GATESTON INSTITUTE: Jediný možný mierový plán Palestínčanov

  • Palestínčania nechcú mať nič spoločné s plánom prezidenta Trumpa: vedia, že nikdy nebude môcť splniť ich požiadavky. Palestínčania nesúhlasia s mierovým plánom kvôli sporu o hranicu, osady, kontrolné stanovištia alebo statusu Jeruzalema. Sú proti plánu prezidenta Trump a iným mierovým iniciatívam, pretože Palestínčania majú na mysli niečo iné.
  • Obe palestínske strany, Palestínska samospráva a Hamas sa nemusia na všetkom zhodnúť, ale zhodujú sa na odstránení Izraela. Jediný mierový plán prijateľný pre súčasných palestínskych vodcov by bol ten, ktorý by uľahčil ich poslanie pokračovať v džiháde proti Izraelu, aby ho zničil.
  • Ak by sa Jared Kushner a Jason Greenblatt chceli dozvedieť viac o skutočných ambíciách Palestínčanov, mali by si niektorý piatok vypočuť kázeň v niektorej mešite, alebo sa zastaviť v niektorej škole na Západnom brehu, alebo v Pásme Gazy. Možno by potom sami pochopili, že žiadny mierový plán na svete nemôže v súčasnosti odolať jedu, ktorý je deň čo deň vstrekovaný do sŕdc a myslí Palestínčanov a ich detí.

[sociallocker][/sociallocker]


Palestínci nikdy nevenovali pozornosť plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa, týkajúceho sa mieru na Blízkom východe. Palestínci o pláne, ktorý ešte ani nebol zverejnený, nič nevedia.

Táto skutočnosť ich však nezastavila od kategorického odmietnutia doposiaľ neoznámeného plánu a tento postoj Palestínci zopakovali znovu tento týždeň, keď americkí vyslanci pre Blízky východ Jared Kushner a Jason Greenblatt navštívili Izrael a niekoľko arabských zemí, aby tento plán prerokovali.

Trumpov plán zďaleka ešte nebol dokončený a ako taký nebol ešte oficiálne predložený žiadnej strane izraelsko-arabského konfliktu. Kushner a Greenblatt pracujú na pláne niekoľko mesiacov a ich súčasná cesta do regiónu súvisí s Jordánskom a Egyptom.

Sú to len Palestínčania, ktorí bojkotujú americkú administratívu. V posledných šiestich mesiacoch odmietajú vedúci predstavitelia palestínskej samosprávy rokovať s vládou USA, samozrejme s výnimkou toho, keď sa jednalo o získanie finančnej pomoci zo strany USA. Prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás a vedúci predstavitelia v Ramalláhu sa nielen odmietli stretnúť s akýmkoľvek úradníkom americkej administratívy, ale tiež viedli nenávistnú kampaň a podnecovali k nenávisti voči prezidentovi Trumpovi a vrcholným predstaviteľom administratívy USA.

Väčšina palestínskych útokov bola doteraz namierená proti „židovským a sionistickým“ poradcom Trumpa, vrátane Kushnera, Greenblatta a amerického veľvyslanca v Izraeli Davida Friedmana.

Palestina
V uplynulých šiestich mesiacoch sa prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás a ďalší vysokí predstavitelia jeho administratívy nielen odmietli stretnúť s akýmkoľvek úradníkom americkej administratívy, ale tiež viedli nenávistnú kampaň a podnecovali k nenávisti voči prezidentovi Trumpovi a najvyšším predstaviteľom USA. Na snímke: Vyslanci amerického prezidenta Jason Greenblatt (vľavo) a Jared Kushner (uprostred) rokujú 22. júna 2017 v Ramalláhu s Abbásom (vpravo). Na schôdzke Abbás odmietol ich požiadavku zastaviť financovanie teroristov a ich rodín. (Fotografia: Thaer Ghanaim / PPO prostredníctvom Getty Images)

Zlomyselné útoky na Trumpa a vedúcich úradníkov americkej administratívy boli tiež sprevádzané vyhláseniami Abbása a ďalších palestínskych predstaviteľov, týkajúce sa mierového plánu prezidenta USA na Blízkom východe. V týchto vyhláseniach Palestínčania nielenže vyjadrujú odmietnutie plánu ktorý doteraz ešte ani neexistuje, ale takmer denne ho odsudzujú a interpretujú ako „sprisahanie“ určené na odstránenie palestínskych práv. V poslednom útoku na tento plán vedúci predstavitelia palestínskej samosprávy tvrdia, že je v skutočnosti zameraný na „rozdelenie palestínskeho ľudu,“ založením dvoch samostatných palestínskych subjektov – jeden na Západnom brehu Jordánu a druhý v Pásme Gazy.

Palestínske názory, týkajúce sa tohto doteraz nikde nezverejneného Trumpovho plánu, sú z veľkej časti založené na povestiach a mediálnych špekuláciách. Palestínski predstavitelia priznali, že získavajú informácie najmä z médií.

Palestínčania tak odmietajú niečo, o čom nič nevedia. Čo teda vadí Palestínčanom na Trumpovom pláne, alebo akejkoľvek inej mierovej iniciatíve? Pokusy americkej administratívy usporiadať stretnutie s vodcami palestínskej administratívy v Ramalláhu, aby sa spolu poradili o navrhovanom pláne, narazili na ticho. Palestínčania prejavujú absolútne nulový záujem, dokonca sa len pozrieť, či by sa v tom pláne predsa len nenašlo niečo dobré.

Palestínčania nechcú mať s plánom prezidenta Trumpa nič spoločné: vedia, že ich požiadavky nikdy nesplní.

Palestínčania odmietajú mierový plán, nie kvôli sporom o hranice, osady, kontrolné stanovištia, alebo kvôli statusu Jeruzalema. Sú proti Trumpovmu plánu – a proti akejkoľvek inej mierovej iniciatíve – pretože Palestínčania majú na mysli niečo úplne iné.

Druh „mieru,“ ktorý Palestínčania hľadajú, je taký, aký im žiadna mierová iniciatíva nemôže nikdy poskytnúť.

Palestínčania chcú mier bez Izraela, nie s Izraelom. Dôvodom, prečo majú Palestínčania problém s plánom prezidenta Trumpa je, že ho považujú za prekážku ich plánu odstrániť Izrael. Palestínčania vedia, že plán prezidenta Trumpa – bez ohľadu na jeho detaily – im neumožní zničiť Izrael. Palestínčania v skutočnosti považujú akýkoľvek mierový plán, ktorý by im bol predložený – či už Trumpom alebo kýmkoľvek – za prekážku, ktorá im bráni v ich úsilí a sna o pokračovaní džihádu (svätej vojny) proti Izraelu a Židom. Nechcú len hovoriť „Nie“ Trumpovej administratíve; oveľa bezpečnejšie pre nich je problému sa vyhnúť, stiahnuť sa do úzadia, získať čas a počkať kým nebude v USA priateľskejšia vláda.

Keď Palestínčania odsúdili Trumpov plán ako „sprisahanie„, tak tým myslia americké sprisahanie, ktoré má znemožniť ich úsilie na zničenie Izraela. Palestínčania sa pýtajú: „Kto sú títo Američania, ktorí prídu a kážu nám o mieri s tunajšími Židmi, keď naším skutočným cieľom je vypudiť Židov z tejto krajiny?

V lete 2000 odišiel Jásir Arafat zo summitu v Camp Davide (s prezidentom USA Clintonom a vtedajším izraelským premiérom Ehudom Barakom) potom, čo si uvedomil, že návrhy na stole neuspokojujú palestínske ašpirácie a sny – zničiť Izrael. Arafat chcel, aby mu Izrael odovzdal kontrolu nad celým Západným brehom Jordánu, Pásmom Gazy a východným Jeruzalemom. Chcel, aby bol na týchto územiach zriadený palestínsky štát a aby ho Palestínčania mohli využiť ako východiskovú základňu k „oslobodeniu zvyšku Palestíny“ – teda k zničeniu Izraela. Keď si rozzúrený Arafat uvedomil, že nedosiahne to, čo chcel, vrátil sa do Ramalláhu a začal podnecovať Palestínčanov k vyvolaniu ďalšej vlny terorizmu proti Izraelu – k Druhej Intifáde.

Teraz sedí na Arafatovom mieste Mahmúd Abbás. Nepáči sa mu Trumpov mierový plán, pretože vidí to, čo bolo doteraz neviditeľné: je mu jasné, že by nemohol presadzovať svoj cieľ „postupného riešenia,“ v ktorom by Palestínčania získavali kúsok po kúsku pozemky a následne ich používali ako východiskové základne k džihádu proti Izraelu.

Palestínsky postoj je úplne jasný: Izrael nám musí poskytnúť čo najviac územia, aby sme mohli aj naďalej budovať našu moc, silu a energiu na pokračovanie v boji za dosiahnutie nášho konečného cieľa – odstránenia Izraela. Trumpov plán je podľa Abbása a jeho spolupracovníkov zlý plán, pretože nevyžaduje, aby sa Izrael vzdal a úplne opustil územie, ktorá by neskôr boli obsadená Hamasom, Islamským Štátom, Iránom a palestínskym islamským džihádom.
Existuje iba jeden mierový plán, ktorý by Palestínčania prijali; je to plán, ktorý by im umožnil dosiahnuť „postupné riešenie„, tj. vymazanie Izraela z povrchu Zeme.

Abbás je proti Trumpovmu plánu, pretože chce dočasný palestínsky štát, ktorý by bol v budúcnosti využitý ako východisková základňa pre arabské armády, či palestínske a islamistické teroristické skupiny na útoky proti Izraelu. Trumpov plán podľa Abbásovho názoru nezohľadňuje palestínsky sen na likvidáciu Izraela a tým prekračuje jeho červenú líniu.

Svet už raz videl, čo sa stalo, keď Izrael odovzdal územia Abbásovi. Bolo to v roku 2005, kedy Izrael odišiel z Pásma Gazy a odovzdal ho Abbasovi a jeho bezpečnostným zložkám.

Hamas následne zavraždil všetkých členov palestínskej samosprávy na tomto území tak, že ich vyhodili z najvyšších poschodí vysokých budov. Počas niekoľkých mesiacov Abbás a jeho partia utiekli z Pásma Gazy a prenechali celú oblasť Hamasu. To už je ale história. Ak by sa Izrael stiahol aj zo Západného brehu, pravdepodobne by sa tam opakoval rovnaký scenár. V tom prípade by však Hamas nepotreboval k okupácii Západného brehu mesiac, ale stačili by mu iba dni, alebo týždne.

Navyše, žiadny palestínsky vodca nie je v postavení, kedy by mohol prijať akúkoľvek mierovú dohodu s Izraelom – obzvlášť nie s Abbásom na Západnom brehu a Hamasom v Pásme Gazy, ktorí strávili celý svoj život radikalizáciou svojich ľudí proti Izraelu, podnecovaním nenávisti a indoktrinácie.

Desaťročia podnecovania nenávisti v mešitách a v médiách zmenili Izrael v očiach väčšiny Palestínčanov v niečo, čo treba vykoreniť. V dôsledku toho nie je palestínska verejnosť ochotná počúvať reči o nejakom mierovom pláne a to nielen od Trumpa, ale dokonca ani od proroka Mohameda.

https://youtu.be/bNzzkqKzOcA

Palestínčania majú veľký problém s prítomnosťou Izraela na Blízkom východe. Väčšina z nich sa stále nedokázala vyrovnať s právom Židov žiť vo svojom vlastnom bezpečnom a suverénnom štáte, kdekoľvek na Blízkom východe.

Trump a jeho splnomocnenci nepochybne prichádzajú s najlepšími úmyslami, týkajúcich sa mieru medzi Arabmi a Židmi v tejto časti sveta. Zdá sa však, že nevidia, ako dnes záležitosti vyzerajú. Na palestínskej strane nie je žiadny partner schopný a ochotný rokovať s Izraelom o čomkoľvek.

Palestínčania sú rozdelení do dvoch táborov. Jedni otvorene vyhlasujú, že nechcú uzavrieť mier s Izraelom, pretože ich cieľom je Izrael zničiť a nahradiť ho Islamským štátom. Druhý tábor, ktorý aj keby chcel uzavrieť mier s Izraelom – a to v súčasnej dobe nie je možné – by to nikdy urobiť nemohol, pretože si vychoval svoj vlastný ľud akceptovať iba príkazy k vraždám.

Prvý tábor možno nazvať „radikálnym táborom„. To je tábor, ktorý je proti Izraelskej prítomnosti na Blízkom východe.

Druhým táborom je to, čo Palestínčania nazývajú „Abbásovým táborom„, ktorý je skorumpovaný, slabý, posiela svojim ľuďom rozporuplné správy a hovorí viac ako jedným hlasom.

Obe palestínske strany – Palestínska samospráva a Hamas – sa nemusia na všetkom zhodnúť, ale zhodujú sa na odstránení Izraela. Jediným mierovým plánom prijateľným pre súčasných palestínskych vodcov by bol plán, ktorý by uľahčil ich poslanie pokračovať v džiháde proti Izraelu, v snahe ho zničiť.

Ak by sa Jared Kushner a Jason Greenblatt chceli dozvedieť viac o skutočných ambíciách Palestínčanov, mali by si niektorý piatok vypočuť kázeň v niektorej mešite, alebo sa zastaviť v niektorej škole na Západnom brehu, alebo v Pásme Gazy. Možno by potom sami pochopili, že žiadny mierový plán na svete nemôže v súčasnosti odolať jedu, ktorý je deň čo deň vstrekovaný do sŕdc a myslí Palestínčanov a ich detí.

Zdroj: Gatestone Institute


Publikovaný

v

,

od

Značky: