Ide o zaujímavý a nevyhnutný vývoj.
Pozrime sa na hráčov. Katar je pre sunnitský džihád to, čo je Irán pre šiitský džihád. Politika Saudskej Arábie je dosť zlá, ale Katar je v skutočnosti horší. Mal prsty vo všetkom od 9/11 až po Arabskú jar. Je to veľký sponzor Moslimského bratstva, poskytuje zbrane a výcvik islamským povstalcom v celom regióne. Stojí tiež za televíziou Al Džazíra.
SAE boli prvé v rade na zničenie Kataru kvôli obavám z Moslimského bratstva. A vecí, ktoré sa odtiaľ pomaly šíria stále viac.
Štyri arabské štáty prerušili v pondelok ráno diplomatické styky s Katarom, čím sa ďalej prehlbuje rozpor medzi arabskými krajinami Perzského zálivu. Dôvodom je podpora islamistických skupín touto krajinou a jej vzťahy s Iránom.
Bahrajn, Egypt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty spoločne oznámili, že stiahnu svoj diplomatický personál z Kataru, krajiny bohatej na plyn, ktorá bude hostiť majstrovstvá sveta vo futbale 2022. Saudská Arábia tiež povedala, že katarskí vojaci by sa mali stiahnuť z prebiehajúcej vojny v Jemene.
Všetky národy tiež oznámili, že plánujú prerušiť leteckú a námornú dopravu. Saudská Arábia uviedla, že by mohla naviac uzavrieť svoje pozemné hranice s Katarom, čím by fakticky odrezala krajinu od zvyšku Arabského polostrova.
Jedná sa o pomerne agresívne kroky, ktoré idú nad rámec vyhostenia veľvyslanca. Je to ten druh vecí, ktoré robíte pred začiatkom vojenskej akcie. A nedávna návšteva prezidenta Trumpa v Saudskej Arábii, vzbudila v Katare otázku, či by náhodou v USA neboli pripravení odvrátiť zrak. Katar mal počas Obamu v Bielom dome veľký vplyv. Ale veci sa zmenili.
Ešte pred pondelkom sa zdalo, že sa Katar nevzrušuje rastúcim napätím. Dňa 27. mája, vládnuci emir Kataru, Tamim bin Hamad Al Thani, volal iránskemu prezidentovi Hasanovi Rouhanimu, aby mu zablahoželal k jeho znovuzvoleniu.
Rozhovor bol jasným, verejným odmietnutím snáh Saudskej Arábie prinútiť Katar, aby sa zaradil do nepriateľského radu proti šiitskému národu, ktorý kráľovstvo sunitov vidí ako svojho nepriateľa číslo 1 a hrozbu pre regionálnu stabilitu.
A to nie je všetko.
Saudská Arábia uviedla, že sa rozhodla prerušiť diplomatické styky kvôli katarskému „ovplyvňovaniu rôznych teroristických a sektárskych skupín, ktorých cieľom je destabilizovať región„, vrátane Moslimského bratstva, al-Kajdy, Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS) a skupín podporovaných Iránom v nepokojnej východnej provincii kráľovstvo Qatif. Egyptský minister zahraničia obvinil Katar z „antagonistického prístupu“ voči Egypta a povedal: „Všetci pokusy zastaviť ich podporu teroristických skupín zlyhali.„
Malý ostrovný štát Bahrajn, ako dôvod pre svoje rozhodnutie obviňuje Katar z „mediálneho podnecovania a podpory pre ozbrojené teroristické aktivity, financovanie napojené na iránske skupiny vykonávajúce sabotáže a šíriace chaos v Bahrajne„.
Úloha Kataru v prevrate Moslimského bratstva v Egypte bola úplne zrejmé. Rovnako ako jeho rola v líbyjskej kampani. Pozície Bahrajn ponúkajú zaujímavý zvrat. Väzby Kataru na sunitských džihádistov boli jednoznačné. Ale Bahrajn ho obviňuje z väzby na šiitských džihádistov. Obviňovanie Kataru z podpory iránskej snahy o prevzatie moci v Bahrajne je výbušné. Podpora islamského teroru Katarom by moslimov príliš netrápila, ale výber zlej strany v spore medzi sunitmi a šiitmi je iná vec.
Tak či onak, je to hranica, kedy to začína byť zaujímavé.
Zdroj: Frontpage Magazine