FINANCIAL TIMES: Chladné počasie prinútilo Angličanov a Američanov nakúpiť ruský plyn

Správa Financial Times široko diskutuje stav energetickej bezpečnosti. Vlna mrazivého počasia spôsobila nedostatok vykurovacieho plynu a hoci Veľká Británia sa voči Rusku stavia nepriateľsky, iný plyn ako ruský na trhu nie je. Zároveň tanker Provalys dopravil ruský LNG do USA.

Vlna extrémne chladného počasia, ktoré dostalo prezývku „Beštia z východu“ vyvolala obrovský dopyt po energii. Veľkoobchodné ceny plynu explodovali na štvornásobok a dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 12 rokov.

[sociallocker][/sociallocker]

Anglický plynárenský systém vydal varovanie pred nedostatkom plynu.

V tejto situácii FT zistil, že do Spojeného kráľovstva dovezie spoločnosť Royal Dutch Shell náklad LNG. Dvaja ľudia zo spoločnosti pre noviny potvrdili že LNG dovezie na pobrežie Francúzska ruský ľadoborec na prepravu plynu. Tam sa skvapalnený plyn pretankuje priamo do lode firmy Shell

Spoločnosť Shell je potom povinná doručiť náklad 6. marca na terminál LNG v Milford Haven, v ktorom sa bude zásielka prečerpávať a pumpovať do britskej siete. Shell a Novatek, prevádzkovateľ komplexu na poloostrove Jamal, odmietli informáciu komentovať.

Táto informácia spôsobila v Anglicku veľké znepokojenie

Energetický projekt Jamal bol cieľom amerických sankcií počas jeho výstavby kvôli účasti Ruska na ukrajinskej kríze. Jeho spustenie koncom minulého roka bol víťazstvom prezidenta Vladimíra Putina, ktorý osobne dohliadal na štart prevádzky.

Ukazuje sa však krehký stav britskej energetickej bezpečnosti. Anglická produkcia plynu klesá. Pritom plyn je zdroj 40 percent výroby elektriny a vykurovania vo väčšine domácností a podnikov.

Vláda pritom tvrdí, že plyn z Nórska a kontinentálnej Európy – spolu s LNG dodávaným spoza mora – je dostatočný na to, aby udržiaval dodávky v akýchkoľvek podmienkach. Ruský plyn vraj tvorí len 1% britských dodávok. Predstaviteľ vlády dodáva: „Veľká Británia má prospech z veľmi rozmanitých a flexibilných zdrojov dodávok plynu„.

Kritici však poznamenávajú, že táto závislosť od dovozu vystavuje spotrebiteľov cenovým špičkám, keď sú zásoby obmedzené, pretože Veľká Británia je nútená súťažiť so zvyškom Európy o plyn dodávaný potrubím a so zvyškom sveta – najmä s veľkými ázijskými ekonomikami – o dodávky LNG.

Ruské zásielky LNG nepodliehajú sankciám, avšak britská vláda v posledných mesiacoch zaujala tvrdú líniu voči Moskve. Premiérka Theresa Mayová obvinila Kremeľ, že sa pokúša „použiť informácie ako zbraň„, aby okrem iného podkopal západ.

Prvá dodávka LNG z Jamalu pritom prišla do Veľkej Británie už na konci decembra po vypnutí potrubného systému Forties, ktorý dodával ropu a plyn zo Severného mora, čo spôsobilo veľké cenové výkyvy.

Ale v čase, keď bol dodaný na terminál Isle of Grain v Kente, britské ceny zemného plynu spadli a plyn bol plavidlom Gaselys spoločnosti Engie dopravený do Bostonu v USA.

Dodávka ruského plynu do Bostonu sa práve v týchto dňoch zopakovala. Chladné počasie vo svete obchodníkov motivovalo k exportu do zahraničia. Americké zásoby poklesli a tak ruský LNG opäť zaklopal na brány amerického terminálu.

Opäť ho dodala spoločnosť francúzska spoločnosť Engie, tentoraz loďou Provalys. Plyn však neprichádza priamo z Ruska, ale je čerpaný z terminálu v Dunkirku vo Francúzsku.

provalys


Publikovaný

v

od