Vyberte položku Stránka

GATESTON INSTITUTE: Turecko odmieta „umiernený islam“

GATESTON INSTITUTE: Turecko odmieta „umiernený islam“
  • „Tieto prívlastky umierneného islamu sú veľmi škaredé, neúctyhodné a urážlivé voči nášmu náboženstvu, neexistuje žiadny umiernený alebo neumiernený islam, islam je islam a tak to je.“ – turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  • V súlade s tvrdeniami Erdogana, tureckou vládou financované riaditeľstvo pre náboženské záležitosti (Diyanet) vydalo v júli podrobnú 140 stránkovú správu, ktorá uvádza, že islam je „nadradený“ judaizmu a kresťanstva a že „dialóg medzi vierami je neprijateľný“ .
  • „Slovo kafir je najhoršie slovo v ľudskom jazyku, je oveľa horšie ako n-slovo [skratka pre nigger-černoch], pretože n-slovo je osobný názor, zatiaľ čo kafir je Alláhove nariadenie.“ – Dr. Bill Warner, riaditeľ Centra pre štúdium politického islamu (CSPI).

[sociallocker][/sociallocker]


Na konferencii o podnikaní žien, ktorá sa konala v Ankare 9. novembra a pod záštitou Organizácie islamskej spolupráce (OIC), turecký prezident Recep Tayyip Erdoan odmietol koncept „umierneného islamu“ . Odvolával sa na sľub saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana – počas konferencie Future Investment Initiative v Rijáde 25. októbra, aby sa jeho krajina stala baštou „umierneného islamu„, povedal Erdogan: „Islam nemôže byť ani umiernený ani neumiernený. Islam je len jeden.“ Tiež povedal, že „tento pojem vznikol na Západe“ , aby „v skutočnosti oslabil islam“ .

Erdogan konzistentne šíri svoje názory na termín „umiernený islam“ , ktorý sa často používa na Západe, pri popisovaní jeho Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). Už v roku 2007 povedal : „Tieto prívlastky umierneného islamu sú veľmi škaredé, neúctyhodné a urážlivé voči nášmu náboženstvu, neexistuje žiadny umiernený alebo neumiernený islam, islam je islam a tak to je.“

umiernený islam

‚Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno znovu odmietol koncept „umierneného islamu„, hovorí: „Islam nemôže byť ani ‚mierny‘ alebo ‚neumiernený‘. Islam môže byť len jeden“ a že „pôvod tohto konceptu pochádza zo Západu,“ ktorý „v skutočnosti chce oslabiť islam“ . Na snímke: Erdogan v Hamburgu, Nemecko 8. júla 2017. (Foto: Sean Gallup / Getty Images)

V súlade s tvrdeniami Erdogana, tureckou vládou financované riaditeľstvo pre náboženské záležitosti (Diyanet) vydalo v júli podrobnú 140 stránkovú správu , ktorá uvádza, že islam je „nadradený“ judaizmu a kresťanstva a že „dialóg medzi vierami je neprijateľný“ .

Správa sa zameriava na učenie a ciele amerického islamského duchovného Fethullah Gülena, ktorého turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat v júli 2016. V tretej kapitole autori správy obvinili Gülen, že sa snaží „spojiť alebo zrovnoprávniť islam s kresťanstvom“ pod rúškom dialógu. Hovorí napríklad toto:

„Gülenovo tvrdenie, že niekto, kto verí v najsvätejšiu trojicu kresťanstva, by nemal byť okamžite vyhlásený neveriacim, nie je v žiadnom prípade v súlade s islamskou Tawhidskou vierou (jednotou Alaha). Je zrejmé, že takéto tvrdenie, ktoré je súčasťou jeho dialógu medzi vierami, nie je nič iné ako pokus o očistenie najsvätejšej trojice kresťanstva a snahu legitimizovať trojicu v očiach moslimov. „

„Keď príde na to, aby dokázal túto zvrátenú myšlienku, tak sa dokonca ani nazastaví pred skreslením významu verša Koránu. Všetci islamskí učenci chápu, že verš, ktorý hovorí:“ Neveriaci sú tí, ktorí hovoria, že Alah je tretina z troch,“ (Súra 5/73) znamená, že tí, ktorí veria v trojicu, sú kafíri [neveriaci]. „

„Gülenove výroky, ktoré sa pokúšajú očistiť kresťanov, sú v opozícii voči Tawhid a sú neprijateľné, pretože podľa islamu, keď Alah vytvoril islam ako posledné náboženstvo, kresťanstvo stratilo svoju platnosť.“

Správa uzatvára:

„Islam je posledné božské náboženstvo zaslané celému ľudstvu. Všetky bývalé náboženstvá stratili svoju platnosť, keď prorok Mohamed, posledná perla reťaze prorokov, bol vyslaný ako prorok a Korán bol predstavený ako posledná božská kniha. Preto je podľa islamu neprijateľné hodnotiť islam na rovnakej úrovni ako judaizmus a kresťanstvo a zapojiť sa do „medzi-náboženského dialógu“ tým, že sa hovorí, že bývalé náboženstvá sú aj naďalej „pravými náboženstvami“. Klásť islam, posledné a jediné pravé náboženstvo, na rovnakú úroveň s inými náboženstami, nie je v súlade s islamskou jedinečnosťou a nadradenosťou v očiach Alaha.“

Inými slovami, zatiaľ čo mnoho západných vlád a kresťanských vodcov považuje Turecko za „umierneného“ spojenca a zahŕňa islam do vzájomných medzi-náboženských aktivít, ľudia, čo sa zišli v Ankare hrdo vyhlásili, že považovať kresťanov a všetkých ostatných ne-moslimov za kafirov je v súlade s islamskou doktrínou.

Aby sme pochopili hĺbku tohto rozdielu, musíme pochopiť slovo kafir a jeho význam pre moslimov. Dr. Bill Warner, riaditeľ Centra pre štúdium politického islamu (CSPI), vysvetľuje :

„Obvyklý preklad tohto arabského slova je neveriaci, ale neveriaci je len veľmi malá časť jeho významu.“ Korán definuje slovo „kafir“ a hovorí, že káfirom sa môžu stať tie najhoršie veci. Hovorí, že kafiri sú nenávidení a sú satanovými priateľmi. Kafir môže byť olúpený, zabitý, mučený, znásilnený, vysmievaný, prekliaty, odsúdený a Korán nemá jediného dobrého slova pre kafirov… „

„Za posledných 1400 rokov zomrelo v dôsledku politickej doktríny islamu 270 miliónov kafirov, čo je najväčší jediný zdroj utrpenie v dejinách sveta.“

„Slovo kafir je najhoršie slovo v ľudskom jazyku, je oveľa horšie ako n-slovo [skratka pre nigger-černoch], pretože n-slovo je osobný názor, zatiaľ čo kafir je Alláhove nariadenie. Takmer dve tretiny Koránu sú venované kafirom. Islam je fixovaný na kafirov a umiernený moslim si myslí, že ste kafir. Aké umiernené to je? “ 

Je ironické, že Warnerovo hodnotenie neexistencie „umierneného“ islamu je bližšie k Erdoganovi, než ku korunnému princovi Saudskej monarchie. Je diskutabilné, či sa islam môže reformovať a stať sa umierneným, alebo či môže byť islamská spoločnosti sekularizovaná.

Podľa islamského učenia je Korán doslovný prejav vševedúceho Alaha. Anjel Gabriel, ktorý zostupuje k Mohamedovi s veršami Koránu, predstavuje veľkú časť islamu a nedovoľuje, aby sa časti písma zmenili alebo ignorovali. Korán tvrdí, že je to konečné, dokonalé a večné posolstvo Alaha k svetu a že to tak bolo vždy a vždy zostane nezmenené. Ale moslimovia ako jednotlivci môžu a mali by byť povzbudzovaní, aby zmenili svoje myslenie k lepšiemu.

Dokonca, aj keď nie je možné úplne dosiahnuť tieto ciele, stále to stojí za to úsilie, ak aspoň niektorí prenasledovaní kafiri v moslimskom svete môžu byť chránení pred netoleranciou, útlakom a krviprelievaním.

Sú to ale politickí a náboženskí vodcovia moslimských komunít, ktorí musia takéto úsilie viesť. Práve oni by mali zavádzať reformy a podporovať slobodu a ľudské práva pre všetkých.

Bohužiaľ, aj keď prezident zdanlivo „umiernenej“ moslimskej krajiny, ako je Turecko, odmieta obyčajnú zmienku o „umiernenom“ islamu, nezdá sa, že to zabráni západným „progresívnym“ elitám v tom, aby ospravedlňovali násilnú moslimskú rétoriku – tak v mene multikulturalizmu, ak aj zo strachu, že budú obvinení z „islamofóbie“ . Nezáleží na tom, že islam je náboženstvo, ktoré sa nadraďuje nad všetkými ostatnými, alebo že vodcovia, ako je Erdogan, presadzujú ideológiu podmanenie a zotročovania ľudí rôznych náboženstiev alebo politických názorov. Niet divu, že kresťanstvo, judaizmus a jezídismus boli v Turecku prakticky zničené, rovnako ako vo zvyšku moslimského sveta.

Uzay Bulut, novinár, narodil sa a vyrastal ako moslim v Turecku, v súčasnosti sídli vo Washingtone DC.

Nasledujte Uzay Buluta na Twitteri

Zdroj: Gatestone Institute

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This