Podľa spravodajského hlásenia, ktoré uniklo na verejnosť, bujnie v nemeckých utečeneckých ubytovniach násilie a zločiny, vrátane vrážd, znásilnenia a fyzických napadnutí. Nemecké úrady, ktoré sa zdajú byť proti rastúcej miere násiliu bezmocné, ospravedlňujú zatajovanie skutočného rozsahu problému pred verejnosťou tým, že páchatelia majú právo na súkromie.
Hlásenie, ktoré uniklo do denníka Bild, bolo určené pre Markusa Ulbiga, saského ministra vnútra. V tejto spolkovej krajine je v utečeneckých zariadeniach ubytovaných viac ako 40 000 migrantov. V hlásení stojí, že v roku 2016 bolo v saských utečeneckých ubytovniach spáchaných 10 vrážd alebo pokusov o vraždu, 960 fyzických napadnutí, 671 prípadov ťažkého ublíženia na zdraví, 7 znásilnení, 10 sexuálnych útokov na deti a 268 prípadov držania drog. Hlásenie tiež zmieňuje stovky krádeží, nátlak, podpaľačstvo, bitiek či útokov na policajtov.
Násilie v saských migrantských ubytovniach pokračovalo aj v prvej polovici roka 2017: bolo spáchaných viac ako 500 napadnutí, niekoľko vrážd a stovky hlásených krádeží.
Experti už dlho varujú pred spoločným ubytovaním migrantov s rôznym etnickým a náboženským pôvodom v stiesnených podmienkach s tým, že sa jedná o ideálne semeniště násilia.
Podľa správy Spolkovej kriminálnej polície (Bundeskriminalamt, BKA), ktorá tiež unikla na verejnosť, bolo v celom Nemecku hlásených v utečeneckých ubytovniach okolo 40 000 zločinov, čo je takmer 150 denne. Tieto zločiny zahŕňajú 17 200 fyzických napadnutí, 6 500 krádeží, 510 sexuálnych napadnutí a 139 vrážd alebo pokusov o vraždu.
Pozorovatelia tvrdia, že sa jedná iba o špičku ľadovca, vzhľadom na to, že väčšina zločinov nie je hlásená zo strachu z pomsty. BKA dáta o kriminalite v migrantských ubytovniach nezverejňuje a žiadne ďalšie správy už neunikli. Neoficiálne dôkazy však svedčia o tom, že násilie medzi migrantmi navzájom dosahuje v celom Nemecku endemických rozmerov.
V Sasko-Anhaltsku napríklad parlamentné vyšetrovanie prípadu dobodaných medzi Afgancami v migrantskej ubytovni v Bernburgu odhalilo, že migranti napadli ďalších migrantov v ubytovniach v celom štáte, vrátane miest Aschersleben, Ballenstedet, Bitterfeld-Wolfen, Burg, Dessau-Rosslau, Eckartsberga, Genthin, Haldensleben , Halle, Harbke, Kemberg, Leuna, Lutherstadt Eisleben, Magdeburg, Naumburg, Oranienbaum, Oschersleben, Salzwedel, Sangerhausen, Seegebiet Mansfelder Land, Staßfurt, Wanzleben, Weissenfels, Wolmirstedt, Zeitz a Zerbst. Dobodanie sa týkalo migrantov z Afganistanu, Albánska, Alžírska, Azerbajdžanu, Beninu, Bosny, Burkiny Faso, Eritrey, Gambia, Guinea-Bissau, India, Iránu, Iraku, Kosova, Macedónska, Mali, Nigeru, Nigérie, Pakistanu, Ruska, Srbska, Somálska, Sýrie, Turecka a Ukrajiny.
V Bádensko-Württembersku bolo, podľa oficiálnych štatistík, v roku 2016 87% obetí zločinu z radov migrantov, napadnutých inými migrantmi.
V Berlíne zaznamenala polícia v migrantských ubytovniach za rok 2016 viac ako 2 000 fyzických napadnutí, 800 krádeží, 86 znásilnení a 3 vraždy. Der Tagesspiegel napísal:
„Fakt, že sa v utečeneckých ubytovniach kumulujú násilné činy, nie je prekvapujúci. Stiesnené priestory, vyčerpávajúce čakanie, neustály hluk a nepokoj, spolu s neistou budúcnosťou vyvolávajú agresivitu. Sú tu tiež etnické a náboženské konflikty. Mnoho Sýrčanov nechce byť spoločne s Afgancami, mnoho Srbov s Iračanmi, mnoho moslimov neznáša kresťanov, mnoho sunitov sa nechce stretávať so šiitmi. Údržbár, ktorý pracoval v utečenecké ubytovni, hlásil mafiánske praktiky. Utečenci tam napríklad museli platiť za prístup k elektrickej zásuvke. “
V Hamburgu bolo za prvých 6 mesiacov v roku 2017 v migrantských ubytovniach hlásených 219 sexuálnych napadnutí žien a detí. Pre porovnanie, za rovnaké obdobie v roku 2016 ich bolo hlásených 200.
V Šlezvicku-Holštajnsku sa v utečeneckých ubytovniach v Lübecku a v ďalších mestách odohral viac ako tucet hromadných bitiek medzi migrantskými gangmi, ktoré si konkurujú v obchode s drogami. Členmi gangov sú údajne migranti z Afganistanu, Iraku, Sýrie a prevažne zo severnej Afriky.
V Bavorsku dobodal 41 ročný migrant v utečeneckej ubytovni osemročného chlapca z Ruska. Zrejme preto, že chlapec bol príliš hlučný. Neskôr vyšlo najavo, že bavorský súd vydal varovanie, že je tento Afganec, ktorý bol zatknutý pre podpaľačstvo, pre ostatných nebezpečný. Bavorské úrady toto varovanie ignorovali a umiestnili ho do utečenecké ubytovne, kde býval chlapec so svojou matkou. Vražda podnietila volanie po tom, aby bolo 6 500 slobodných matiek v migrantských ubytovniach v Bavorsku ubytovaných oddelene.
Aj v Bavorsku, 47 ročný migrant z Kazachstanu v utečeneckej ubytovni v Eggenfelden vykastroval 28-ročného ukrajinského migranta, ktorý následne vykrvácal na smrť. Neskôr vyšlo najavo, že predtým Ukrajinec muža z Kazachstanu znásilnil. Ukrajincovi pri znásilnení napomáhala skupina migrantov z Čečenska.
V Dolnom Sasku, v utečeneckej ubytovni v Braunschweigu, sexuálne napadol 36 ročný migrant zo Sudánu 12 ročnú dievčinu zo Srbska. Viac ako 100 Srbov sa pokúsilo zjednať pouličnú spravodlivosť, než polícia zakročila s pomocou korenistého spreja.
V Severnom Porýní-Vestfálsku, v utečeneckej ubytovni v Dortmunde, vyústila hromadná bitka dobodaním 28 ročného migranta. Keď chcela polícia zatknúť 19-ročného páchateľa, bola napadnutá skupinou viac ako 40 migrantov. Polícia obnovila poriadok s pomocou psov. V Kolíne nad Rýnom viedla hromadná bitka medzi skupinami afrických migrantov v ubodanie 22 ročného muža. V azylovej ubytovni Espelkamp dobodal 32 ročný migrant z Libanonu iného migranta, ktorý na mieste vykrvácal. Muž z Libanonu bol zatknutý a následne prepustený; štátny žalobca povedal, že pre obvinenia nie je dostatok dôkazov.
V Hesensku migranti dobodali iných migrantov v ubytovniach v mestách Bad Salzschlirf, Dillenburg, Ehrenberg, Fulda, Giessen, Helsa, Hilchenbach, Kassel a Wetzlar.
Inde v Nemecku sa migranti dobodali navzájom v ubytovniach, okrem iného, v mestách Albbruck, Alsterdorf, Asperg, Bad Aibling, Beelitz, Bonn, Dorfen, Gelsenkirchen, Gera, Görlitz, Helmstedt, Hilchenbach, Iserlohn, Kirchheim, Leipzig, Neugablonz, Neustadt, Peine, Prenzlau, Schaidt, Simmozheim, Tröstau, Ulm, Usedom, Waffenbrunn, Wardenburg, Weissenbrunn, Weißkeißel, a Wernau.
Keď sa v Sasku Bild pýtal, prečo sú tieto zločiny, o ktorých polícia a médiá málokedy informujú, držané v tajnosti, hovorca ministerstva vnútra odpovedal, že publikovanie týchto informácií nie je vo verejnom záujme: „Fakty, ktorá vyšetrujúce úrady uznajú za vhodné zverejniť, závisia od okolností konkrétneho prípadu. „
Ministerstvo vnútra vyhlásilo, že vysoká úroveň násilia nie je prekvapujúca:
„Všeobecne môže dlhodobé ubytovanie veľkého počtu ľudí na malom priestore, ako napríklad v zariadeniach pre novo prichádzajúcich, viesť k dočasným, výnimočných stavom mysle, ktoré môžu v jednotlivých prípadoch viesť aj k fyzickým nezhodám. Tento efekt je ešte znásobený ich nesúrodým etnickým a kultúrnym pozadím. „
Ministerstvo vnútra dodalo, že časti násiliu by bolo možné predísť, ak by mali migranti k dispozícii „dostatočnú ponuku voľnočasových aktivít.“
Soeren Kern je vedúcim pracovníkom v Gatestone Institute v New Yorku. Článok vyšiel na Getestone Institute v anglickom originále Germany: Violence Spirals in Refugee Shelters. Zverejňujeme ho s láskavým súhlasom Gatestone Institute v rámci partnerského projektu prekladu textov.