Facebook odhalil 32 falošných účtov. Niektoré „highly likely“ napojené na Rusko.

Portál Politico zverejnil informáciu, že Facebook odhalil niekoľko desiatok účtov, ktoré mohli ovplyvňovať americkú politiku. Sledovalo ich vyše 290tisíc ľudí a naznačuje aj prepojenie na Rusko

[sociallocker][/sociallocker]

Spoločnosť Facebook objavila desiatky zrejme falošných účtov, ktoré sa podľa nej koordinovane snažili ovplyvňovať americkú politiku pred jesennými voľbami.

Firma kvôli tomu zmazala 32 neautenticky vyzerajúcich facebookových či instagramových účtov, ktoré celkovo sledovalo takmer 300 000 užívateľov týchto sociálnych sietí. Facebook to v utorok oznámil na svojom blogu s tým, že pôvodcovia kampane zatiaľ nie sú známi, nie je však vylúčené spojenie s Ruskom.

Podľa firmy išlo o sofistikovanú snahu manipulovať mienkou užívateľov prostredníctvom falošných stránok.

Takéto správanie nie je na facebooku dovolené, pretože nechceme, aby ľudia alebo organizácie vytvárali siete účtov, ktoré šíria mätúce informácie o tom, kým sú alebo čo robia,“ uviedla spoločnosť.

Najstarší zo zmazaní fungovala od vlaňajšieho marca, mnohé z nich však vznikli až nedávno.

Facebook nevylúčil, že za kampaňou môžu byť kybernetickí manipulátori napojení na Rusko, ako tomu bolo v prípade predvlaňajších prezidentských volieb. Ich ovplyvňovanie a údajnou koordináciu s volebným tímom prezidenta Donalda Trumpa stále vyšetruje FBI.

Podľa Facebooku existuje nešpecifikovaná väzba medzi niektorými zo zmazaných účtov a účtami ruskej Agentúry pre výskum internetu, ktorú USA obviňujú zo šírenia falošných správ pred predvlaňajším voľbami

Facebook zatiaľ tvrdí, že sa vyšetruje.

Sme stále v skorých štádiách nášho vyšetrovania a nemáme všetky fakty – vrátane toho, kto môže byť za tým. Zdieľame však to, čo dnes vieme, keďže existuje spojenie medzi týmito falošnými účtami a protestami, ktoré sa plánujú vo Washingtone budúci týždeň.

Spoločnosť tvrdí, že príspevok bude aktualizovať, keď bude mať viac faktov.

Otvára sa však podozrenie, prečo s tým Facebook vyšiel. Minulý týždeň klesla hodnota firmy o 125 miliárd dolárov vzhľadom na neočakávané bezpečnostné a cenzúrne aktivity.

Facebook tvrdí, že stojí pred mimoriadne sofistikovaným protivníkom, ktorý zakrýva stopy a má neobmedzené finančné zdroje. Preto musí investovať, aby zaistil bezpečnosť užívateľov.

Bezpečnosť však nie je niečo samozrejmé. Stojíme pred odhodlanými, dobre financovanými protivníkmi, ktorí sa nikdy nevzdajú a neustále menia taktiku. Je to závod v zbrojení a my sa takisto potrebujeme neustále zlepšovať. To je dôvod, prečo intenzívne investujeme do väčšieho počtu ľudí a lepšej technológie, aby sme zabránili zneužívaniu falošnými účastníkmi Facebooku, rovnako, aby sme oveľa viac tesnejšie spolupracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní a inými technickými spoločnosťami, aby sme lepšie pochopili hrozby, ktorým čelíme.


Publikovaný

v

od

Značky: