- „Najväčší rozdiel je v tom, že v Európe je politika a náboženstvo od seba oddelené, avšak v prípade islamu je to práve náboženstvo, čo určuje politiku“ – Zoltan Balog, minister ľudských zdrojov v Maďarsku.
- Nie je náhoda, že prezident Donald Trump si vybral Poľsko, krajinu, ktorá bojovala s nacizmom i komunizmom, aby prebudilo Západ preukazujúci nedostatočnú vôľu v existenčnom boji proti novému totalitarizmu: radikálnemu islamu.
- „Vlastniť zbrane je jedna vec a mať vôľu ich používať je naproti tomu úplne iná vec„. – profesor William Kilpatrick, vysoká škola Boston.
Americký prezident Donald Trump predniesol nadšenému poľskému davu pred stretnutím vodcov summitu G20 historický prejav. V ňom popísal boj Západu proti „radikálnemu islamskému terorizmu“ ako spôsob ochrany „našej civilizácie a nášho spôsobu života„. Trump sa opýtal, či Západ má vôľu prežiť:
„Veríme v naše hodnoty do takej miery, aby sme ich hájili za každú cenu? Máme dostatočný rešpekt voči našim občanom, aby sme ochraňovali naše hranice? Máme túžbu a odvahu chrániť našu civilizáciu tvárou v tvár tým, ktorí by ju chceli vyvrátiť a zničiť?„
Odpoveď na Trumpovu otázka možno nájsť vo východnej Európe, kde sa rozhodol svoj významný prejav predniesť.
Keď islamský samovražedný atentátnik zavraždil 22 koncertných návštevníkov v Manchestri, vrátane dvoch Poliakov, poľská premiérka Beata Szydłová povedala, že Poľsko by nemalo byť „vydieraním“ nútené do prijatia tisícov utečencov v systéme kvót Európskej únie. Vyzvala poľských zákonodarcov, aby ochránili krajinu a Európu pred pohromou islamského terorizmu a kultúrnej samovraždy:
„Kam smeruješ, Európa? Povstaň z kolien a z letargie, lebo budeš plakať nad svojimi deťmi každý deň.„
After Szydło’s speech, Zoltan Balog, Hungary’s Minister for Human Resources, declared:
O niekoľko dní neskôr Európska únia oznámila, že začne konanie s cieľom potrestať Poľsko, Maďarsko a Českú republiku za ich odmietnutie prijať migrantov, ako to rozhodla Európska komisia podľa ňou vytvorenej schémy z roku 2015.
Po Szydłovej prejave vyhlásil Zoltan Balog, minister pre ľudské zdroje v Maďarsku:
„Islam je významnou kultúrou a náboženstvom, ktoré musíme rešpektovať, ale Európa má odlišnú identitu a je jasné, že tieto dve kultúry nie sú bez konfliktu schopné koexistovať … Najväčší rozdiel je v tom, že v Európe je politika a náboženstvo od seba oddelené, avšak v prípade islamu je to práve náboženstvo, čo určuje politiku„.
To je dôvod, prečo bol Viktor Orban označený za „vnútorného nepriateľa Európy“ – pretože pochopil, čo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker nikdy nedokáže: „Udržiavať Európu kresťanskou„.
Tieto prejavy od visegrádskych predstaviteľov – európskej skupiny pozostávajúcej z Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska – sú len dva príklady hlbokých ideologických rozdielov medzi západoeurópskymi krajinami a krajinami strednej a východnej Európy.
Visegrádskí lídri majú rastúcu tendenciu zobrazovať islam ako civilizačnú hrozbu pre kresťanskú Európu. Ak v západnej Európe bolo kresťanstvo dramaticky odvrhnuté verejnou mienkou a prísne obmedzené úradnými pravidlami EÚ, vo východnej Európe nové prieskumy verejnej mienky ukazujú, že kresťanstvo je rovnako zdravé a vlastenecké ako kedykoľvek predtým. Preto Trump nazval Poľsko „verným národom„. Preto sa americké katolícke časopisy otvorene pýtajú, či existuje „kresťanské prebudenie“ vo východnej Európe. Slovensko schválilo zákon, ktorým sa zabráni tomu, aby sa islam stal oficiálnym štátnym náboženstvom.
Tieto krajiny strednej a východnej Európy vedia, že multikulturalizmus západnej Európy bol na začiatku receptom na teroristické útoky. Ako Ed West z The Spectator poznamenal:
„Nie je to samozrejme celá Európa. Stredná Európa, hlavne Poľsko, Maďarsko a Česká republika, zostávajú v značnej miere v bezpečí pred teroristickými hrozbami, a to napriek tomu, že predtým boli zapojení do aktivít NATO na Blízkom východe. Je to kvôli tak zrejmým príčinám, že nesmú byť spomínané. Moslimov je v Poľsku 0,1 percenta, z ktorých väčšina pochádza z dlho usadenej komunity Tatárov, v Británii je 5 percent, vo Francúzsku 9 percent, v Bruseli 25 percent a toto číslo stále rastie.“
To, čo je podľa všetkého „zjavné“, je to, že Poľsko a Maďarsko nie sú zasiahnuté islamskými teroristickými útokmi, pretože majú veľmi málo moslimov, zatiaľ čo Belgicko a Spojené kráľovstvo sú na tom opačne. Európa by bola pravdepodobne bezpečnejšia, ak by nasledovala príklad východnej Európy.
Východná Európa nielenže ukazuje väčšie pochopenie západnej kultúry ako západná Európa; tieto východné krajiny boli tiež oveľa štedrejšie voči NATO, k záštite ich nezávislosti a bezpečnosti. Kultúra a bezpečnosť idú ruka v ruke: ak beriete svoju vlastnú kultúru a civilizáciu vážne, budete ich pripravení brániť.
Stručný pohľad na vojenské výdavky členov NATO v percentách HDP ukazuje, že Poľsko plní cieľ 2%, na rozdiel od všetkých západoeurópskych krajín. Iba päť z 28 členov NATO – USA, Grécko, Poľsko, Estónsko a Spojené kráľovstvo – spĺňa cieľ 2%. Kde je Francúzsko? A Belgicko? A Nemecko? A Holandsko?
„Na rozdiel od väčšiny svojich partnerov z krajín NATO a Európy,“ vysvetľuje Agnia Grigasová, analytička v Atlantickej rade, „Poľsko za posledné dve desaťročia konštantne považovalo obranu za prioritnú otázku a v dôsledku toho sa pomaly ale iste stáva základným kameňom európskej bezpečnosti.“ Poľsko – na rozdiel od Belgicka, Talianska a ďalších európskych krajín – nie je „čiernym pasažierom„, ale je dôveryhodným partnerom ich amerického spojenca. Poľsko preukázalo lojálnu podporu Spojeným štátom v Afganistane a Iraku, kde ich vojská bojovali proti Talibanu a pomohli zvrhnúť Saddáma Husajna.
Nie je náhoda, že prezident Donald Trump si vybral Poľsko, krajinu, ktorá bojovala s nacizmom i komunizmom, aby prebudilo Západ preukazujúci nedostatočnú vôľu v existenčnom boji proti novému totalitarizmu: radikálnemu islamu.
„Západ bude aj naďalej mať vojenskú výhodu keď príde vhodná doba, ale vlastniť zbrane je jedna vec a mať vôľu ich používať je úplne iná vec,“ napísal William Kilpatrick, profesor na Boston College. „Západ je silný vojensky, ale ideologicky slabý. Postráda civilizačnú sebaistotu“.
Preto je dôležité, aby bola východná Európa naďalej silným hlasom nesúhlasu v projekte EÚ. Mohla by poskytnúť práve kultúrnu sebadôveru, ktorá európskym byrokratom dramaticky chýba – čím ohrozuje samotnú Európu.
Zdroj: Gateston Institute