Francúzi začali vyšetrovanie, ako Rusi vyprovokovali revolúciu žltých viest

Podľa agentúry Bloomberg, francúzske orgány si myslia, že za rozpútaním nepokojov v krajine sú „temné sily“ spojené s Ruskom. Vyšetrovanie začalo.

[sociallocker][/sociallocker]

Francúzske orgány začali vyšetrovanie možného zasahovania Ruska do situácie s pokračujúcimi protestami  „žltých viest„.

Predpokladá sa, že „asi 600 účtov spojených s Moskvou“ sa na sociálnych sieťach pokúsilo ovplyvniť udalosti vo Francúzsku, najmä s použitím hashtagu #giletsjaunes („žlté vesty„). Orgány činné v trestnom konaní začali okolo tohto podozrenia vyšetrovanie, uviedol francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

Vyšetrovanie sa začalo,“ povedal v rozhovore pre rozhlas RTL. „Pred závermi vyšetrovania nebudem nič komentovať,“ povedal Le Drian.

Bloomberg tiež komentuje video šírené ruskými médiami ako kanál RT, alebo Sputnik, kde si policajti dávali pred protestujúcimi dole prilby. Vraj to nebol výraz solidarity, ale moment, kedy chceli policajti protestujúcimi diskutovať. Po diskusii si ich vraj opäť nasadili.

Rovnako agentúra obviňuje ruské média zo šírenia fake news, keď citovali vyjadrenia malých policajných zväzov o podpore protestov. Tieto policajné odpory vraj zastupujú celkove iba 4% policajtov v krajine

Ešte predtým informoval ruský denník Kommersant o tom, že Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) obvinila ruské špeciálne služby z organizovania nepokojov vo Francúzsku. Dôkazom podľa SBU je fotografia z Paríža, ktorá ukazuje dvoch ľudí v žltej veste (symbol protestných akcií, ktoré sa odohrávajú od novembra) a ktorí držia vlajku samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

8. decembra počas štvrtej vlny protestov „žltých viest“ na uliciach Paríža hliadkovalo viac ako osem tisíc policajtov a na pomoc im prišli aj obrnené vozidlá. Počet protestujúcich v Paríži dosiahol desaťtisíc ľudí, celkove vo Francúzsku demonštrovalo okolo 125 000 ľudí.


Publikovaný

v

od

Značky: