Agentúra TASR uvádza, že francúzsky prezident odvolal veľvyslanca v maďarsku. Unikla totiž depeša, v ktorej sa kladne vyjadril o migračnej politike maďarského premiéra.

Podľa agentúry francúzsky prezident Emmanuel Macron počas uplynulého víkendu vymenil veľvyslanca v Maďarsku po tom, ako sa tlač dostala k tajnému memorandu. V ňom tento diplomat chváli migračnú politiku maďarského premiéra Viktora Orbána. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters.

Veľvyslanca Érica Fourniera, ktorý sa ujme iných funkcií, na poste v Budapešti nahradí Pascale Andréaniová, uvádza sa v oficiálnom oznámení Elyzejského paláca.

V dôvernej správe datovanej 18. júna, adresovanej Macronovmu úradu sa konštatuje, že Maďarsko je „modelom“ pre nakladanie s migrantmi. Správu zverejnila investigatívna webová stránka Mediapart, Fournier a uvádza sa v nej, že obvinenia Orbána z populizmu sú iba výmyslami médií.

Bývalý veľvyslanec takisto napísal, že francúzske médiá sa svojím obvinením Maďarska z antisemitizmu usilujú odvrátiť pozornosť od „skutočného antisemitizmu“ prichádzajúceho zo strany „moslimov vo Francúzsku a Nemecku“.

Macron na otázku ohľadom inkriminovaného dokumentu v piatok odpovedal, že nezastáva veľvyslancove názory a dôverná správa nepredstavuje oficiálnu politiku Francúzska.

Ak by toto ambasádor povedal verejne, bol by odvolaný okamžite,“ povedal Macron na tlačovej konferencii v Bruseli.

Macron, ktorý je horlivým eurofilom, sa dostal s Orbánom a ďalšími východoeurópskymi lídrami do polemiky, obviňujúc ich z nerešpektovania demokratických hodnôt a odmietania prijať migrantov.

Maďarský premiér uviedol, že ľudia, ktorí kritizujú jeho tvrdý postoj k migrácii, patria k „neschopnej starej garde Európy„. Orbán vlani označil Macrona za „nováčika„, ktorý sa nepreukázal sľubným začiatkom.

Vláda diskriminuje – pôvodných obyvateľov

Medzitým Le Parisien opisuje ako traja vojaci bránili ženu pred zlodejom. Pred súdom však budú stáť vojaci a nie útočník

Rozbitý mobilný telefón, prenasledovanie a boj. Traja vojaci boli zadržaní za to, že použili príliš veľké násilie pri chytaní mladého zlodeja.

Trojica francúzskych vojakov nebola v službe, takže vo svojom voľne popíjali v meste. V nedeľu ráno o 6:45 na stanici metra Saint-Ambroise na linke 9 lupič schmatol žene smartfón a rozbehol sa von z metra.

Vojaci vo veku 21 až 24 rokov boli svedkami krádeže, tak sa za ním pustili. Dohnali ho v slepej uličke Truillot v blízkosti Boulevard Voltaire. Podľa vyšetrovateľov sa pokúsili „mladíkovi“ ukradnutý telefón vziať, ale ten sa bránil a tak došlo k bitke.

Mladík nechcel odísť“ hovorí zdroj blízky spisu. „Bili sa. Povedzme, že vojaci boli trocha silnejší!

Počas bitky zlodej, ktorý pri sebe nemal žiadne dokumenty, prišiel o kus zuba.

Privolaná polícia po vyhodnotení situácie zatkla všetkých štyroch aktérov ruvačky.

Na prokuratúre nevedeli, čo s tým urobiť,“ hovorí zdroj blízky prípadu. „Súbor sa potuloval. Niektorí ich chceli vydať armáde. Nakoniec sa asistent prokurátora rozhodol vojakov stíhať.

V utorok mali byť traja vojaci predvedení sudcovi. A súdil. Títo traja vojaci boli po dlhodobom zadržaní presunutí na parížsku prokuratúru. Spravodlivosť ich obviňuje, že mali „trochu ťažkú ruku“, zatiaľ čo sa snažila brániť dievča, ktorej ukradli v metre mobilný telefón.

V cele potom jeden z vojakov poznamenal: „Ak máme byť vo väzbe, nabudúce už sa žiadnej obete nezastaneme.