Predseda Európskej komisie v stredu obvinil americkú administratívu z hľadania dvojstranných obchodných dohôd s jednotlivými štátmi EÚ a povedal, že zablokuje akýkoľvek pokus o prelomenie jednotnej pozície bloku v obchode, píše FINANCIAL EXPRESS.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že Američania robia „veľké ramená“ voči Komisii, výkonnému orgánu EÚ, ktorý rokuje o obchode v mene celého bloku.

Podľa Junckera Trumpova administratíva tvrdí, že „nechceme rokovať s vami ako s Európskou úniou, ale s každým členským štátom oddelene, „ -povedal Juncker. A pokračoval: „Nemôžeme dovoliť, aby sa uskutočnili individuálne (obchodné) dohody medzi Američanmi a jednotlivými európskymi krajinami.“

Juncker tiež povedal, že vyslovil americkému prezidentovi Trumpovi svoje obavy z protekcionistického postoja Washingtonu k obchodu. „Nemyslím si, že je dobré, že sa vyvíja obraz, v ktorom by sme v budúcnosti robili viac s Čínou ako so Spojenými štátmi,“ povedal Juncker. A dodal: „Myslím, že je to nesprávny smer. Ale nemôžem tomu zabrániť. „

„Vysvetlili sme pánovi Trumpovi, že nie je dobré, aby sa USA stiahli z medzinárodného ekonomického života. Ale on to chce urobiť. Som proti tomu, ale vôbec ho to nezaujíma. “ – posťažoval sa Juncker.

(POZN. RED: Je zvrchovaným právom každého suverénneho štátu vybrať si svojich obchodných partnerov. Obchod a ekonomická diplomacia je stále národnou kompetenciou jednotlivých štátov. Postoj Junckera sa dá opísať ako postoj kŕčovitej a upjatej starej dievky, ktorá sa správa ješitne. Pred slovenskou diplomaciou stojí výzva definovať svoje obchodné priority voči USA a okamžite začať jednať o dvojstrannej – vzájomne prospešnej dohode)