Vyberte položku Stránka

FINANCIAL TIMES: Tichomorské krajiny sa približujú k zmluve TPP bez USA

FINANCIAL TIMES: Tichomorské krajiny sa približujú k zmluve TPP  bez USA

FINANCIAL TIMES: Tichomorské krajiny sa približujú k zmluve TPP bez USA

 
 
00:00 /
 
1X
 

Po prvotnom kanadskom odmietnutí sa vyjednávačom podarilo nakoniec novú dohodu o voľnom obchode v pacifickom regióne TPP zachrániť, píšu Financial Times

Napriek tomu, že Kanada na poslednú chvíľu zmenila svoje plány, sa vyjednávačom podarilo Transpacifickú dohodu zachrániť. Kanadský premiér Trudeau totiž v piatok vyslovil námietky. Abe a ďalší premiéri mali oznámiť už v piatok dohodu o tom, že TPP bude pokračovať aj bez USA.

 

 

Ale pri summite APEC zrazu Trudeau začal požadovať viac zmien. Čo vyvolalo ďalšie rozčúlené kolo rokovaní medzi ministrami obchodu. Až neskoro v noci prišlo oznámenie, že sa dohodu podarilo zachrániť. Vyhlásenie malo byť k dohode zverejnené v sobotu a Kanada je „späť v hre.“

Kanadský minister obchodu toto potvrdil, ale zdôraznil, že je potrebné urobiť viac práce na kľúčových témach, ako napr. automobilový priemysel. Dosiahol sa pokrok, ale je potrebné identifikovať, čo je ešte potrebné urobiť.

Kanadské obavy boli založené na tom, že TPP by uľahčila cestu pre japonských výrobcov áut – mohli by používať diely vyrobené v iných krajinách, napr. Vo Vietname a predávať autá v Severnej Amerike. Takéto pravidlá sú laxnějšie ako tie, ktoré sú v NAFTA – a tie sa teraz Trump a jeho vyjednávači snažia sprísniť.

Trudeau navyše uviedol, že Kanada sa „nebude naháňať“, aby rýchlo uzavrela TPP. Jeho vláda zároveň rokuje o zmenách v Severoamerickej zóne voľného obchodu. Ako Kanada, tak Mexiko sú tiež členmi TPP a veľa tém je vzájomne prepojených.

Japonský premiér Abe do dohody TPP vložil veľkú časť politického kapitálu a dúfal, že dohoda bude oživená práve na summite APEC.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This