GATESTONE INSTITUTE: Európska migračná kríza? Ďalšie milióny sú na ceste. „Africký exodus biblických proporcií nemožno zastaviť“

Summit Africkej únie a Európskej únie (AU-EÚ), ktorý sa konal v Abidjane na Pobreží Slonoviny v dňoch 29. – 30. novembra 2017, skončil hlbokým neúspechom potom, čo 55 afrických a 28 európskych vodcov, ktorí sa zúčastnili akcie, sa nedokázali dohodnúť dokonca aj na základných opatreniach, ktoré by zabránili potenciálnym desiatkam miliónov afrických imigrantov, aby migrovali do Európy.

Napriek vysokým očakávaniam a veľkolepým výrokom bolo jediným konkrétnym rozhodnutím, ktoré vyšlo z Abidjane prísľub evakuácie 3800 afrických imigrantov z Líbye.

Viac ako šesť miliónov imigrantov čaká v krajinách okolo Stredozemného mora na príchod do Európy, podľa utajovanej nemeckej vládnej správy, ktorá unikla do denníka Bild. Správa uvádza, že v Líbyi čaká jeden milión ľudí, ďalší milión čaká v Egypte, 720 000 v Jordánsku, 430 000 v Alžírsku, 160 000 v Tunisku a 50 000 v Maroku. Viac ako trom miliónom ďalších, ktorí čakajú v Turecku, je zatiaľ v súčasnosti zabránené v migrácii do Európy vďaka dohode EÚ s tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoğanom.

Bývalý šéf britského veľvyslanectva v Benghází, Joe Walker-Cousins, varoval, že až milión prisťahovalcov z krajín Afriky je už na ceste do Líbye a do Európy. Snahy EÚ vycvičiť líbyjskú pobrežnú hliadku boli „príliš málo a príliš neskoro,“ povedal.

„Moji informátori v oblasti mi hovoria, že existuje potenciálne jeden milión imigrantov, ak nie už viac, čo sa už dostáva k pobrežiu z centrálnej Afriky a Afrického rohu.“

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani uviedol, že Európa „podceňuje“ rozsah a závažnosť migračnej krízy a že „milióny Afričanov“ zaplavia tento kontinent v najbližších niekoľkých rokoch, ak sa neprijmú naliehavé opatrenia.

V rozhovore s Il Messager povedal Tajani, že by došlo k exodu „biblických proporcií, ktoré by nebolo možné zastaviť“, keby sa Európa nedokázala vysporiadať s týmto problémom:

„Rast obyvateľstva, zmena klímy, rozširovanie púšte, vojny, hladomor v Somálsku a Sudáne. To sú faktory, ktoré nútia ľudí opustiť svoje domovy.“

„Keď ľudia strácajú nádej, riskujú, že prekročí Saharu a Stredozemné more, pretože je horšie zostať doma, kde sú ohrození nesmiernymi rizikami. Ak sa s tým nebudeme čoskoro zaoberať, za päť rokov budú klopať na dvere Európy milióny ľudí.“

„Dnes sa snažíme vyriešiť problém niekoľkých tisíc ľudí, ale musíme mať stratégiu pre milióny ľudí.“

Len niekoľko dní pred summitom AU-EÚ vyzval Tajani na „Marshallov plán pre Afriku“ – dlhodobému investičnému plánu vo výške 40 miliárd EUR (48 miliárd dolárov) na podporu vzdelávania a pracovných príležitostí na kontinente, ktorý by odrádzal ľudí od opustenia svojich krajín. Varoval, že špirála rastu populácie v Afrike bude predstavovať demografickú „bombu“, ktorá by mohla vytlačiť milióny Afričanov do Európy. „Bez stratégie budeme mať terorizmus, nelegálne prisťahovalectvo a nestabilitu,“ povedal.

Viac ako polovica celosvetového rastu počtu obyvateľov v období do roku 2050 nastane v Afrike podľa novej správy OSN nazvanej „Perspektívy svetovej populácie: Revízia z roku 2017“. Očakáva sa, že populácia Afriky sa zvýši o 1,3 miliardy, z 1,2 miliardy v roku 2017 na 2,5 miliardy v roku 2050. Od roku 2017 do roku 2050 sa predpokladá, že populácia 26 afrických krajín sa zvýši aspoň na dvojnásobok svojej súčasnej veľkosti.

Veľká časť populačného nárastu v Afrike sa objaví v Nigérii, tá je v súčasnosti podľa OSN siedmou najľudnatejšou krajinou sveta. Do roku 2050 Nigéria predbehne Spojené štáty, aby sa stala treťou najväčšou krajinou na svete podľa počtu obyvateľov, za Indiou a Čínou (očakáva sa, že počet obyvateľov Indie predbehne Čínu do roku 2024).

Po roku 2050 bude podľa predpovedí Afrika jediná oblasť na svete, ktorá bude stále trpieť „výrazným rastom počtu obyvateľov“ – predpokladá sa, že podiel kontinentu na celosvetovej populácii sa zvýši zo 17% v roku 2017 na 40% do roku 2100.

Afrika je v súčasnej dobe najmladším kontinentom na svete: 60% populácie Afriky má menej ako 25 rokov, v porovnaní so 32% v Severnej Amerike a 27% v Európe.

28 štátov EÚ má HDP 18 miliárd dolárov, deväťkrát väčšie ako celá Afrika, ktoré HDP je 2 miliardy dolárov.

Riaditeľ úradu OSN v Ženeve Michael Møller varoval, že sa Európa musí pripraviť na príchod ďalších miliónov migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu. V rozhovore pre The Times, Møller a Dane, povedal:

„To, čo sme videli, je jedna z najväčších ľudských migrácii v histórii, a len sa zrýchľuje. Mladí ľudia majú mobilné telefóny a môžu vidieť, čo sa deje v iných častiach sveta, a to funguje ako magnet.“

Nemecký minister pre rozvoj Gerd Müller zopakoval toto varovanie:

„Najväčšie migračné pohyby sú stále pred nami: populácie Afriky sa v najbližších desaťročiach zdvojnásobí, krajiny ako Egypt narastú na 100 miliónov ľudí, Nigéria na 400 miliónov. V našom digitálnom veku s internetom a mobilnými telefónmi každý vie o našej prosperite a životnom štýle.“

Müller dodal, že iba 10% tých, ktorí sa dali do pohybu, dosiahlo Európy: „Osem až desať miliónov prisťahovalcov je stále na ceste.“

Gideon Rachman, napísal článok pre Financial Times a vysvetlil európsku situáciu:

„Jednou z možných reakcií pre Európu je prijať to, že migrácia zo zvyšku sveta je nevyhnutná – a z celého srdca ju prijať. Dlhom zaplavenej ekonomiky Európy potrebuje injekciu mladých ľudí a dynamiku. Kto bude pracovať v domovoch dôchodcov a v stavebníctve, keď nie prisťahovalci zo zvyšku sveta? „

„Ale aj tí Európania, ktorí sa zaoberajú imigráciou, majú tendenciu tvrdiť, že novo prichádzajúci na kontinent musia samozrejme prijať európske hodnoty. To môže byť nereálne … Mnoho prisťahovalcov z Blízkeho východu a Afriky si so sebou prináša oveľa konzervatívnejšie a sexistické postoje. Bude to chcieť viac než len niekoľko tried občianskej výchovy, aby sa to zmenilo … „

„Je možné, že ostrovné národy obklopené Tichým oceánom, ako je Japonsko alebo Austrália, budú mať prísne kontroly v oblasti prisťahovalectva. To nebude možné pre Európsku úniu, ktorá je súčasťou eurázijskej zemskej masy, a od Afriky ju oddeľujú iba úseky Stredozemného mora.“

Soeren Kern je vedúcim pracovníkom Gatestone Institute v New Yorku. Článok vyšiel pôvodne v anglickom originále Europe’s Migrant Crisis: Millions Still to Come na Gatestone Institute.


Publikovaný

v

od

Značky: