Vyberte položku Stránka

GATESTONE INSTITUTE: Moslimovia prichádzajú, židia odchádzajú. To je dnešné Francúzsko

GATESTONE INSTITUTE: Moslimovia prichádzajú, židia odchádzajú. To je dnešné Francúzsko

Predmestia (banlieues) vzdialené od bohatých bulvárov a bistier Paríža predstavujú „iné Francúzsko“. Geograf Christophe Guilluy ich vo svojej významnej knihe nazýva „periférne Francúzsko“ (La France périphérique). Sú miestami, kde je spolužitie medzi rôznymi komunitami vystavené naozajstnej skúške.

V posledných 20 rokoch sa tieto francúzske predmestia stali nielen „centrami chudoby a sociálnej izolácie“, ale premenili sa z oblastí s najväčšou koncentráciou židovského obyvateľstva vo Francúzsku na „stratené územia republiky“, ako o nich vo svojej knihe Les Territoires perdus de la République píše veľký historik Georges Bensoussan. Stali sa jedným z najviditeľnejších znakov islamizácie Francúzska.

Antisemitizmus ako jedna z najhorších chorôb Európy sa vrátil. Francúzsko hostí najväčšiu židovskú komunitu v Európe a židia z týchto predmestí utekajú – buď do zahraničia, alebo do štvrtí pre bohatých, kde sa cítia bezpečnejšie. To, čo sa deje židom, bude mať značný vplyv na celý kontinent.

Na parížskom predmestí Bagneux niekto aktuálne zničil pamätnú dosku židovského mladíka Ilana Halimiho, ktorý bol v roku 2006 unesený, mučený a zavraždený barbarským gangom len preto, že bol žid. V tej dobe to bol po mnohých vo Francúzsku prvý prípad antisemitizmu, ktorý vyústil do vraždy. Potom islamisti povraždili židov v škole v meste Toulouse a v kóšer obchode v Paríži.

Nový prieskum denníka Le Monde poukázal na desivý fakt, že teraz už antisemitizmus klope na dvere francúzskych židov každý deň. Zároveň to vytvára vážny migračný trend – francúzski židia sa stávajú tzv. vnútornými utečencami.

Francúzski židia nie sú ohrozovaní len vo svojich synagógach a školách, ale aj vo svojich domovoch. Členovia istej židovskej rodiny boli nedávno držaní ako rukojemníci, zbití a okradnutí vo svojom byte na predmestí v časti Seine Saint-Denis. Predtým bola zbitá a usmrtená zhodením z balkóna svojho bytu v parížskej štvrti Belleville lekárka a učiteľka Sarah Halimi. Muž, ktorý ju za pokriku „Allah akbar“ („Boh je veľký“) zavraždil, bol jej moslimský sused. Dvoch židovských bratov nedávno na parížskej ulici napadli muži s pílkou na železo, pričom kričali: „Vy špinaví židia! Zomriete“.

Len nedávno dostal muž menom Pavol do svojej poštovej schránky na predmestí Noisy-le-Grand list obsahujúci vyhrážku smrťou. V liste stálo Allah akbar a bola k nemu priložená nábojnica kalibru 9 mm. Nasledujúci deň prišiel ďalší list, v ktorom stálo „všetci zomriete“ a ktorý tentoraz obsahoval nábojnicu do kalašnikova. Denník Le Monde varuje, že mnoho židovských rodín je pod tlakom. Mladí židovskí muži, ktorí vo dvore synagógy na predmestí Garges-lès-Gonesse (departement Val-d’Oise) postavili rituálny jesenný prístrešok (sukkah), boli v susedstve napadnutí ľuďmi kričiacimi: „špinaví židia“.

GATESTONE INSTITUTE: Bezdetní európski lídri nás ako námesační vedú ku katastrofe

Historické židovské štvrte sa vyprázdnili. Jérôme Fourquet a Sylvain Manternach vo svojej knihe L’an prochain à Jerusalem? (Budúci rok v Jeruzaleme?) zmieňujú židovské deti, ktoré opúšťajú verejné školy a hlásia sa do súkromných. Kvôli väčšej bezpečnosti pomohli rôzne organizácie 400 židovským rodinám premiestniť svoje deti do súkromných škôl.

Medzi rokmi 2005-2015 bolo vo Francúzsku spáchaných 4 092 antisemitských útokov. Podľa štúdie, ktorú v septembri publikovala Foundation for Political Innovation, uviedlo 60 % francúzskych židov, že sa „obávajú fyzického napadnutia na ulici“.

Po teroristických útokoch v Paríži v roku 2015 pripravil think tank napojený na Židovskú agentúru (Jewish Agency) plán na emigráciu 120 000 francúzskych židov do Izraela. V roku 2016 emigrovalo do Izraela 5 000 a v roku 2015 7 900 Židov. Popri 20 000 židoch, ktorí z Francúzska emigrovali do Izraela v posledných troch rokoch, dochádza tiež k veľkému vnútornému sťahovaniu z východnej do západnej časti Paríža – do šestnásteho a sedemnásteho obvodu. Podľa prezidenta organizácie National Office of Vigilance against Anti-Semitism Sammyho Ghozlana sa v posledných 10 rokoch z celkovej židovskej populácie v Île-de-France tvorenej 350 000 ľuďmi 60 000 z nich presťahovalo.

Francúzska vláda spustila operáciu na ochranu 800 synagóg, škôl a komunitných centier. Ako ale vysvetľuje denník Le Monde, na ochranu židov na uliciach a v ich domovoch môže urobiť len málo. Islamský antisemitizmus požiera Francúzsku republiku.

Podľa štúdie uskutočnenej agentúrou IFOP „existuje silná korelácia medzi antisemitským násilím a nosením kipy“. Táto židovská pokrývka hlavy z verejných miest mnohých oblastí Francúzska zmizla. V Marseille sa tak stalo úplne otvorene – miestny židovský líder vyzval židov, aby sa kvôli svojej bezpečnosti vyhýbali noseniu židovských symbolov na verejnosti. Kým židovské symboly miznú, tie islamské sa množia – od burkini na pláži po nosenie šatiek na pracovisku. Židia, ktorí z Francúzska ešte neutiekli, sa snažia byť neviditeľní.

Až do roku 2000 bolo parížske predmestia Bondy „príjemné a pokojné miesto s 250 až 300 židovskými rodinami a synagógami, ktoré boli o sviatku Šabat plné ľudí. Teraz zostalo len okolo 100 židovských rodín“, povedal miestny obyvateľ Alain Benhamou, ktorý odišiel po tom, čo na stenách uvidel nápisy „špinaví Židia“.

Pre antisemitizmus opúšťajú židovské rodiny i Toulouse. Bývalý predseda vlády Manuel Valls hovoril v tejto súvislosti o „územnom, etnickom a sociálnom apartheide“. Francúzske predmestia sa rýchlo stávajú spoločnosťami fungujúcimi na báze apartheidu.

Pred pár dňami bol za účasť na teroristickom sprisahaní odsúdený na 20 rokov väzenia Abdelkader Merah, brat teroristu, ktorý zavraždil štyroch židov v Toulouse. Francúzsky znalec islamu Gilles Kepel nazval proces „biopsiou“ toho „druhého Francúzska“ – islamizované, dejudaizované a periférne. „Je pozoruhodné, že po desaťročiach strávených vo Francúzsku [Merahova] matka stále hovorí veľmi zlou francúzštinou a bolo nutné povolať k súdu prekladateľa“, povedal Kepel.

V časti Seine-Saint-Denis teraz tvoria moslimovia 40 % obyvateľov. A výsledok? Historické židovské komunity v mestách ako La Courneuve, Aubervilliers, Stains, Pierrefitte-sur-Seine, Trappes, Aulnay-sous-Bois, Le Blanc-Mesnil a Saint Denis miznú. Z dôvodu absencie bezpečnosti zostáva dnes v miestach ako je Courneuve menej než 100 židovských rodín z pôvodných 600 až 700. Pre mnoho z týchto židov ide o druhý útek.

70 % z pol milióna francúzskych židov tvoria sefardskí židia – odídení zo Španielska v roku 1492, ktorí utiekli na Stredný východ, do severnej Afriky a Turecka radšej než do Európy. Do Francúzska prišli medzi rokmi 1956 a 1962 v čase, keď Alžírsko, Maroko a Tunisko získali nezávislosť – medzi nimi napríklad dvaja francúzski nositelia Nobelovej ceny za fyziku Claude Cohen-Tannoudji (1996) narodený v Alžírsku a Serge Haroche (2014) narodený v marockej Casablanke.

V južnom predmestí Paríža Kremlin-Bicêtre, ktoré má 25 000 obyvateľov, je teraz 25 % moslimov. Do roku 1990 tvorili židia 10 % obyvateľov, dnes už len 5 %.

Antisemitizmus spôsobil revolúciu v geografii i demografii Francúzska. Nenávisť k židom sa stala vstupnou bránou k France soumis – podrobeniu Francúzska.

 

 

Pôvodný článok bol preložený v rámci oficiálnej spolupráce s GATESTONE INSTITUTE.

O autorovi

Giulio Meotti

Giulio Meotti, redaktor kultúrnej rubriky denníka Il Foglio, je taliansky novinár a publicista.

2 komentáre

  1. Jana Ludvigova

    Netaniahu musí byť veľmi spokojný, židia sa mu vracajú do Izraela, takže môže zaberať ďalšie palestínske osady, odtiaľ palestínci utečú do Francúzska, tam sa mstia na židoch, ktorí zase utekajú do Izraela …také malé pereptum mobile!

    • MiroslavJan

      Zdá sa, že si to roztáčajú samy ako po 1SV.

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This