Portugalský minister financií Mário Centeno vystrieda od 13. januára na čele Euroskupiny jej terajšieho šéfa Jeroena Dijsselbloema z Holandska. Výsledok tajného hlasovania ministrov oznámila na Twitteri tlačová služba Rady EÚ. Podľa Politica získal väčšinu 18 hlasov.

Slobodný výber už v piatok informoval v článku „FICOVA FALOŠNÁ HRA S KAŽIMÍROM: Na čele Euroskupiny sa s ním nikdy nepočítalo, píše Politico“ , že kandidatúra ministra Kažimíra je len domácim politickým marketingom Róberta Fica a v európskych kruhoch nemá žiadnu oporu. Písali sme:

„Socialista Centeno zostáva jediným dohodnutým favoritom na výhru šéfa Euroskupiny, a to najmä potom, čo ľudia okolo francúzskeho ministerstva financií potvrdili, že na Harvarde vzdelaný portugalský ekonóm je „jednoznačne kandidátom, ktorý spĺňa tri kritériá, ktoré sme vytýčili a ktoré sú: kompetentnosť, skúsenosti a vízia viac integrovanej eurozóny.“

To sa aj potvrdilo dnešnou voľbou.

Róbert Fico tak zažíva svoj európsky diplomatický debakel a to fiaskom s kandidatúrou liekovej agentúry a teraz s kandidatúrou Petra Kažimíra.

Podrobnosti pripravujeme.