Vyberte položku Stránka

GATESTONE INSTITUTE: Mrzačenie ženských genitálií alebo ako Multikulturalizmus zošalel

GATESTONE INSTITUTE: Mrzačenie ženských genitálií alebo ako Multikulturalizmus zošalel

Obhajcovia dvoch michiganských lekárov z Indie, a jednej z ich manželiek, ktorí boli 22. apríla obvinení veľkou porotou a obžalovaní z trestného činu „mrzačenie ženských genitálií“ dvoch sedemročných dievčat, majú v úmysle použiť náboženskú slobodu ako argument obhajoby svojich moslimských klientov.

Obžalovaní sú členmi islamskej sekty Dawood Bohra sídliacej v ich domovskej krajine. Tento federálny súdny proces je prvým svojho druhu od roku 1996, kedy bola ženská obriezka (FGM) zakázaná. Tím obhajcov argumentuje, že táto prax je náboženským rituálom, a preto by mala byť chránená americkými zákonmi.

Ich obhajoba nevedomky odhaľuje falošné tvrdenie významných moslimov – napríklad iránskej-amerického náboženského učenca a televízneho moderátora Rezy Aslana a palestínsko-americkej aktivistky Lindy Sarsour, ktorí trvajú na tom, že mrmrzačenie ženských genitálií (ženských pohlavných orgánov), anglicky Female Genital mutilation (FGM) „nie je islamskou praxou. „

Mrzačenie ženských genitálií, tiež známe ako ženská obriezka, je vyrezanie alebo odstránenie klitorisu a niekedy aj pyskov. Jedná sa o spôsob, ako odstrániť sexuálnu túžbu a sexuálny zážitok dievčat, a ako zaručiť, aby zostali do svadby pannami a aby po svadbe zostali verné manželovi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie:

Ženská obriezka neprináša žiadne zdravotné výhody a mnohými spôsobmi dievčatá a ženy poškodzuje. Táto procedúra zahŕňa odstránenie a poškodenie zdravé a normálne ženské genitálne tkanivá a negatívne zasahuje do prirodzených funkcií dievčenských a ženských tiel. Všeobecne povedané, riziká narastajú so zvyšujúcou sa závažnosťou postupu.

Postupy sa väčšinou vykonávajú u mladých dievčat od detstva až po dospievanie a občas aj u dospelých žien. Odhaduje sa, že každoročne ženská obriezka ohrozuje viac ako 3 milióny dievčat.

mrzačenie ženských genitálií

Táto procedúra bola vykonaná na viac ako 200 miliónoch žien a dievčat žijúcich v súčasnosti v 30 krajinách v Afrike, na Strednom východe a v Ázii, kde je ženská obriezka rozšírená najviac.

Príliv imigrantov a utečencov z týchto častí sveta do západných krajín viedol k dramatickému a nebezpečnému nárastu počtu prípadov ženskej obriezky v Európe, Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických. Podľa štatistík Národnej zdravotnej služby je tejto príšernej procedúre vystavená len v Spojenom kráľovstve každú hodinu najmenej jedno dievča – a to takmer tridsať rokov potom, čo bola ženská obriezka v krajine zakázaná.

Správa Európskej komisie navyše ukázala, že v Európe podstúpilo ženskú obriezku približne 500 000 žien, a mnoho ďalších je vystavené riziku, že k tomu budú donútené. Napríklad v Nemecku bola v roku 2013 otvorená klinika, ktorá obetiam ženskej obriezky poskytuje fyzickú a psychologickú liečbu; odhaduje sa, že v krajine je zmrzačením postihnutých 50 000 žien, pričom približne 20 000 z nich žije v Berlíne. Pod menom Desert Flower Centre (Centrum Púštna kvetina) je táto snaha vedená a financovaná supermodelkou a herečkou narodenou v Somálsku a prominentnou aktivistkou proti ženskej obriezke Waris Dirieovou.

V súvislosti s prípadom lekárov vykonávajúcich ženskú obriezku v Michigane schválila 15. mája snemovňa reprezentantov štátu Minnesota a Senát štátu Michigan legislatívu, ktorá by v týchto štátoch rozšírila existujúce federálne zákony proti ženskej obriezke aj na rodičov dievčat, ktoré boli tomuto rituálu podrobené. Koniec koncov sú to matky a otcovia, ktorí nútia svoje dcéry, aby to podstúpili – napríklad v prípade v Somálsku narodenej spisovateľky Ayaan Hirsi Ali to bola jej babička.

V rozhovore pre britské noviny Evening Standard v roku 2013 vysvetlila Hirsi Ali – bývalá moslimka, ktorá sa zriekla svojej viery a stala sa otvorenou kritičkou islamu a práva šaría, obzvlášť vo vzťahu k ženám – prečo je ťažké stíhať členov rodiny podieľajúcich sa na FGM. povedala:

„Urobili mi to vo veku piatich rokov a o desať rokov neskôr, či dokonca o 20 rokov neskôr, by som proti svojim rodičom nevypovedala. Je to psychologický problém. Ľudia, ktorí to robia, sú otcovia, matky, babičky a tety. Žiadne dievčatko by ich neposlala do väzenia. Ako by žilo s takým pocitom viny? „

Širší problém, ktorý musíme riešiť vedľa legislatívy, spočíva v tom, že západný multikulturalizmus zošalel. Vezmite si napríklad aprílové rozhodnutie Celie Dugger, redaktorky rubriky Zdravie a veda novín New York Times, prestať používať výraz „mrzačenie ženských genitálií„, pretože má „kultúrny náboj„.

Napísala: „Existuje priepasť medzi západnými (a niektorými africkými) aktivistami, ktorí bojujú proti tejto praxi a ľuďmi, ktorí tieto rituály praktizujú. Cítila som, že jazyk, ktorý používame, prehlbuje túto priepasť.“

Ženská obriezka je rovnako otrasný zločin ako znásilnenie alebo otroctvo. Avšak na Západe samozvané feministky – vrátane moslimov, ako je Linda Sarsour a nemoslimských aktivistov na krížovej výprave proti „islamofóbii“ – buď o týchto barbarských praktikách mlčia, alebo popierajú ich vzťah k islamu. Podporujú títo ľudia tiež otroctvo, čo je ďalšia prax podporovaná islamom, ktorá sa dnes ešte praktizuje v Saudskej Arábii, Líbyi, Mauretánii a Sudáne, rovnako ako pod vládou Islamského štátu a Boko Haram?

Práve preto je legislatíva proti FGM, akokoľvek je nesmierne dôležitá, sama o sebe nedostatočná. Nastal čas, aby sme boli ostražití nielen voči ľuďom, ktorí ženskú obriezku vykonávajú, ako aj voči rodičom, ale aby sme odhalili a zdiskreditovali každého, kto sa túto brutalitu snaží ospravedlniť.

Khadija Khan je pakistanská novinárka a komentátorka, ktorá v súčasnosti sídli v Nemecku. Článok z anglického originálu Female Genital Mutilation: Multiculturalism Gone Wild vyšiel z láskavým súhlasom Gatestone INstitute v rámci partnerského projektu prekladu textov.

O autorovi

1 Komentár

  1. Michal Januska

    Aktivita Celie Dugger “ prestať používať výraz mrzačenie ženských pohlavných orgánov, pretože má „kultúrny náboj“ “ je tak zvrátená, až mám pocit že by mala byť podrobená zážitku FGM len preto aby mala možnosť posúdiť to objektívnejšie.

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This