GEOPOLITICKÉ HARAKIRI: Americký senát zakázal dodávky F-35 do Turecka

Skvelý spôsob, ako uraziť už protiamericky naladených a za všetko sa urážajúcich Turkov a opäť ukázať, že USA je neschopné dodržať dohody

Senát schválil 19. júna návrh zákona o obrane na rok 2019, ktorý by zastavil prevoz lietadiel F-35 Joint Strike Fighter (JSF) do Turecka, kým minister zahraničných vecí nepotvrdí, že Turecko nebude akceptovať dodávky ruského systému S-400 Triumf protivzdušnej obrany. To dláždi cestu pre vylúčenie Ankary z programu, ak sa pod týmto tlakom neohne. Podpora opatrenia (85-10) je príliš silná na to, aby bola prekonaná.

[sociallocker][/sociallocker]

Turecko je od roku 2002 jedným zo šiestich hlavných partnerských krajín v projekte JSF. Je zodpovedné za výrobu určitých komponentov a za poskytovanie údržbárskych služieb v Európe iným prevádzkovateľom lietadla. Niekoľko desiatok tureckých spoločností sa podieľa na výrobe v súlade s dohodou, ktorá bola dosiahnutá pred 16 rokmi (2002). Ankara zadala objednávku na nákup viac ako 100 F-35A Lightning II. Už zaplatila 800 miliónov dolárov, takže akékoľvek obmedzenia, ktoré sa teraz ukladajú, budú nezákonným porušením záväzkov zo strany USA.

21. júna doplnil Výbor pre finančné prostriedky Senátu dodatok zákona o zahraničnej pomoci, ktorý by zastavil budúce dodávky, ak Ankara nezruší dohodu o S-400, ktorá už bola uzatvorená s Moskvou. Jedným z argumentov na zablokovanie prenosu F-35 je strach, že Rusko bude mať prístup k JSF, čo umožní Moskve zistiť a využiť jej slabé miesta. Rusi by sa mohli dozvedieť, ako by S-400 mohol prekonať F-35.

Verzia v Snemovni obsahuje ešte viac obmedzení pre transfery zbraní do Turecka. V máji prešiel Snemovňou návrh zákona s ustanovením, ktoré nariadilo dočasné pozastavenie všetkých dôležitých predajov do Turecka v oblasti obrany. To zahŕňa aj F-35, čiastočne kvôli tureckému blížiacemu sa nákupu S-400. Firma Almaz-Antey, ktorá vyrába Triumf, je na zozname zakázaných subjektov Ministerstva zahraničných vecí. Akákoľvek dohoda s touto firmou by mohla viesť k sankciám. Člen Snemovne John Sarbanes (D-Md.) predložil dodatok zákona o rozpočtových prostriedkoch na rok 2019 (H.R. 6157), ktoré by zabránili plánovanému prevozu lietadla do Turecka. Text zákona môže byť ešte zmenený, to však výrazne nezmení konečný výsledok – prenos F-35 zostane zablokovaný po procese zjednotenia zákona v Snemovni a Senáte.

Očakáva sa, že tento zákon sa stane platným tento rok v lete. Administratíva nebude mať inú možnosť než

  • vylúčiť Turecko z programu F-35,
  • odstrániť všetky časti lietadla vyrobené v tejto krajine,
  • zakázať tureckým F-35, aby opustili územie Spojených štátov.

Napriek procesu na Kapitole, 21. júna vo Fort Worth v štáte Texas predstavitelia vlády a Lockheed Martin pripravili ceremóniu „vyvedenia“ prvého lietadla F-35A Lightning II v rámci tureckého programu. Bola to impozantná ceremónia, ale len zamaskovala kúzelnícky trik. Americká vláda si ponechá lietadlo v držbe, zatiaľ čo tureckí piloti a servisní technici absolvujú výcvik na leteckej základni Luke v Arizone. Je to dlhý proces, ktorý bude trvať niekoľko rokov, ale návrh zákona čoskoro vstúpi do platnosti. Turecku môže byť zamietnutý prístup ku cloudu počítačovej siete systému Autonomic Logistics Information System (ALIS), čím sa pre nich stanú nedostupné aktualizácie softvéru a iné údaje, USA by mohli vložiť nejaký škodlivý kód, aby znefunkčnili lietadlo, dokonca aj vtedy, ak budú prepravené a prevádzkované v Turecku po roku 2020, ako bolo plánované.

Americkí predstavitelia sa nevyhýbajú otvoreným vyhláseniam o svojich zámeroch vyvíjať tlak a zabrániť iným krajinám nakupovať ruské zbrane. „Pracoval by som s našimi spojencami s cieľom odradiť ich alebo ich povzbudiť k tomu, aby sa vyhli vojenským nákupom, ktoré by boli potenciálne sankcionovateľné,“ povedal David Schenker, kandidát na zástupcu ministra zahraničných vecí pre záležitosti Blízkeho východu, pri svojom vypočutí pred Senátom 14.6.2018. „Inými slovami, povedal by som Saudskej Arábii, aby to nerobila,“ vysvetlil. Saudská Arábia a Katar vedú rozhovory s Moskvou kvôli nákupu S-400.

Podľa portálu UAWire Úrad ministerstva zahraničných vecí USA pre spoluprácu v oblasti znižovania hrozieb vyhlásil výberové konanie na monitorovanie informácií z otvorených zdrojoch týkajúcich sa obchodovania so zbraňami, ktoré zahŕňajú Ruskú federáciu a krajiny SNŠ. Tieto údaje budú zhromažďované v ruštine, angličtine, arabčine, čínštine, perzskom, urdskom a niekoľkých ďalších jazykoch. Tieto informácie budú použité na rozhodovanie a plánovanie sankcií proti cudzím štátom.

Politika vykrúcania ramien zatiaľ nebola úspešná. Dopyt po ruských zbraniach rastie tak na Blízkom východe ako aj v Afrike. Len pred pár dňami jedna z írackých obrnených brigád vymenila americké tanky M1 Abrams za nové ruské T-90. Minulý rok podpísali Rusko a Irak obrovský obchod so zbraňami.

Nezastrašená postojom amerických zákonodarcov, Ankara naďalej zotrváva pri pokračovať v kúpe S-400 z Moskvy. Ak je dohoda [s predajom F-35] zablokovaná, nájde alternatívu, napríklad ruská stíhačka Su-57, alebo Turecko môže vyrábať vlastné lietadlo ako súčasť domáceho programu na vývoj neviditeľnej stíhačky TFX.

India bola nedávno varovaná pred nákupom ruského S-400. Ak tak urobí, bude na Dillí, ktorá sa odmieta podrobiť nátlaku, uvalený zákaz zdieľania citlivej americkej vojenskej technológie.

Dohoda nie je vždy to, čo si možno myslíte, že je. Dohoda podpísaná s USA je zvláštnym prípadom, pretože sú k tomu pripojené dodatky, ktoré nemožno nájsť v texte a ktoré sa počas rokovaní nezmieňujú. Zrazu partner zistí, že aj pri úplnej samozrejmosti existuje výhrada.

Môžete podpísať dohodu a byť dosť naivný na to, aby ste ju prijali tak ako je napísaná a neskôr zistíte, že nebude platná, ak nebudú splnené určité podmienky nevyskytujúce sa v texte dohody. Ak spolupracujete s inou krajinou bez schválenia Spojenými štátmi americkými, tak ako Turecko, nedostanete to, na čo máte nárok podľa podmienok tejto dohody.

Kúpte si americké výrobky, hovoria. Ak sa však dohodnete s Ruskom, tak ako to chce urobiť India, prístup k najlepšej technológii, ktorú majú USA, bude zrušený.

Kongres dal lekciu tým, ktorí spolupracujú s Amerikou. Mali by si pamätať, že čokoľvek, čo môžu podpísať s Washingtonom, nemožno považovať za samozrejmosť. Americkí zákonodarcovia môžu kedykoľvek zmeniť to, čo považujú za dostatočné pre svoje vlastné uspokojenie a to v ľubovoľnom čase podľa vlastnej vôle. Nie je nič horšie ako nespoľahlivý partner. A to je to, čo je Amerika.

Zdroj: Checkpoint Asia


Publikovaný

v

,

od

Značky: