredozemnom mori a štyri korvety v Kaspickom mori. Nedošlo ku žiadnym problémom pri odpaľovaní z vertikálnych systémov štartu (VLS) a to tak z hladinových lodí ako aj ponoriek. Niet pochýb o tom, že použitie rakiet Kalibr počas operácie v Sýrii výrazne zvýši exportný potenciál zbrane.
Schopnosť odpáliť proti veľmi vzdialeným cieľom rakety z mora aj zo vzduchu ukazuje, že Rusko sa už nemusí spoliehať výhradne na jadrové zbrane.
Určite treba spomenúť výkonný projektil Krasnopol. Je to 152-mm strela odpaľovaná kanónom s vlastnou stabilizáciou a semiautomatickým laserovým navádzaním v konečnej dráhe letu s dosahom 30 km. Automaticky dopadá do bodu, ktorý je osvetlený laserovým lúčom, čo zvyčajne zabezpečuje pozemný pozorovateľ delostrelectva. Vystreľuje sa hlavne z ruských samohybných húfnic, akými sú napríklad 2S3 Akatsiya resp. 2S19 Msta-S a jej určenie je útok na pozemné ciele, ako sú tanky, delostrelectvo a opevnené body. Pravdepodobnosť zásahu je 90%, čo z munície robí dokonalú zbraň pre boj v meste.
Tanky T-90 sa ukázali byť veľmi efektívnym pracovným nástrojom. Tank T-90 prežil a zostal funkčný aj po tom, ako ho teroristi zasiahli americkými protiraketovými strelami TOW.
Anti-sabotážne obrnené vozidlá 15Ts56M BPDM alebo Typhoon-M so schopnosťou prekonať akýkoľvek terén dopravujú rýchlosťou až 110 km/h jednotky (16 mužov) a náklad všade tam, kde je to potrebné. Bojové skúsenosti v Sýrii ukázali, že dokážu odolať priamym zásahom striel RPG (Granáty poháňané raketou). Je tiež využiteľný pre humanitárne operácie.
Operácia v Sýrii poukázala na nedostatok veľkých výsadkových lodí. Francúzsko stornovalo pod tlakom USA kontrakt na dodávku dvoch lodí Mistral pre výsadkové operácie. Mal to byť trest pre Moskvu za zjednotenie s Krymom. Rusko tento problém vyriešilo bez vonkajšej pomoci. Ivan Gren, veľká loď pre vyloďovacie operácie prechádza záverečnými skúškami pred vstupom do služby v ruskom námorníctve. Takto získané skúsenosti sa premietajú do skutkov.
Získané skúsenosti a ponaučenia z využívania vzdušných síl, moderných technológií a špeciálnych operácií budú definovať ruské vojenské plány počas nadchádzajúcich rokov. Táto operácia úplne odvrátila príliv teroristov v Sýrii. Teroristom zničila veľkú časť ich príjmov, vážne narušila ich schopnosti pri nábore nových prívržencov, nákupe zbraní a šírení džihádistickej ideológie. Úspech vytvoril podmienky pre spustenie iniciatívy Ruska na podporu prímeria medzi sýrskou vládou a „umiernenými“ opozičnými skupinami. Bojové územia sa zmenili na deeskalačné pásma uvedené do života mierovým procesom v Astane za podpory Ruska, Turecka a Iránu. Bola oživená nádej Sýrčanov na normálny život. Moskva sa stala hlavným sprostredkovateľom, aby urovnala rozpory medzi aktérmi zapojenými do sýrskeho konfliktu. Rusko má tento mesiac usporiadať „Kongres sýrskeho národného dialógu“, aby zhromaždilo všetky strany konfliktu v Sýrii.
Analytik ďalej tvrdí, že vojenská operácia v Sýrii potvrdila aj postavenie Ruska ako globálnej superveľmoci, ktorá dokáže projektovať silu ďaleko od svojich hraníc. Rusko zanechalo v regióne svoju stopu, čo znamená, že získalo určitý stupeň vplyvu. Moskva sa stala kľúčovou stranou na Blízkom východe. Rusko preukázalo schopnosť uzatvárať obchody s rôznymi kľúčovými aktérmi vrátane Iránu, Saudskej Arábie a tiež s ďalšími monarchiami v Perzskom zálive, Tureckom, Izraelom, Irakom, Jordánskom. V októbri navštívil saudský kráľ Moskvu. Rusko sa dohodlo s Káhirou umožniť vojenským lietadlám používať egyptské letecké základne. Obe krajiny sa obávajú nestabilnej situácie v Líbyi.
Silné postavenie Ruska v regióne bolo v plnej nahote vidieť 11. decembra, keď sa prezident Putin prehnal Sýriou, Egyptom a Tureckom počas svojho bleskovému turné. Po výhre v Sýrii je Rusko vnímané ako pragmatický, dôvtipný a rozumný hráč, ktorý je schopný zvážiť regionálne záležitosti pomocou diplomatických aj vojenských prostriedkov.