Financial Times prináša prognózu vývoja dolára na tento rok od analytikov banky Morgan Stanley. Pokračuje medvedí trend bez výhľadu na zlepšenie

Analytici spoločnosti Morgan Stanley predpovedali vývoj kurzu amerického dolára do konca roka. Tieto odhady sú  v porovnaní s predchádzajúcimi pre americkú menu ešte viac pesimistické.

Podľa aktualizovanej predpovede sa v druhej polovici roka 2018 pokles dolára ešte zrýchli.

Sme dlhodobými medveďmi v dolároch a nič sa tu nezmenilo,“ povedal Hans Redeker, hlavný stratég banky. „Veríme, že klesajúci trend výmenného kurzu dolára sa pravdepodobne zvýši,“ dodal.

Hlavným dôvodom pesimizmu banky Morgan Stanley je pokles celosvetovej potreby dolárového financovania vzhľadom na rastúcu chuť k riziku.

Dolár je považovaný za bezpečný prístav. Počas obdobia silného globálneho hospodárskeho rastu investori obracajú svoj pohľad k tomu, čo im sľubuje vytvoriť vysoký zisk.

Morgan Stanley venuje pozornosť aj problému rastu amerického rozpočtového deficitu vďaka fiškálnej reforme Trumpa a prudkému nárastu výdavkov federálnej vlády. Tieto faktory tiež spôsobia tlak na dolár.

V pondelok bol dolár stabilný voči hlavným menám. Dolárový index sa obchoduje na úrovni 89,14. Od začiatku roka americká mena stratila asi 3%.