Francúzsky portál Europe 1 informoval o lete spoločnosti Air France z Paríža do najväčšieho mesta Vietnamu Hočimin (bývalý Saigon). Rusko nepovolilo lietadlu let cez svoj vzdušný priestor a muselo sa vrátiť.

Portálu Europe 1 zavolala cestujúca z letu. Podľa tejto informácie, vo štvrtok lietadlo s odletom 13:10 sa muselo vrátiť po šiestich hodinách letu naspäť na letisko, pretože nedostalo povolenie preletieť cez ruský vzdušný priestor. Spoločnosť Air France túto podivnú správu potvrdila.

V pamäti kapitána lietadla je ťažké nájsť podobnú udalosť. Let Air France z Paríža do Hočiminovho mesta bol nútený sa vo štvrtok obrátiť po odmietnutí preletu cez ruský vzdušný priestor.  Lietadlo sa vrátilo do Paríža a to napriek snahe pristáť vo Varšave, ako oznámila jedna cestujúca  pre Europe 1. Spoločnosť Air France potvrdila tieto informácie bez toho, aby vedela presný dôvod tohto odmietnutia.

Nikdy som o tom ani nepočula, ani ostatní cestujúci. Lietadlo odštartovalo z letiska Charles de Gaulle vo štvrtok 1. novembra o 13:10. Žiadny problém. Ale po niekoľkých hodinách kapitán oznamuje, že nemáme povolenie na let okolo časti ruského územia a že sa vraciame do Paríža,“ hovorí Charlotte, 28-ročná Francúzka z uvedeného let za mikrofónom Európy 1. „Boli sme prekvapení, nikdy som o tom nepočula, ani ostatní cestujúci,“ hovorí mladá žena.

A musím priznať, že kapitán potvrdil, že to nikdy počas celej svojej kariéry nezažil„. Výsledok: návrat na letisko Charles de Gaulle šesť hodín po štarte.

Keď sa vrátilo lietadlo do Paríža, cestujúci prirodzene žiadali o informácie, ale zamestnanci Air France ich nevedeli poskytnúť. Jednoducho preto, že ani oni nič nevedeli. Niektorí cestujúci boli presmerovaní na iné lety, iní, ako Charlotte, boli ubytovaní na noc v hoteli, aby sa vrátili na ten istý let dnes v piatok.

Podľa Air France za nedorozumenie mohla chyba počítača. Europe 1 sa snažili od leteckej spoločnosti dopátrať príčiny, ale zatiaľ sa stále nevie dôvod.

Jedinou istotou tohto prípadu je napokon to, že keď Rusko hovorí nie, lietať sa nebude. Ako vidno z uvedenej trasy, let mimo územia Ruska je pre spoločnosti neekonomický.