Fanúšikovia Slovana vyvesili transparent „Na bielych životoch záleží“

foto: FB stránka Ultras Slovan official

A okamžite za to schytali tvrdú kritiku od mainstreamových médií za rasizmus.

Nový čas kontroval článkom Fanúšikovia Slovana pobúrili verejnosť: Do sveta poslali kontroverzný odkaz. Z diskusie pod článkom sa však zdá, že pobúrená verejnosť nepatrí práve k čitateľom Nového Času.

Martin Toth-Vaňo sa na Sport.sk v článku Vysvetlenie: Prečo je nápis „White Lives Matter” rasistický? snaží čitateľom vysvetliť, prečo „Black Lives Matter“ rasistický nie je ale „White Lives matter“ je. Tažko posúdiť do akej miery čitateľa presvedčil, keďže pod článkom nie je diskusia.

Aj na prípade xy Lives matter je vidieť, že v EÚ sa stretli krajiny s diametrálne rozdielnou históriou a veľmi odlišne formovaným spoločenským vedomím.

Ťažko bude Slovák akceptovať nejakú kolektívnu vinu Slovákov za kolonializmus či otroctvo, keď ani to Rakúsko – Uhorsko sa na ničom takom nepodieľalo.

Paradoxne ohľadom téz BLM, sú to práve Slováci ktorí by tiež mohli žiadať nejakú formu ospravedlnenia za otroctvo. A to od Turkov za Slovákov za odvlečených do otroctva v 16. a 17. storočí. Ale takéto vyrovnávanie sa s históriou nie je na Slovensku témou dňa, občanov Slovenska trápi súčasnosť a budúcnosť, nie minulosť.


Publikovaný

v

od