- Myslíte si že už to nemôže byť horšie? Omyl. Podľa šarije nemá druhý manžel žiadnu povinnosť umožniť manželke rýchly rozvod. To znamená, že si ju môže ponechať ako sexuálnu otrokyňu tak dlho ako len chce.
- Ak by sa niekto opýtal ako sa to zhoduje s Britskými zákonmi, tak odpoveď je že nijako.
Nezisková organizácia „Sieť moslimských žien“ poslala otvorený list – so 100 podpismi – Britskej vláde a Rade pre domáce záležitosti. V liste požadujú prešetrenie toho, ako Rada šárije dodržiava Britské zákony. Rada šarije vo svojej odpovedi označila list za islamofóbny a obvinila Sieť moslimských žien z toho, že sú antimoslimskou organizáciou. - Sú to britské zákony, ktoré chránia jednotlivých moslimov a moslimské páry – nie šarija. Na rozdiel od toho, čo tvrdia zástancovia tejto travestie, situácia moslimských žien by mala byť riešená ako problém nedodržiavania ľudských práv.
Najnovší škandál týkajúci sa sexuálneho zneužívania moslimských žien islamskými náboženskými vodcami v Spojenom kráľovstve je len ďalším dôkazom toho, ako Británia zatvára oči pred otrasnými praktikami, ktoré sa jej odohrávajú rovno pod nosom.
BBC priniesla informácie o rituáli nazývanom „halala“. Tento rituál umožňuje rozvedenej moslimke opäť sa vydať za svojho manžela. Najprv sa ale musí vydať za iného muža, mať s ním sex a následne sa s ním rozviesť. Podľa informácií BBC britskí imámovia nielen že túto prax podporujú, ale dokonca z nej finančne profitujú. Mnoho žien je v dôsledku tejto zvrhlosti obrazne aj doslovne v pozícii rukojemníčok mužov, ktorí dostali zaplatené za to, aby sa stali ich druhými manželmi.
Tento rituál je považovaný za dezinterpretáciu zákona šarija dokonca aj extrémistickými Šiítmi a saudskými Saláfitami. Určité islamské sekty, ako Hanáfisti, Barelvisti a Deobandisti ho praktizujú. Ak manžel tri krát zopakuje manželke slovo „talaq“ tak tieto sekty považujú moslimské manželstvo za neplatné a zrušené. Aby sa takáto žena mohla vrátiť k svojmu manželovi, ktorý ju zapudil, tak sa najprv musí vydať za niekoho iného, mať s ním sex a potom sa s ním môže rozviesť a vrátiť k pôvodnému manželovi.
Tieto rozvodové rituály, bez ohľadu na právny systém krajiny, sú bežné v Indii, Bangladéši, Pakistane a ďalších Ázijských krajinách, v ktorých Hanáfisti, Barelvisti a Deobandisti tvoria väčšinu obyvateľstva. Miestne mešity a online služby otvorene a beztrestne propagujú rituál halala. Spoločnosť to akceptuje a štátne úrady to sledujú len zriedkavo.
V Británii sa rituál halala rozšíril ako rozkvitajúci druh podnikania s webstránkami a stránkami sociálnych médií, ktoré ponúkajú ženám druhého manžela za nehorázne sumy. Lenže celá vec je ešte horšia. Podľa zákona šarije tento druhý manžel žiadnu povinnosť umožniť manželke rýchly rozvod. To znamená, že si ju môže ponechať ako sexuálnu otrokyňu tak dlho ako len chce.
Jedna moslimka, ktorá zistila čo halala naozaj znamená, si celú vec rozmyslela a odmietla celý proces absolvovať. Pre BBC uviedla, že pozná iné ženy, ktoré proces podstúpili a skončili sexuálne zneužívané po celé mesiace. Manželom, ktorému zaplatili, aby sa s nimi oženil.
Táto neslávne známa Rada je nepriamo zodpovedná za situáciu, ktorá prerástla do epidémie znásilnení, pretože neurobila nič preto aby zastavila, alebo poprela rituál halala. Práve naopak, Rada šarije sa vyjadrila v tom zmysle, že podľa práva šarija je halala úplne v poriadku a rituál je legálny. Rada mala jedinú námietku. Podľa nej imámovia, ktorí dohliadajú na celý proces, nedodržiavajú správne pravidlá, pretože druhé manželstvo a rozvod by nemali byť zámerne organizované, ale skôr by sa mali diať prirodzene.
Ak by sa niekto opýtal ako sa to zhoduje s Britskými zákonmi, tak odpoveď je že nijako. Lenže mladí moslimovia v Spojenom kráľovstve bývajú svojimi komunitami odhováraní od uzatvárania manželstva podľa britského systému. A ich okolie ich uisťuje v tom, že imám sa postará o celý obrad a Rada šarije ich manželstvo zaregistruje. Manželské páry ktoré poslúchnu potom skončia vydané na milosť islamským autoritám vo všetkých rodinných záležitostiach, vrátane rozvodu.
Kvôli často neetickým praktikám, ktoré boli vykonávané v mene náboženského zákona, sa Rada šarije už niekoľkokrát stala predmetom vyšetrovania. Minulý november nezisková organizácia „Sieť moslimských žien“ poslala otvorený list – so 100 podpismi – Britskej vláde a Rade pre domáce záležitosti. V liste požadujú prešetrenie toho, ako Rada šárije dodržiavajú Britské zákony.
V reakcii na to Rada Šaríje prehlásila dopis za „islamofobný“ a obvinila moslimské ženy že sú antimoslimskou organizáciou. Okrem toho labouristická poslankyňa Naz Shah vystúpila na obranu Rady Šaríje a odmietla myšlienku na akékoľvek vyšetrovanie.
Aj keď sa uznáva, že tieto rady by mohli byť použité ako nástroj na odopieranie práv žien, Shah povedala, že ony slúžia ako cenný nástroj vo veciach rozhodovania sporov v manželstve.
Jej tvrdenia sú úplne neopodstatnené. Je to britský zákon a nie šaríja, ktorý chráni v Británii aj moslimských jednotlivcov a páry, tak ako každého iného občana.
(***Text v originále vyšiel na GATESTONE INSTITUITE pod názvom „Sharia Councils and Sexual Abuse in Britain“***)