Investičný magnát George Soros previedol takmer 18 miliárd dolárov na svoju nadáciu Open Society Foundations, ktorá sa tým stáva druhou najväčšou charitatívnou organizáciou v Spojených štátoch hneď za nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov.
Tento utorok 87-ročný miliardár Soros zo svojich osobných finančných rezerv venoval tučnú sumu svojej nadácii. Informovali o tom listy Wall Street Journal a Financial Times. Soros je podľa magazínu Forbes 29. najbohatším mužom sveta s majetkom v hodnote presahujúcej 25 miliárd dolárov. Spomínaný prevod údajne pripravoval niekoľko rokov.
Známy investor chce „zveriť väčšinu svojho majetku Open Society Foundations,“ povedala šéfka strategickej komunikácie a verejných záležitostí Laura Silberová pre agentúru AFP.
Vplyvný magnát založil Open Society Foundations v roku 1984. Od tej doby sa táto organizácia podobne ako ďalšie Sorosove aktivity stali mnohokrát terčom kritiky.
Bola napríklad obvinená z podnecovania takzvaných farebných revolúcií, ktoré mali v mnohých krajinách zriadiť vlády v súlade s prianím Spojených štátov, počnúc srbskú Buldozerovou revolúciou v roku 2000 až po Oranžovú revolúciu na Ukrajine v roku 2013.
Ich pôsobenie opakovane kritizuje maďarský premiér Viktor Orbán a ďalší vrcholní politici, ktorí ich vinia z oslabovania vplyvu jednotlivých štátov a financovanie nelegálnej migrácie do Európy v čase vrcholiacej migračnej krízy.
V roku 2015 Soros vyzval štáty Európskej únie, aby sa nebáli „v blízkej budúcnosti prijať každý rok minimálne jeden milión žiadateľov o azyl.“
Tento rok v júli Orbán obvinil miliardára, že chce zneužiť Európsku úniu k vytvoreniu „novej zmiešané moslimskej Európy“ a požiadal európske inštitúcie, aby obmedzili jeho vplyv.
Spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange sa domnieva, že Soros spolu s americkou agentúrou pre medzinárodný rozvoj USAID financoval a riadil kampane vo významných médiách popisujúce škandál so zverejnením dokumentov známy pod názvom Panama Papers, aby tým podnietil negatívnu propagandu proti Rusku.
Assange tvrdí, že škandál posilnil negatívne nálady voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, zatiaľ čo mnoho západných predstaviteľov, ktorí boli vo zverejnených dokumentoch tiež spomínaní, z tohto škandálu vyviazlo bez ujmy.