GATESTON INSTITUTE: Ako cenzuruje Facebook v Nemecku

  • Marlene Weise Facebook zablokoval na 30 dní za zverejnenie dvoch fotiek. Na jednej bol iránsky ženský volejbalový tím z roku 1970 v tričkách a šortkách. Na druhej bol súčasný iránsky tím, kde ženy mali na hlave oblečený hidžáb a boli zahalené v odeve, ktorý úplne zakrýval ruky a nohy.
  • „Musí sa užívateľ, ktorý koná podľa zákona a zmluvných podmienok, zmieriť s tým, že spoločnosti ako Facebook a Twitter mažú jeho obsah, alebo že ho za daný obsah zablokujú? Rozsudok  je dôležitým krokom k víťazstvu slobody slova.“ – Joachim Nikolaus Steinhöfel, právny zástupca a aktivista bojujúci proti cenzúre.

[sociallocker][/sociallocker]

Súd v Berlíne vydal dočasný obmedzovací príkaz proti Facebooku. Pod hrozbou pokuty 250 000 eur (asi 300 000 USD) alebo väzenie, Facebook bol povinný obnoviť komentár užívateľa, ktorý predtým vymazal. Okrem toho súdne rozhodnutie zakázalo spoločnosti na základe tohto komentára zablokovať užívateľa.

Bolo to prvýkrát, kedy nemecký súd riešil dôsledky nemeckého zákona pre cenzúru internetu , ktorý vstúpil do platnosti 1. októbra 2017. Tento zákon nariaďuje sociálnym médiám mazať alebo blokovať “ zjavné “ porušenie zákona, ako hanobenie, urážky, ohováranie alebo podnecovanie nenávisti, do 24 hodín od doručenia sťažnosti užívateľa.

Ako mnohí kritici už skôr poukazovali, robí táto forma štátnej cenzúry zo slobody slova objekt svojvoľných rozhodnutí korporátnych subjektov. Tieto cenzurujú radšej viac než je nevyhnutne nutné, než by riskovali drvivú pokutu až 50 miliónov EUR. (65 miliónov USD). Podľa novinovej správy majú cenzori Facebooku iba desať sekúnd na rozhodnutie, či daný komentár vymazať alebo nie.

Prípad, ktorý riešil berlínsky súd, sa týkal článku s názvom „Viktor Orbán hovorí o moslimskej ‚invázii ‚“. Článok zverejnil na svojich facebookových stránkach 8. januára 2018 švajčiarsky denník Basler Zeitung . Upútavka na článok znela:

„Viktor Orbán sa čuduje, ako sa môže v krajine ako Nemecko … chaos, anarchia a nelegálne prekračovanie hraníc oslavovať ako niečo dobré.“

Užívateľ Facebooku Gabor B. napísal komentár:

Nemci sú čím ďalej tým hlúpejší. Ale nie je sa čomu diviť, keď ich ľavicové médiá každý deň kŕmia falošnými správami o ‚kvalifikovaných pracovníkoch‘, klesajúcej nezamestnanosti alebo Trumpovi .“

Tento komentár rýchlo dostal množstvo „lajkov„, kým ho Facebook nezmazal kvôli údajnému porušeniu „zásad komunity“ Facebooku. Navyše mal Gabor B. na 30 dní zablokovaný účet.

“ Človek môže názor prispievateľa zdieľať alebo ho považovať za sporný či neobjektívny, “ povedal pre Gatestone obhajca Gabora B. Joachim Nikolaus Steinhöfel. “ Zásadnou vecou však je, že na komentár sa vzťahuje právo na slobodu slova.“ Dodal, že pred súdnou žalobou poslala jeho advokátska kancelária Facebooku písomné varovanie.

„Facebook čiastočne ustúpil a zrušil blokáciu užívateľského účtu. Ale sporný príspevok už neobnovil. Právnici Facebooku nám oznámili, že ‚po dôkladnom preskúmaní došli k záveru, že zásady komunity boli aplikované správne a preto príspevok nemohol byť obnovený.‘ čo bol názor, ktorý sme nemohli zdieľať.“

Okrem toho, že je právnikom, je Steinhöfel tiež známym žurnalistom, blogerom a aktivistom bojujúcim proti cenzúre. Prevádzkuje webovú stránku , na ktorej dokumentuje nespočetné prípady, keď Facebook zmazal komentáre alebo zablokoval účty, prípadne oboje. Facebook zjavne často blokuje užívateľa na základe komentárov, ktoré kritizujú masovú imigráciu alebo isté aspekty islamskej kultúry. Napríklad v marci 2018 bol zablokovaný účet Franka Bormanna, ktorý zažartoval: „Moslimovia si berú druhú ženu. A Nemci si berú druhú prácu, aby financovali ich životy.“

cenzúra
Joachim Steinhöfel je právnikom, žurnalistom a aktivistom bojujúcim proti cenzúre. Prevádzkuje webovú stránku, na ktorej dokumentuje prípady, keď Facebook zmazal komentáre alebo zablokoval účty. (Fotografie: Hilmaarr / Wikimedia Commons)

Niekedy sa zdá sa, že Facebook má námietky aj voči implicitnej kritike teroristických organizácií. V apríli 2018 bol na tri dni zablokovaný Christian Horst po tom, ako vystavil snímku členov palestínskej teroristickej organizácie DFLP, ktorá salutovala hitlerovským pozdravom.

Inokedy sú užívatelia blokovaní bez zrejmého dôvodu. V marci 2018 Marlene Weise Facebook zablokoval na 30 dní za zverejnenie dvoch fotografií . Na jednej bol iránsky ženský volejbalový tím v roku 1970 v tričkách a šortkách. Na druhej bol súčasný iránsky tím, kde ženy mali na hlave oblečený hidžáb a boli zahalené v odeve, ktorý úplne zakrýval ruky a nohy.

Steinhöfel vysvetľuje, že súdy zvyčajne nevydávajú zdôvodnenie súdneho príkazu. Súd však môže uznať nárok na kompenzáciu, ak bol nakoniec sporný zmazaný obsah posúdený ako zákonný a legitímny.

„Toto súdne rozhodnutie je medzníkom. Jedná sa o prvé takéto rozhodnutie v Nemecku … Konečne sa môžu užívatelia brániť proti nepriehľadným obchodným praktikám korporácie, ktorá prikladá svojej spoločenskej zodpovednosti asi takú váhu, ako keby predmetom jej podnikania boli použité bicykle.“

Steinhöfel hovorí, že vzhľadom na dominantné trhovému postavenie Facebooku, bude mať výsledok tejto súdnej bitky ďalekosiahle dôsledky pre komunikáciu a výmenu názorov v sociálnych médiách. „Musí sa užívateľ, ktorý koná podľa zákona a zmluvných podmienok, zmieriť s tým, že spoločnosti ako Facebook a Twitter mažú jeho obsah alebo že mu blokujú jeho užívateľský účet? Rozhodnutie súdu je dôležitým krokom k víťazstvu slobody slova.“

Stefan Frank je novinár a spisovateľ žijúci v Nemecku.

Zdroj: Gateston Institute


Publikovaný

v

od