FOREIGN POLICY: Rusko je naším najnebezpečnejším protivníkom v dnešnom svete, tvrdí sa v správe Pentagonu

Pentagon v stredu zverejnil správu, ktorá varuje pred rastúcou vojenskou hrozbou zo strany Ruska. V nej sa okrem iného uvádza, že sa Kremeľ domnieva, že USA sa usilujú o zmenu režimu. Informuje Foreign Policy

                   Práve toto tvrdenie by podľa amerického ministerstva obrany mohlo ešte vyostriť už tak zlé vzťahy medzi oboma mocnosťami. Dokument nazvaný „Ruská vojenská sila: Budovanie armády na podporu veľmocenské ašpirácie“ má 116 strán a opisuje Rusko ako krajinu, ktorá sama seba vidí ako opozíciu voči USA . Jej vodcovia vraj navyše chcú zo zeme opäť urobiť prominentnú veľmoc, ktorou bola v dobe studenej vojny.

„Kremeľ je presvedčený, že USA pripravujú pôdu pre zmenu režimu v Rusku,“ uvádza sa v správe.

Moskva sa začala obávať Washingtonu a možnej zmeny režimu počas takzvaných farebných revolúcií vo východnej Európe. Rusko tiež vidí Spojené štáty ako zodpovedné za revolúcie arabskej jari medzi rokmi 2010 a 2011, a zvrhnutie bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v roku 2014, uvádza sa v materiáli.

Táto správa prichádza v čase, keď sa americká vláda pokúša nanovo formulovať, ako zvládať rastúcu hrozbu zo strany Ruska. Kým prezident Donald Trump spieval chválu na ruského prezidenta Vladimira Putina, a údajne sa pripravuje urobiť ústupky pri jeho prvom stretnutím s Putinom, Kongres zvolil inú a oveľa tvrdšiu taktiku, pripomína server. Senát nedávno schválil legislatívu, ktorá zavádza ďalšie sankcie voči Kremľu.

Spravodajské komunity, súdiac podľa rôznych dostupných správ, prejavujú len malý optimizmus v otázke zlepšenie vzťahov medzi oboma štátmi. „Moskva sa obáva, že sa USA snažia diktovať súbor prijateľných medzinárodných noriem, čo ohrozuje základy kremeľskej moci, pretože poskytuje povolenie pre zahraničné zasahovanie do vnútorných záležitostí Ruska,“ uvádza sa v správe.

Práve predstava, že sa USA snažia zvrhnúť vedenie Kremľa, môže podľa Pentagonu spôsobiť vážne diplomatické problémy. „Rusko sa už dlho obáva americkej angažovanosti v zmene režimu. Putin kandidoval na prezidenta v roku 2012 čiastočne preto, že bol nešťastný, že sa vtedajší prezident Dmitrij Medvedev spojil s Američanmi, aby spoločne zmenili režim v Líbyi. Putin tiež obviňoval vtedajšiu ministerku zahraničia Hillary Clintonovú za podnecovanie rozsiahlych protestov na konci roka 2011, „píše server.

Rovnako tak Rusko tvrdilo, že Spojené štáty zorganizovali protesty v Kyjeve na konci roku 2013, ktoré nakoniec vyhnali prokremelskoho prezidenta Janukovyča, ktorý údajne požiadal Rusko o zásah na Kryme.

Americká vojenská spravodajská služba DIA tiež pripomenula, že Rusko neustále zvyšuje výdavky na obranu a že táto kapitola z rozpočtu dosiahla „postsovietskeho rekordu“. Aj keď mal obranný rozpočet v roku 2016 klesať, nakoniec predstavoval 61 miliárd amerických dolárov. To je viac ako dvojnásobok ročného rozpočtu na obranu z roku 2006, kedy predstavoval 27 miliárd dolárov – ale stále je to len desatina výdavkov Spojených štátov na obranu.

V rozhovore pre spravodajský výbor Senátu v stredu, Nicholas Burns, bývalý americký veľvyslanec pri NATO a bývalý úradník ministerstva zahraničia v administratíve Georgea W. Busha,  povedal, že Obama a Trump, nedokázali adekvátne reagovať na ruské zasahovanie v prezidentských voľbách v USA ,

„Prezident Trump neurobil žiadne kroky vôbec, a to je nezodpovedné,“ povedal Burns. Dodal, že prezident Barack Obama by konal viac „rázne.“. „Rusko je naším najnebezpečnejším protivníkom v dnešnom svete,“ povedal Burns.


Publikovaný

v

,

od

Značky: