FINANCIAL TIMES: Tusk vo varšavskej politike uvidel stelesnenie „kremeľských plánov”

Predseda Európskej rady Donald Tusk ostro skritizoval vládnucu stranu Poľska, píše Financial Times. Podľa politika existuje pocit, že poľská vláda koná v záujme Ruska, zhoršuje vzťahy s EÚ a s Ukrajinou. Sám bol však terajšou poľskou vládou obvinený zo „sprisahania” s Ruskom.

Predseda Európskej rady Donald Tusk napadol vládnucu poľskú stranu Právo a spravodlivosť. Prirovnal jej politiku ku tej v Kremli, uviedli v denníku The Financial Times.

FT pripomína, že predtým ako sa ocitol v bruselskej kancelárii, viedol Tusk poľskú vládu. Existujú zvesti, že má v pláne vrátiť sa do miestnej politiky,a hodiť rukavicu strane Právo a spravodlivost, na čele ktorej stojí jeho „úhlavný sok” Jaroslaw Kaczynski.

Tuskova intervencia vznikla v kontexte výrazného zhoršenia vzťahov medzi Varšavou a EÚ. Bývalý premiér vyčíslil základné rozpory medzi „PiS“ a Európskou komisiou vo svojom nedávnom tweete.

Upozornil tiež na rastúce napätie medzi Poľskom a Ukrajinou. Predtým si Kyjev pozval na koberec poľského veľvyslanca, čo ešte zhoršuje spor týkajúci sa blokovania exhumácie tiel Poliakov, ktorí zomreli na Ukrajine počas druhej svetovej vojny, poznamenali noviny.

„Pozor! Ostrý spor s Ukrajinou, izolácia v rámci Európskej únie, odmietnutie právneho štátu a nezávislosti súdov, útoky na mimovládny sektor a slobodné médiá. To je stratégia (strany Právo a spravodlivosť) alebo plán Kremľa?” Napísal Tusk na Twitteri.

Jeho poznámka vyvolala rozčúlenie a reakciu súčasnej premiérky Beaty Szydlo. V mikroblogu napísala, že Tusk „neurobil nič” pre svoju krajinu ako predseda Európskej rady. Dnes, keď využíva svoj post na útoky voči poľskej vláde, napadá Poľsko,” zdôraznila.

Podľa Financial Times sa tento rok Právo a spravodlivosť, a Tusk, ktorý je bývalým šéfom „Občianskej platformy”, teraz najväčšej opozičnej strany v krajine, opakovane stretli. V marci sa vláda Szydlovej neúspešne pokúsila zabrániť opätovnému zvoleniu bývalého predsedu vlády do čela Európskej rady.

Tusk obvinil „Právo a spravodlivosť” z „popretia európskych hodnôt a noriem”. Dôvodom sporu bola revízia právneho systému, ktorú navrhla Varšava. Podľa poľskej vlády je potrebné ho reformovať, pretože od pádu komunistického režimu nebol „vyčistený”. Opozícia však trvá na tom, že tieto zmeny „podkopávajú demokraciu”, vysvetľuje Financial Times.


Publikovaný

v

od

Značky: