GLOSA: USA zostal už len schematizmus v mediálnej propagande o Sýrii. A schematizmus zabíja viac ako ďalší možný chemický útok

Podľa Bieleho domu, sa chystá „Chán Šajchún číslo dva“. „Spojené štáty odhalili prípravy použitia chemických zbraní na nemenovanom mieste v Sýrii. Situáciu monitorujeme a prípadne nebudeme váhať s použitím našich leteckých síl,“ uviedol tlačový hovorca Bieleho domu Sean Spicer včera večer. Jeho vyhlásenie následne prebrali všetky svetové agentúry.  Proti komu sa prípadný chemický útok chystá, azda proti zvyšku rebelov na juhozápade Sýrie alebo niektorému cípu Islamského štátu, nie je jasné.

Reakcia na vyhlásenie Bieleho domu voči Asadovmu režimu na seba nenechala z ruskej strany dlho čakať. Rusko obvinilo USA, že práve ony očividne pripravujú provokáciu.

Vyhlásenie Bieleho domu, že sýrsky prezident Bašár Asad údajne pripravuje chemický útok len ukazuje, že Washington chce zaútočiť na pozície sýrskych vojsk, reagoval prvý podpredseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Rady federácie, Franc Klincevič.

USA pripravujú nový útok na pozície sýrskych jednotiek, to je zrejmé. Pripravujú novú cynickú a bezprecedentnú provokáciu,“ cituje Klinceviča denník Izvestija.

Podľa neho po provokácii, „ktorá bude vydávaná za chemický útok,“ môžu americké sily zaútočiť na „skupinu, ktorá sa nachádza na hranici konštruktívneho riešenia situácie„. Okrem toho to predstavuje hrozbu pre vojakov ruského letectva. ktorí sa nachádzajú v Sýrii a ďalší vojenský personál.

S kategorickým odmietnutím tvrdení Bieleho domu tiež vystúpil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov a pripomenul ruskú požiadavku na medzinárodné vyšetrenie incidentu v Idlib, čo sa neuskutočnilo. Avšak ruská strana dospela k záveru, že vinu za chemický útok v Chan Šajchúnu nenesie sýrska armáda. Označil preto americké vyhrážky voči legitímnej vláde Sýrie za „neprijateľné“. Zároveň nevylúčil, že bojovníci „Islamského štátu“ vykonajú provokatívny útok chemickými zbraňami.

Konflikt v Sýrii,vyvolaný a  financovaný Spojenými štátmi sa zosypal. Nejde len o informácie denníka Die WELT   alebo rozsiahlu analýzu THE AMERICAN CONSERVATIVE MAGAZIN. USA dnes predstavujú v Sýrii morálny politický suterén na otvorenej medzinárodnej scéne. Ich záujmom zostáva už len nedovoliť obnovu územnej celistvosti Sýrie. Z pohľadu USA to má logiku, znamenalo by to stratu vplyvu na Blízkom Východe a stratu mocenskej pozície „garanta“ voči svojim spojencom. Sýria je len zámienka, práve o vplyv a dominanciu na Blízkom Východe ide predovšetkým. S tým súvisí aj Katarská kríza. Je to pokračovanie proxy vojny s Ruskom, tentokrát mierená na Turecko a Irán. Turecko sa dočkalo trestu za spoluprácu z Ruskom a Astanom.

To čo si najmenej USA želajú je mierové diplomatické riešenie sýrskej krízy. Dnes to vedia už aj v Európe. A Macron svoju novosť v politike šikovne využil na preformulovanie pozície Francúzska, ktorá už netrvá na odchode Asada. Macron vie, že mu to umožňuje pozvánku k diplomatickému stolu o Sýriu. Po možnom druhom útoku USA na sýrsku armádu, už európski spojenci nebudú v úlohe roztlieskavačiek amerického jastrabieho rozhodnutia. Obídu to chladným mlčaním. V Merkelovej rozdvojení atlantickej väzby v „spoliehaní sa Európy na seba samu„, bolo povedané viac než vie Donald Trump s jeho kognitívnou výbavou schopný pochopiť.

Americkej show z Oválnej pracovne tak hrozí krutý prepad sledovanosti v Európe.


Publikovaný

v

,

od